Blog

Wyrób górniczy
W artykule znajdziesz:

Gdyby wyrób został przeprowadzony w jednym miejscu i tu zakończony, to wytworzyłaby się niecka o zamkniętym obwodzie, otaczająca dookoła wyrób. Tymczasem wyrób zawsze posuwa się coraz to dalej w tę lub inną stronę, co wywołuje przesuwanie się zboczy niecki, tzw. jej pochód (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli uwzględnić, że po rozpoczęciu eksploatacji pokładu posuwa się wyrób jego, to również w terenie objawi się pochód niecki. Powstanie ruch górnej warstwy gruntu w kierunku wskazanym strzałkami. Łatwo spostrzec, że w miejscach oznaczonych znakiem + powstaną w górnej warstwie naprężenia rozciągające, a w miejscu oznaczonym przez - zjawią się naprężenia ściskające. Przy pochodzie niecki powstają na jej drodze w każdym miejscu zmiany w nachyleniu terenu i w naprężeniach występujących w gruncie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Objawy te można przedstawić w sposób gdzie oznacza wielkość osiadania terenu, a liczby 1, 2, 3 kolejność zmian w czasie.
Gdy wyrób górniczy znajduje się głęboko, to zasięg jego wpływu rozciąga się w postaci niecki na obszar znacznie większy od rzutu wyrobu w planie. Linia 0-2 nachylona do poziomu pod kątem <x odpowiada płaszczyźnie załamania, tj. tej płaszczyźnie, gdzie występuje najsilniejsze usuwanie się warstw (uprawnienia budowlane). Początek ruchu niecki dochodzi jednak znacznie dalej, a mianowicie do linii 0-1, odpowiadającej płaszczyźnie zasięgu wpływów eksploatacji górniczej. Szerokość k odcinka 1-2 zwykle jest nieco mniejsza od szerokości l odcinka 2-3, przy czym wymiar k waha się najczęściej w granicach od 0,5 l do l. Na odcinku k powstaje wygięcie terenu wypukłością ku górze i jednocześnie poziome przesunięcie ku środkowi niecki (program egzamin ustny).
Poziome ruchy terenu
Przesunięcie poziome gruntu, zwane jego pełzaniem, występuje najsilniej w okolicy przegięcia terenu koło punktu 2 i stopniowo maleje dochodząc do zera w punkcie 4. Wielkość tego pełzania wynosi w praktyce najczęściej od 2 mm do 6 mm na m spodziewana wielkość pełzania zwykle podawana jest z góry w ekspertyzie górniczej i do tej wielkości należy dostosowywać zabezpieczenie budowli (opinie o programie). Ponieważ rzeczywiste wielkości pełzania zazwyczaj są mniejsze od przewidywanych w ekspertyzie górniczej, to przy takim postępowaniu otrzymuje się wystarczający zapas bezpieczeństwa. Poziome ruchy terenu powodują rozciągania terenu na odcinku 1-3 i następnie ściskanie go na przestrzeni 3-4. Odległość 3-4 = i wynosi zwykle około 1,7 l, wobec czego pokład musi być w głębi wybrany przynajmniej na szerokości 3,4 l, aby niecka mogła osiągnąć w pełni swe zagłębienie.
Rozpatrzyliśmy kształtowanie się niecki w gruntach poddających się łatwo plastycznym odkształceniom, natomiast w gruntach twardych i kruchych w strefie rozciąganej niecki mogą pojawiać się pęknięcia i szczeliny (segregator aktów prawnych).
Zagłębienie niecki w terenie jest zawsze mniejsze od grubości wybieranego podkładu, co jest zrozumiałe z dwóch powodów:
- wpływ wyrobu rozchodzi się na powierzchni terenu znacznie dalej niż zasięg samych robót podziemnych,
- przy powstawaniu niecki grunt ponad wyrobem również rozluźnia się kosztem wytworzonego podziemnego wolnego obszaru (promocja 3 w 1).
Zagłębienie niecki zależy w dużej mierze od grubości wybieranego pokładu oraz od sposobu wybierania. Przy pracy „na zawał“, tj. przy pozostawianiu wyrobu bez wypełnienia, można przyjmować głębokość niecki równą 0,6 w do 0,7 w (gdzie w oznacza grubość pokładu); natomiast przy podsadzce piaskowej, czyli przy wypełnianiu piaskiem wyrobionych przestrzeni podziemnych, głębokość niecki osiąga od 0,05 w do 0,50 w w zależności od staranności wykonania podsadzki, a mianowicie 0,05 w przy nader starannej podsadzce, 0,10h-0,12 w przy przeciętnej jakości wykonania i do 0,50 w przy podsadzce luźnej.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32