Blog

28.10.2021

Wytrzymałości wypełnienia nabrzeża

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałości wypełnienia nabrzeża

Wytrzymałości wypełnienia nabrzeża

Niezależnie jednak od tego należy dokonać sprawdzenia wytrzymałości wypełnienia nabrzeża-grodzy oraz jego ścianek na ścinanie w płaszczyźnie pionowej, przechodzącej przez oś grodzy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli komora nie jest obciążona żadną siłą zewnętrzną, to ciśnienie gruntu wypełniającego komorę rozkłada się na jej podstawę równomiernie. W tym wypadku nabrzeże-grodza znajduje się w równowadze, ścinanie w płaszczyźnie pionowej osiowej nie występuje.

Jeżeli nabrzeże-grodza obciążona jest parciem gruntu, wody gruntowej i ciężarem nadbudowy, wówczas moment wywracający będzie dążył do ścięcia ścianek grodzy w osiowej płaszczyźnie pionowej komory, nacisk na grunt będzie przebiegał według rozkładu trapezowego lub trójkątnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Różnice pomiędzy naciskiem na podstawę nabrzeża-grodzy przed jej obciążeniem parciem gruntu i wody a naciskiem występującym po jej obciążeniu przedstawiają dwa trójkąty poziomo zakreskowane, odpowiadające siłom Q, opatrzonym przeciwnymi znakami (uprawnienia budowlane).
Tego rodzaju tok projektowania z punktu widzenia ekonomicznego jest niewłaściwy. Przy projektowaniu należy dążyć do rozwiązania najtańszego, a więc do takiego, przy którym obniżka kosztów budowli zasadniczej będzie największa, a równocześnie koszt zasypu najmniejszy.

Rozwiązanie takie zależy od kosztów kamienia i jego transportu, od kosztów materiałów i robocizny przy samej budowli oraz od możliwości wykonawstwa.
Jeżeli warunki pozwalają przeprowadzić wykonanie zasypu w sposób, to należy wybrać typ zasypu zazębionego, ponieważ jest on korzystniejszy od innych. Jeżeli warunków do przeprowadzenia robót w ten sposób nie ma, to odpowiedniejszy będzie typ trapezowy (program egzamin ustny).

Zwyczajowe ograniczenie

Po wybraniu typu zasypu należy wyznaczyć optymalne jego wymiary w danych warunkach, na podstawie szeregu prób polegających na kilkakrotnym powtórzeniu normalnie stosowanego toku postępowania (przyjęcie wymiarów zasypu, obliczenie wartości parcia czynnego, zwymiarowanie budowli, wyznaczenie kosztów) dla różnych wymiarów zasypu (np. różnej szerokości górnej powierzchni, różnej liczby zębów itp.). Z prób tych można wyznaczyć te wymiary zasypu, dla których łączny koszt budowy będzie najmniejszy (opinie o programie).

Zwyczajowe ograniczenie się tylko do jednego dowolnie zwymiarowanego zasypu dopuszczalne być może jedynie dla małych budowli, lub gdy cena materiału zasypu jest bardzo niska. W celu oszczędzenia żmudnej pracy dla budowli większych wskazane jest, aby biura projektów wypracowały na podstawie swej praktyki optymalne typy i wymiary zasypów’ w określonych warunkach. Rozwiązania te potem mogłyby być powtarzane w podobnych warunkach już bez wykonywania prób. Zasypy odciążające stosowane bywają zarówno przy budowlach masywnych stawianych, jak i przy budowlach ze ściankami szczelnymi, np. przy nabrzeżach oczepowych lub płytowych. 

Obliczanie parcia gruntu na tylne ściany budowli przy zasypie odciążającym jest nieco odmienne od sposobu obliczania parcia gruntu w wypadku, gdy zasypu takiego nie ma. Poniżej przedstawiony będzie tok obliczenia parcia gruntu na nabrzeże oczepowe z zasypem odciążającym, według sposobu proponowanego przez Dubrowę (segregator aktów prawnych). Przypadek ten może być w naszej praktyce najczęściej spotykany i zasługuje na dokładniejsze omówienie. Inne wypadki - gdy tylna ściana budowli, np. stawianej, jest pionowa (np. skrzynie typu gdyńskiego) - oblicza się podobnie, gdy ściana zaś jest ukośna - nieco odmiennie. Zainteresowani znajdą potrzebny materiał w cytowanej pracy. Zobacz także Dubrowa.
Do rozważenia przyjęto typ zasypu trapezowy, jako najczęściej spotykany spośród typów racjonalnych.

Obliczenie wartości i rozkładu parcia czynnego na ściankę szczelną w omawianym wypadku składa się z dwóch części, a mianowicie:
- obliczenia parcia czynnego na powierzchnię ścianki zawartą pomiędzy wierzchem terenu portowego a podstawą zasypu, która zwykle znajduje się na poziomie dna basenu,
- obliczenia parcia czynnego gruntu na ściankę poniżej podstawy zasypu odciążającego (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami