Blog

Proces wysychania zdjęcie nr 2
20.12.2022

Gęstość zaludnienia

W artykule znajdziesz:

Proces wysychania zdjęcie nr 3
Gęstość zaludnienia

Cechą charakterystyczną regionów miejskich jest bardzo nierównomierne rozmieszczenie ludności na ich obszarze. Poczynając od bardzo mocno zagęszczonych dzielnic centralnych, obserwuje się stopniowy spadek gęstości zaludnienia aż do znacznego rozproszenia siedlisk ludzkich na terenach wiejskich. Stąd też gęstość zaludnienia bywa często uznawana jako jedna z najistotniejszych cech miejskości danego obszaru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Według spisu powszechnego z I960 r. Warszawa licząca 1136 tys. ludności skupiła w swych granicach ponad 64% zaludnienia regionu. Również w strefie podmiejskiej przeważała ludność zamieszkała w miastach i osiedlach. Stanowiła ona 57% zaludnienia strefy podmiejskiej. Tak więc udział ludności miejskiej w regionie warszawskim wynosił łącznie blisko 85%. W gromadach zaś, obejmujących 77% powierzchni regionu, mieszkało zaledwie 15% jego zaludnienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skupienie się ludności w ośrodkach miejskich znajduje odbicie w ogromnych rozpiętościach gęstości zaludnienia. Podczas gdy w Warszawie na 1 km2 przypada przeciętnie ponad 2600 osób, a w dzielnicy Śródmieście około 13 000, to w miastach i osiedlach strefy podmiejskiej średnie zaludnienie wynosi 672 osoby na km2, a w gromadach - średnio 83 osoby na km2 (uprawnienia budowlane).

Również między poszczególnymi gromadami występują kilkakrotne różnice gęstości zaludnienia, co jasno widać na rys. 2. Takie gromady, jak Zalesie Górne, Komorów i Chylice wykazują większe zaludnienie na km2 niż niektóre miasta i osiedla w regionie. Niektóre jednak gromady, szczególnie położone na peryferiach regionu, wykazują bardzo rzadkie zaludnienie, charakterystyczne dla terenów czysto rolniczych. 15 gromad wykazuje niższą gęstość zaludnienia niż przeciętna dla terenów wiejskich całego województwa warszawskiego, wynosząca 57 osób na km2 (program egzamin ustny).

Równocześnie kryzys mieszkaniowy był źródłem rozwoju samorzutnego budownictwa robotniczego na krańcach miasta i poza jego granicami. Niekontrolowane przez władze budowlane przybierało ono często formę tzw. bieda-budownictwa. Dla okresu międzywojennego charakterystyczny jest niezwykle szybki rozwój strefy podmiejskiej. W dziesięcioleciu 1921-1931, dzielącym dwa spisy powszechne, ludność Warszawy w ówczesnych granicach wzrosła o 25%, ludność zaś strefy podmiejskiej w granicach Warszawskiego Zespołu Miejskiego (WZM) o 56%. Absolutny przyrost ludności w strefie podmiejskiej niewiele był mniejszy od przyrostu ludności Warszawy (opinie o programie).

W pierwszych latach okupacji hitlerowskiej, mimo odpływu części ludności na wieś wobec ciężkich warunków życia w stolicy, zaludnienie Warszawy wzrastało nadal wskutek napływu wysiedleńców z ziem wcielonych do Rzeszy Niemieckiej i osiągnęło punkt szczytowy 1350 tys. mieszkańców w 1941 r. Następnie zaczyna się gwałtowny spadek zaludnienia będący wynikiem eksterminacyjnej działalności hitlerowców. Pod koniec 1943 r. ludność Warszawy liczy już tylko 956 tys. osób. Po upadku powstania nastąpiła zagłada lewobrzeżnej Warszawy i wywiezienie jej mieszkańców. Ludność pozostała tylko na wyzwolonym praskim brzegu Wisły. Liczyła ona zaledwie 162 tys. osób. Zmniejszyło się w czasie okupacji również zaludnienie strefy podmiejskiej, brak jest jednak dostatecznie pewnych danych, które by pozwoliły określić rozmiary ubytku (segregator aktów prawnych).

Charakterystyczne jest, że pomiędzy dwoma sumarycznymi spisami ludności w marcu 1943 r. i w lutym 1946 r. zaludnienie strefy podmiejskiej w granicach WZM zmalało z 609 tys. do 504 tys. mieszkańców. Rzeczywisty ubytek ludności strefy podmiejskiej w okresie okupacji musiał być jednak znacznie większy. Pierwsza bowiem z wymienionych dat przypada na okres pełnego rozwoju eksterminacyjnej działalności okupantów, druga zaś na początkowy okres odbudowy Warszawy, kiedy miejscowości podmiejskie musiały przyjąć część ludności powracającej do zniszczonej stolicy. Wyludnienie się strefy podmiejskiej towarzyszące upadkowi Warszawy stanowi dobitny przejaw tego, jak dalece egzystencja ludności podmiejskiej opiera się na tych samych podstawach co i mieszkańców stolicy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Proces wysychania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Proces wysychania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Proces wysychania zdjęcie nr 8 Proces wysychania zdjęcie nr 9 Proces wysychania zdjęcie nr 10
Proces wysychania zdjęcie nr 11
Proces wysychania zdjęcie nr 12 Proces wysychania zdjęcie nr 13 Proces wysychania zdjęcie nr 14
Proces wysychania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Proces wysychania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Proces wysychania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami