Blog
Wymiar poprzeczny
W artykule znajdziesz:
Wymiar poprzeczny
W rezerwie wymiaru poprzecznego hali znajduje się również pas komunikacyjny dla ludzi i sprzętu, który można zaprojektować poza obrębem przekrycia hali jako osobny trakt konstrukcyjny (o szerokości od 1,80 do 3,00 m) lub wewnątrz konstrukcyjnego traktu rzemiosł.
Moduł podłużny hali, czyli odległość między dźwigarami, uwarunkowany jest przede wszystkim sposobem przekrycia i modułem podłużnym naw niższych. Najczęstszym wymiarem uwzględnianym przy obciążeniach typowych dźwigarów jest 6 metrów, która to rozpiętość nadaje się do przekrycia płytą panwiową prefabrykowaną (program uprawnienia budowlane na komputer). W projektowaniu przekroju poprzecznego hali sprzeczność pomiędzy koniecznością odprowadzenia wody na zewnątrz (a więc nachyleniem połaci na zewnątrz) a jak najracjonalniejszym oświetleniem i najkorzystniejszym zwiększeniem wysokości hali nie w pasie komunikacyjnym, ale w pasie stanowisk (czyli nachyleniem połaci do wewnątrz) zmusza do szukania rozwiązań o dachu wklęsłym.
Takim rozwiązaniem jest typ konstrukcji wiszącej lub wisząco-rozporowej. Przy rozwiązaniu konstrukcji jako żelbetowej celowe wydają się być poszukiwania ustroju o elementach rozporowych żelbetowych i elementach wiszących kablobetonowych lub stalowych. Przy założeniu w układzie halowym słupów pośrednich przy pewnym ograniczeniu swobody komunikacyjnej można uzyskać duże powierzchnie w obu kierunkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zrealizowano szereg zajezdni o prostokątnej i kwadratowej siatce słupów oraz bardzo dużych wymiarach zewnętrznych budynku.
Budowle te posiadają cechy wielkich zakładów przemysłowych o formie strukturalnych parterowych plastrów z oświetleniem wyłącznie górnym. W przypadku dużych liczebnie i programowo zajezdni układy strukturalne są najczęściej stosowane. Układy te posiadają wiele zalet: dużo jednakowych i stosunkowo niewielkich elementów nadających się do prefabrykacji, niewielka rozpiętość konstrukcyjna, jednakowe i rozproszone oświetlenie oraz niewielka wysokość konstrukcyjna (uprawnienia budowlane).
Pomieszczenia warsztatowe z reguły są jednotraktowe, z jednej strony oświetlone światłem dziennym, z drugiej zaś otwarte na pas komunikacji w hali. Najpraktyczniejszym typem konstrukcji jest układ podłużny z uwagi na możliwy różnorodny podział pomieszczeń, stosowane często ściany ogniowe od strony hali i typową rozpiętość sześciometrową (program egzamin ustny).
Parterowe pasy
Parterowe pasy warsztatowych pomieszczeń mogą być podpiwniczone lub posiadać piętro jako pomieszczenia socjalno-sanitarne, magazynowe lub biurowe. Stanowiska linii przepływowej i specjalizowane posiadają zwykle układ bramowy i nie nastręczają konstrukcyjnych trudności w ich przekryciu. Jako element przekrycia może być tu zastosowany każdy typowy stropodach. Oświetlenie dzienne stanowisk jest boczne poprzez przeszklone bramy i poprzez pasy okien ponadbramowych lub międzybramowych (opinie o programie).
W sumie zespoły te stanowią formy dość ażurowe, nadające się do rozwiązania szkieletowego o module projektowym pokrywającym się z modułem technologicznym. Magazyny wydzielone posiadają formę parterowych lub dwukondygnacjowych budynków przeznaczonych na części zamienne, zespoły, ogumienie i wyposażenie. Mała wielkość i różnorodny sortyment elementów magazynowych pozwala na konstruowanie niskich kondygnacji na drobnej siatce podpór, co wielkością i organizacją prac wyraźnie odróżnia je od dużych centralnych czy przyzakładowych zmechanizowanych i zautomatyzowanych magazynów (segregator aktów prawnych).
Magazyny części i zespołów oświetla się zwykle górnym pasem okien, aby nie zajmować miejsca przeznaczonego na regały podścienne o minimalnej wysokości 2,40-^2,60 m. Zespoły administracyjne zależnie od wielkości sytuowane są w trakcie głównego budynku obsługowo-naprawczego lub też jako wydzielone budynki o strukturze wyłącznie biurowo-socjalnej. Wolnostojące lub wyraźnie wydzielone bloki biurowców mogą być wielokondygnacyjne 2- lub 2,5-traktowe w układzie podłużnym lub poprzecznym.
Szkielety i półszkielety są korzystne dla wysokich budynków z otwartym parterem przeznaczonych na większe sale zebrań, wystaw itp. Można powiedzieć, iż zasady projektowania części administracyjnych w zajezdni nie odbiegają od ogólnych zasad projektowania budynków administracyjno-biurowych (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32