Blog
Wytyczne techniczne
W artykule znajdziesz:
Na temategzaminu
Wytyczne techniczne podają wartości zastępczych złagodzonych temperatur obliczeniowych powietrza zewnętrznego t’e uzależnionych od ciężaru i struktury ścian (program uprawnienia budowlane na komputer). Pozwalają one na uproszczenie obliczeń, umożliwiają dostatecznie dokładną ocenę groźby nadmiernego zawilgocenia przegród budowlanych w budynkach inwentarskich. Przegrodę zewnętrzną budynku inwentarskiego uznaje się za zaprojektowaną poprawnie, jeżeli przy temperaturze t’e nie występuje w niej skraplanie pary wodnej.
Przyjęte w „Wytycznych technicznych” złagodzone temperatury zastępcze nie są uzasadnione w dostateczny sposób ani przez badania teoretyczne ani laboratoryjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rodzaje wilgotności. Rozróżnia się wilgotność powietrza bezwzględną i wilgotność względną (p. Wilgotność bezwzględna wyraża się ilością wilgoci w gramach zawartej w 1 m:i powietrza. która jest zmienna i zależy od temperatury powietrza. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym więcej pary potrzeba do jego nasycenia . Przy stałej temperaturze i pełnym nasyceniu powietrza parą wilgotność bezwzględna ma wartość n,ax. Jeżeli wilgotność bezwzględna stanowić będzie wartość stałą, a temperatura zacznie się obniżać, to z chwilą osiągnięcia przez powietrze stanu nasycenia para wodna zacznie się skraplać, co objawi się w powietrzu w postaci mgły, na powierzchni zaś przegród - w postaci błonki wodnej. W związku z różnymi stopniami nasycenia powietrza parą wodną, dla ułatwienia obliczeń wprowadzono pojęcie wilgotności względnej (uprawnienia budowlane).
Wilgotność względna powietrza zewnętrznego wartość W obliczeniach wentylacji maksymalnej (dla okresu przejściowego) przyjmuje się maksymalną wilgotność względną w wysokości (pma\ = 100%.
Krytyczna temperatura
Krytyczna temperatura, przy której powietrze o określonej zawartości wilgoci osiągnie stan pełnego nasycenia parą wodną, nosi nazwę punktu rosy i oznacza się przez ts. Ciśnienie cząstkowe pary wodnej p. Przenikanie pary wodnej przez przegrody odbywa się na skutek różnicy ciśnień w pomieszczeniu i po zewnętrznej stronie przegrody oraz ze środowiska o wyższej wilgotności bezwzględnej do środowiska o niższej wilgotności bezwzględnej (program egzamin ustny).
Ciśnienie pary wodnej w powietrzu określa się mianem ciśnienia cząstkowego p. Osiąga ono swą wartość maksymalną ps, gdy wilgotność bezwzględna powietrza o określonej temperaturze osiąga stan nasycenia, tj. przy ‘I’max. Wpływ ruchów powietrza na zwierzęta. Szybkość przepływu powietrza w budynkach inwentarskich wpływa na samopoczucie zwierząt.
W strefie przebywania zwierząt nie powinna ona przekraczać: dla bydła i owiec 0,3 m/s, dla trzody chlewnej i koni 0,2 m/s. Szybkość przepływu powietrza mierzy się zwykle 20 cm nad poziomem podłogi; nie powinna ona być większa także na wysokościach (opinie o programie).
Szybkość wiatru przyczynia się do możliwości infiltracji powietrza przez przegrody do wnętrza pomieszczeń inwentarskich. W obliczeniach infiltracji przyjmuje się ją o wartości nie mniejszej niż 5 m/s.
Projektowanie przegród pod względem cieplno-wilgotnościowym polega na doborze odpowiednich materiałów gwarantujących wymagane opory przenikania pary przy założonej ich grubości w przegrodach jedno- lub wielomateriałowych (segregator aktów prawnych).
Zaprojektowane przegrody jedno- lub wielomateriałowe muszą również gwarantować, że przyrost wilgotności powstający w nich na skutek możliwej kondensacji pary wodnej nie przekroczy ilości, która może być z nich usunięta w okresie wysychania. Jest to warunek konieczny, aby nie nastąpiło powiększenie wilgotności materiału, powodujące pogorszenie własności izolacyjnych przegrody (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) do certyfikatów, które umożliwiają korzystanie z instalacji, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Dzielą się na uprawnienia…
Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach zależy od kontroli i wymagań w poszczególnych krajach. W różnych krajach mogą być stosowane…
53 465
98%
32