Blog

20.09.2022

Wyniki obliczeń termicznych

W artykule znajdziesz:

Wyniki obliczeń termicznych

Określenie wpływów termicznych jest podstawą doboru najwłaściwszych pod względem technicznym i ekonomicznym materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych. Znajomość wysokości działającej temperatury umożliwia ustalenie cech obliczeniowych betonu. Równocześnie, na podstawie obliczeń termicznych, można ustalić maksymalne różnice temperatur, będące podstawą określenia sił wewnętrznych, występujących przy nagrzewaniu w przekrojach elementów konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

W niektórych przypadkach niezbędne jest uwzględnienie parametru czasu nagrzewania. Pozwala to przedstawić zmiany cech materiałowych oraz sil wewnętrznych w poszczególnych fazach nagrzewania konstrukcji. Tym samym umożliwia to określić najniekorzystniejszy układ warunków termicznych z punktu widzenia skutków statycznych i wytrzymałościowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyniki obliczeń termicznych stanowią więc podstawę niezbędną do ustalenia właściwych, zbliżonych do stanu rzeczywistego, założeń do obliczeń statycznych i wytrzymałościowych. Dlatego też projektowanie konstrukcji musi się rozpoczynać od przeprowadzenia obliczeń termicznych. Zasadnicze dane wyjściowe uzyskuje się od projektantów technologów, którzy precyzują warunki termiczne wewnętrznego ośrodka (uprawnienia budowlane).

W najogólniejszym przypadku obliczenia termiczne budowlanych elementów podają przestrzenne ujęcie warunków pracy, nawiązane do zmian rozwijających się wraz ze wzrostem czasu nagrzewania. Obliczenie takie jest jednak niezmiernie pracochłonne, a ponadto jedynie wyjątkowo może być ono celowe. Dla większości bowiem przypadków wystarczające jest ustalenie rozkładu temperatur dla dwu faz pracy konstrukcji. W szczególności ważne jest ono dla fazy rozpoczęcia nagrzewania, czyli rozruchu, oraz dla fazy stanu ustalonego, występującego przy maksymalnym roboczym nagrzaniu elementów (program egzamin ustny).

Faza rozruchu

Faza rozruchu jest istotna dla ustalenia maksymalnych różnic temperatur a co z tym związane, maksymalnych naprężeń termicznych. Natomiast faza stanu ustalonego jest niezbędna dla określenia maksymalnych temperatur nagrzania elementu. Zagadnienie upraszcza się dodatkowo, jeśli można liczyć na szybkie ustalenie się rozkładu temperatur. Zachodzi to dla elementów niezbyt grubych, nadziemnych. Elementy grubsze, lub ocieplone otaczającym gruntem, osiągają stan ustalony znacznie później. Dlatego też dla takich elementów obliczenie fazy rozruchu jest niezbędne (opinie o programie).

Względnie ścisłe ujęcie zagadnienia rozkładu temperatur w elementach nagrzewanych jest możliwe dla elementów prostych, takich jak belki, lub symetrycznych, jak np. kołowe płyty fundamentowe kominów, wielkich pieców, cylindryczne przekroje kominów itp. Każda bardziej skomplikowana forma przestrzenna, jak np. kesonowe fundamenty pieców przemysłowych, stawia przed projektantem zbyt duże trudności teoretyczne, aby mogła być ona obliczeniowo ujęta ściśle (segregator aktów prawnych).

W przypadku nagrzewanych fundamentów blokowych określa się często spadek temperatur w pionowej osi symetrii fundamentu, przyjmując równocześnie poziomy podział fundamentu na ,,dyski”. Dla dysków przyjmuje się temperaturę stałą na grubości elementu, zaś zmienną w kierunku radialnym. W ten sposób zagadnienie ulega znacznemu uproszczeniu, dając równocześnie podstawy do obliczenia zbrojenia obwodowego. Takie założenie w przypadku fundamentu wielkich pieców jest zupełnie wystarczające, co potwierdzają dane uzyskane na modelach oraz wyniki pomiarów temperatur na fundamentach jednostek pracujących (promocja 3 w 1).

Częstokroć uzyskuje się daleko idące uproszczenie, jeśli uwzględni się ogólną tendencję do stosowania schematów statycznie wyznaczalnych. Wykonanie obmurzy podziemnych, kesonowych jako płyty dennej ze wspornikowymi, nie powiązanymi ze sobą ścianami, umożliwia uniknięcie problemu rozkładu temperatur i naprężeń w narożach. Wystarczą w tym przypadku termiczne obliczenia płyty dennej jako płyty na podłożu gruntowym, zaś ścian bocznych jako przegród pionowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami