Blog

Drobne rysy zdjęcie nr 2
08.09.2021

Wyroby gazebetonowe

W artykule znajdziesz:

Wyroby gazebetonowe

Drobne rysy zdjęcie nr 3
Wyroby gazebetonowe

Wyroby gazebetonowe produkowane są u nas w szeregu wytwórni gazobetonu wapiennego (np. Warszawa-Żerań, Solec Kujawski, Łaziska). Polska ma własne rozwiązania technologiczne (patent polski 39715) i udoskonalenia, jak np. uodpornienie wyrobów na działanie mrozów przez dodanie zmielonego żużla lub łupków powęglowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zakres produkcji gazobetonów wapiennych jest następujący:
- bloki ścienne o ciężarze objętościowym 0,5, 0,9 lub 1.0 i wymiarach dostosowanych do obowiązujących modułów budowlanych,
- nadproża, najczęściej zbrojone siatką,
- płyty stropowe prefabrykowane,
- płyty ścienne, składające się z warstwy licowej o gotowej fakturze zewnętrznej oraz z warstwy gazobetonu.

Mikroporyty są tworzywem lekkim, opracowanym przez doc. A. Rusieckiego („Aryt”) w oparciu o gliny lessowe i wapno palone. Masą lessową wapienną z różnymi dodatkami (mączka drzewna, żużel itp.) wypełnia się formy i po wstępnym związaniu poddaje się je autoklawizacji jak wyroby gazobetonowe.
Tworzywa arytowe odlewane mają mikroporowatą strukturę o różnym ciężarze objętościowym i wytrzymałości. Odznaczają się one przyjemnym kremowym odcieniem zabarwienia i dobrymi własnościami fizycznymi i mechanicznymi. Tworzywa te powinny znaleźć szerokie zastosowanie w budownictwie polskim ze względu na łatwość produkcji oraz dobre własności użytkowe i możliwość wykorzystania materiałów miejscowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zakres produkcji mikroporytów jest następujący:
- bloki ścienne,
- płyty stropowe,
- płyty ścienne,
- nadproża i belki.
Na zakończenie należy wspomnieć o tworzywach lekkich porowatych typu pianobetonów. Stanowią one w warunkach polskich tworzywa o dużej przyszłości, które znajdą niewątpliwie szerokie zastosowanie w budownictwie.

Pianobetony

Pianobetony różnią się od gazobetonów jedynie tym, że czynnikiem spulchniającym jest piana utworzona przy użyciu środków pianotwórczych zamiast środka gazotwórczego.
Istnieją opracowania polskich placówek naukowo-badawczych dotyczące pianobetonów opartych na zastosowaniu pyłów dymnicowych (uprawnienia budowlane).
Spoiwami gipsowymi nazywamy materiały wiążące, otrzymywane z naturalnych siarczanów wapniowych występujących w przyrodzie w postaci kamienia gipsowego. Produkcja spoiw gipsowych pclega z reguły na obróbce termicznej kamienia gipsowego lub anhydrytu, względnie na bezwypałowej przeróbce anhydrytu naturalnego.
Ze względu na cenne własności spoiwa gipsowe zyskują coraz większe znaczenie w technice budowlanej. Do niedawna stosowano je wyłącznie do zapraw tynkarskich i murarskich, do wykańczania wnętrz oraz do wykonywania posadzek (program egzamin ustny).

Nowoczesne metody prefabrykacji oraz masowe i przyspieszone budownictwo wprowadzają zasadnicze zmiany w zakresie stosowania spoiw gipsowych.
Spoiwa gipsowe, charakteryzujące się szybkim czasem wiązania, są specjalnie cennym materiałem do wyrobu elementów prefabrykowanych. Znaczenie gipsowych materiałów wiążących podnosi fakt, że surowce są dostępne i szeroko w przyrodzie rozpowszechnione.
Złoża gipsu i anhydrytu są utworami osadowymi o budowie warstwowej pochodzenia nieorganicznego (opinie o programie).
Miąższość pokładów waha się w dużych granicach i dochodzi do kilkudziesięciu metrów.

Głębokość zalegania jest też różna: w jednych pokładach występują one na powierzchni lub pod niewysokim nadkładem, w innych na głębokości poniżej 100 m. Wydobywanie surowca odbywa się, zależnie od warunków zalegania złoża, systemem odkrywkowym lub systemem odbudowy górniczej. Roboty eksploatacyjne obejmują zdjęcie i hałdowanie nadkładu, odspojenie surowca ze złoża, kruszenie i sortowanie oraz transport surowca (segregator aktów prawnych).
W przeciwieństwie do szeroko w przyrodzie rozpowszechnionego kamienia gipsowego złoża anhydrytowe są niewielkie i nieliczne J).

W Polsce najbogatsze złoża ściągają się w dolinie rzeki Nidy (okolice Buska), na Kujawach (rejon Inowrocławia), na Śląsku Opolskim (rejon Raciborza) i na Dolnym Śląsku (okolice Bolesławca) oraz w Rzeszowskiem (promocja 3 w 1).
Pod względem wielkości złoża nasze stoją na drugim miejscu w Europie po Rosji pokłady zalegają na niewielkich głębokościach, co pozwala na tańszą eksploatację systemem odkrywkowym w gipsołomach. Miąższość złóż sięga przeciętnie od kilku do kilkunastu metrów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Drobne rysy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Drobne rysy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Drobne rysy zdjęcie nr 8 Drobne rysy zdjęcie nr 9 Drobne rysy zdjęcie nr 10
Drobne rysy zdjęcie nr 11
Drobne rysy zdjęcie nr 12 Drobne rysy zdjęcie nr 13 Drobne rysy zdjęcie nr 14
Drobne rysy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drobne rysy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drobne rysy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami