Blog
Wymiary kruszyw
W artykule znajdziesz:
Co najmniej trzy czwarte objętości betonu zajmuje kruszywo, zrozumiałe jest więc, że jego jakość ma tak duże znaczenie. Kruszywo może nie tylko ograniczyć wytrzymałość betonu, ze słabego kruszywa nie można wykonać mocnego betonu), lecz również właściwości kruszywa wpływają znacznie na trwałość i zachowanie się betonu w konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Początkowo kruszywo uważane było za materiał obojętny, dodawany do zaczynu cementowego głównie ze względów ekonomicznych. Można jednak przyjąć przeciwny punkt widzenia i traktować kruszywo jako materiał budowlany, połączony zaczynem cementowym w jednolitą masę, podobnie jak mur ceglany. W rzeczywistości kruszywo nie jest całkowicie obojętne, a jego właściwości fizyczne, cieplne, a czasem również i chemiczne, wpływają na zachowanie się betonu.
Kruszywo jest tańsze niż cement i dlatego ze względów ekonomicznych celowe jest dodawanie do mieszanki betonowej pierwszego - jak najwięcej, drugiego - jak najmniej, jeżeli tylko jest to możliwe. Jednak względy ekonomiczne nie są jedyną przyczyną stosowania kruszywa; dzięki niemu beton uzyskuje bowiem znaczne zalety techniczne, tj. większą stałość objętości i lepszą trwałość w porównaniu z samym zaczynem cementowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wymiary kruszyw stosowanych do betonów wahają się od kilkudziesięciu milimetrów do paru dziesiątych części milimetra w przekroju poprzecznym. Największy wymiar stosowanego kruszywa śnienia się w konkretnych przypadkach, lecz w każdej mieszance znajdują się ziarna o zróżnicowanych wymiarach. Rozkład wymiarów ziaren nosi nazwę uziarnienia (uprawnienia budowlane). Przy wykonywaniu betonu o niskiej jakości stosuje się czasem kruszywo pochodzące bezpośrednio ze złoża i składające się z ziaren o wymiarach od największych do najmniejszych. Kruszywo takie nosi nazwę pospółki. Znacznie częściej, a zawsze przy produkcji betonu o dobrej jakości, stosowane jest kruszywo składające się z co najmniej dwóch grup wielkości.
Kruszywo drobne
Główny podział rozróżnia kruszywo drobne, często nazywane piaskiem, o ziarnach nie większych niż 5 mm i kruszywo grube, które składa się z ziaren o wymiarach wynoszących co najmniej 5 mm. W USA jako podstawę podziału przyjęto sito nr 4, którego oczka mają wymiar 4,76 mm (program egzamin ustny). Uziarnienie zostanie później dokładnie omówione, lecz podany podstawowy podział umożliwia odróżnienie w dalszych opisach kruszywa drobnego od grubego. Należy zaznaczyć, że stosowanie terminu „kruszywo” (w znaczeniu „kruszywo grube”) w przeciwieństwie do piasku nie jest poprawne, chociaż stosunkowo powszechne. Ogólnie panuje pogląd, że dla piasku dolna granica wynosi ok. 0,07 mm lub trochę mniej. Materiał o wielkości 0,06-0,002 mm klasyfikowany jest jako pyły, a cząstki jeszcze mniejsze nazywane są iłem. Glina piaszczysta stanowi miękkie złoże składające się z piasku, pyłu i gliny, w równych w przybliżeniu proporcjach.
drobne części wskutek naturalnych procesów wietrzenia i ścierania lub też sztucznie, przez kruszenie. Tak więc wiele właściwości kruszywa zależy całkowicie od cech macierzystej skały, np. skład chemiczny i mineralny, charakterystyka petrograficzna, ciężar właściwy, twardość, wytrzymałość, trwałość fizyczna i chemiczna, budowa porów, zabarwienie itd. Z drugiej strony kruszywo ma niektóre cechy, które nie występują w skale macierzystej, jak kształt i wymiar ziaren, tekstura powierzchni i nasiąkliwość (opinie o programie). Wszystkie te cechy mogą mieć znaczny wpływ na jakość betonu w stanie świeżym lub stwardniałym.
Chociaż można zbadać różne właściwości kruszywa jako takie, to nie można określić dobrego kruszywa inaczej niż stwierdzając, że jest to kruszywo, z którego można wykonać dobry beton (dla założonych warunków). Podczas gdy kruszywo, którego wszystkie cechy są zadowalające, daje zawsze dobry beton, to odwrotne twierdzenie niekoniecznie jest prawdziwe (segregator aktów prawnych). Dlatego też jako kryterium jego oceny musi być stosowane zachowanie się w betonie. Stwierdzono w szczególności, że kruszywo może okazać się niezadowalające pod pewnym względem, lecz nie stwierdzono żadnych ujemnych zjawisk przy stosowaniu go do betonu. Próbki skały mogą np. rozpadać się przy zamrażaniu, lecz nie muszą zachowywać się podobnie w betonie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32