Blog

05.02.2020

Wyroby z asfaltów i smół uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wyroby z asfaltów i smół uprawnienia budowlane

Wyroby z asfaltów i smół uprawnienia budowlane

W budownictwie asfalty i smoły są najczęściej używane w postaci środków gruntujących, mas plastycznych, lepików oraz różnych kitów. Asfalty i smoły (poza emulsjami bitumicznymi) na ogół upłynniane są przez podgrzewanie lub dodatek rozpuszczalników organicznych.
Zależnie więc od postaci i sposobu użycia zaprawy asfaltowe można podzielić na trzy zasadnicze grupy (program uprawnienia budowlane na komputer).
a) materiały stosowane przy użyciu rozpuszczalników organicznych (środki gruntujące i lepiki na zimno),
b) emulsje,
c) materiały stosowane na gorąco (lepik na gorąco),
d) kity bitumiczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Środki gruntujące są to asfalty lub smoły upłynnione za pomocą rozpuszczalników, jak benzol, benzyna, toluol, solwentnafta itp. i stosowane na zimno.
Materiały tej grupy dostarczane są w szczelnie zamkniętych beczkach lub blaszankach. Należy pilnować, aby rozpuszczalniki nie wyparowały przed użyciem materiału. Gdy na powierzchni w otwartej beczce powstanie twarda powłoka z powodu odparowania rozpuszczalnika, wówczas nie można tej warstwy używać do rozsmarowywania. Gdy zaś cała zawartość beczki zgęstnieje, można ją rozcieńczyć przez dodanie tylko takiego rozpuszczalnika, który był użyty pierwotnie.

Ponieważ rozpuszczalniki są materiałami łatwopalnymi i trującymi, przeto roboty związane z użyciem środków gruntujących należy prowadzić z zachowaniem wszelkich ostrożności przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazane jest, aby miejsca, gdzie wykonuje się roboty, były możliwie dobrze przewietrzane, mianowicie ze względu na zdrowie robotników narażonych na oddychanie ulatniającymi się parami jak również i w celu przyśpieszenia wysychania rozprowadzonych warstw, które szybciej twardnieją, gdy pary mają ułatwione ujście (uprawnienia budowlane).

Roztwory asfaltowe

Materiały tej grupy produkowane są w konsystencji płynnej, półgęstej i gęstej. Dalej rozpatrzone są jedynie materiały mające bezpośrednie zastosowanie w robotach budowlanych. Roztwory asfaltowe stosowane na zimno do gruntowania powierzchni budowli przed nałożeniem właściwej izolacji asfaltowej (PN-59/B-24622). Roztwory asfaltowe w zależności od przeznaczenia zawierają: asfaltu 35- 80% (wagowo), rozpuszczalnika 65-20%. Roztwór powinien być jednolity, nie zawierać wody, powinien rozprowadzać się łatwo w temperaturze po kojowej za pomocą pędzli malarskich. Roztwór rozprowadzony cienką warstwą na pionowej powierzchni powinien (według normy) wyschnąć w miejscu przewiewnym w temperaturze 10-20°C przed upływem 24 godzin, zazwyczaj jednak wysycha już po kilku godzinach (program egzamin ustny).

Asfalt upłynniony kryjący stosowany jest przez jednokrotne, dwukrotne lub trzykrotne rozsmarowanie na gotowej powłoce gruntującej jako warstwa zabezpieczająca od wilgoci gruntowej. W skład asfaltu upłynnionego wchodzi asfalt drogowy, np. w ilości 50-80%, resztę stanowią rozpuszczalniki.
Materiały izolacyjne półgęste i gęste. Są to preparaty złożone z asfaltów, rozpuszczalników i dodatków wypełniających, jak miał kamienny, mączka azbestowa, azbest drobnowłóknisty i średniowłóknisty, wełna żużlowa itp. Często w celu polepszenia właściwości plastycznych spoiwa stosuje się domieszki kauczuku, paku stearynowego itp.

Znaczną ilość tych materiałów spotykamy w handlu pod różnymi nazwami (opinie o programie). Stosuje się je na powłoce gruntującej jak warstwy izolacyjne według przepisów wytwórni.
1) Materiały półgęste. W ich skład przykładowo wchodzi asfalt w ilości powyżej 50%, rozpuszczalnik około 20%, reszta zaś stanowi mieszaninę azbestu krótko włóknistego lub wełny żużlowej i mączki kamiennej.
2) Materiały gęste. Kity o składzie: asfaltu powyżej 50%, rozpuszczalnika około 15%, resztę stanowi mieszanina długo włóknistego azbestu lub wełny żużlowej i mączki kamiennej.
Lepiki asfaltowe do pap stosowane na zimno. Wg PN-58/B-24620 jest to masa składająca się z asfaltów ponaftowych lub mieszaniny asfaltów o temperaturze mięknienia wg P. i K. nie mniejszej niż 70°C, dodatków zwiększających przyczepność, jak żywica i pak tłuszczowy, oraz dodatków upłynniających lotnych, np. solwentnafty lub benzolu surowego (segregator aktów prawnych).

Oprócz wymienionych wyżej składników lepik może zawierać jeszcze włókna roślinne, mineralne lub zwierzęce, tworzące szkielet stały lepiku (np. azbest włóknisty, wełna żużlowa, sierść). Omówione lepiki stosuje się tam, gdzie użycie lepików na gorąco natrafia na trudności i gdzie czas wysychania nie odgrywa roli, w szczególności do izolacji poziomej i pionowej fundamentów, przy ciężkich wielowarstwowych izolacjach tarasów, stropów, mostów, tuneli itp., a także w chłodniejszych i wilgotnych porach roku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami