Blog
Wysokie temperatury
W artykule znajdziesz:
Wysokie temperatury
Wysokie temperatury w dużych blokach betonowych, zwłaszcza w okresie kilku pierwszych dni po ich wykonaniu, są niestety często źródłem pęknięć i rys. Ich generalną przyczyną jest fakt, że gdy wnętrze bloku pod wpływem wysokiej temperatury rozszerza się, to partie licowe oziębiane powietrzem atmosferycznym nie mają tej samej tendencji i są „rozrywane” przez pęcznienie środkowych partii bloku (program uprawnienia budowlane na komputer).
W wyniku tego pojawiają się rysy, niekiedy typu włoskowatego, często jednak dochodzące do szerokości 1 mm i więcej, o przebiegu pionowym lub zbliżonym do pionu. W zasadzie nie stanowią one pęknięć poprzez całą szerokość bloku i najczęściej kończą się na głębokości ok. 50 cm od lica betonu. Mimo to przedstawiają poważne niebezpieczeństwo, zwłaszcza gdy występują na ścianie odwodnej lub odpowietrznej, a więc tam, gdzie swobodny dostęp wody może pod wpływem mrozu prowadzić do jej zamarzania i powstawania odprysków betonu i kawern sięgających coraz bardziej w głąb konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Analogiczne rysy w płaszczyznach szczelin dylatacyjnych są mniej groźne, gdyż z reguły będą zakryte betonem sąsiedniej sekcji. Jednakże nie da się zaprzeczyć, że ich istnienie narusza ciągłość konstrukcji, co może być przyczyną koncentracji naprężeń - zwłaszcza rozciągających i tnących - szczególnie niepożądanych w obszarach największych naprężeń w okolicach płaszczyzn fundamentowych budowli (uprawnienia budowlane). Owe rysy pochodzenia termicznego pojawiają się czasami w kilka dni po wykonaniu bloku, czasami zaś z kilkutygodniowym opóźnieniem. Można sądzić, że powodowane są więc nie tylko ogrzewaniem wnętrza betonów, ale także intensywnym chłodzeniem od zewnątrz - zwłaszcza w okresie jesiennych przymrozków, kiedy różnice temperatur mogą być największe. Ponadto jest rzeczą oczywistą, że obok temperatury na ich powstawanie może mieć wpływ także i naturalny skurcz betonu, a więc proces dość powolny.
Wprawdzie tenże Petzny dodaje, że w dużych masach betonu i przy należytym stopniu wilgotności skurcz po 21 roku, lecz nawet i ta wartość jest dość wysoka jako stanowiąca równoważnik odkształceń termicznych odpowiadających różnicy temperatury 20°C przy współczynniku rozszerzalności liniowej (program egzamin ustny).
Omówione wyżej zjawiska pękania bloków betonowych, zdarzające się nagminnie w obiektach budownictwa wodnego (a także w masowych betonach w budownictwie fortyfikacyjnym) stanowią w gruncie rzeczy węzłowy problem, wokół którego koncentrują się różnego rodzaju zabiegi w kierunku wypracowania metod zmierzających do eliminacji owych zjawisk (opinie o programie).
Obniżenie zawartości cementu
W zasadzie najprostsze byłoby zmniejszenie wymiarów bloków oraz zwolnienie tempa ich wykonywania, jednakże sposób ten - poza sporadycznymi przypadkami - nie może być powszechnie stosowany, gdyż w rezultacie prowadziłby do znacznego wydłużenia czasu trwania budowy i podwyższenia kosztów. W poszukiwaniu właściwych rozwiązań, zmierzających w ostatecznym rezultacie do obniżenia temperatury wiązania i tężenia betonu lub ochrony bloków przed pęknięciami, w technice betonowego budownictwa hydrotechnicznego opracowano szereg metod, stosowanych bądź każda oddzielnie, bądź łącznie (segregator aktów prawnych).
W pierwszej ćwierci bieżącego stulecia stosowane były w budownictwie wodnym betony o dozowaniu cementu najczęściej 300-400 kg/m3. Z biegiem czasu przy rozdzielaniu betonów na okładzinowe (szczelne) i rdzeniowe (mniej szczelne) przyjął się zwyczaj różnego dozowania cementów w obu rodzajach betonu, przy czym w Europie najczęściej spotyka się betony okładzinowe o dozowaniach 250-300 kg/m3 oraz rdzeniowe o dozowaniu 200-250 kg/m3 (co najmniej 180 kg/m3). Technika amerykańska poszła w tym kierunku dalej od europejskiej i aktualnie rekord niskiego dozowania cementu dzierżą 2 zapory w St. Zjednoczonych, a mianowicie Hungry Horse (162 kg/m3) i Canyon Ferry (141 kg/m3), przy czym podane liczby odnoszą się oczywiście do rdzenia (promocja 3 w 1).
Przy strefowaniu betonów należy jednak pamiętać, że różnice w dozowaniu cementu sąsiadujących stref nie powinny być zbyt wielkie (orientacyjnie ^ 50 kg/m3), gdyż zbytnie zróżnicowanie fizycznych własności może także stać się źródłem powstawania rys w ich styku (skurcz, termika etc.). Ponadto przy obniżaniu dozowania cementu niewątpliwie obniża się wytrzymałość i szczelność betonu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32