Blog

Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 2
26.10.2020

Wzmocnienie komina

W artykule znajdziesz:

Wzmocnienie komina

Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 3
Wzmocnienie komina

Wzmocnienie komina następuje przez nałożenie dodatkowej warstwy żelbetu (koszulki żelbetowej), lub przez sprężenie pionowe trzonu. Jeśli przyczyną powstania rys są wpływy termiczne, to lepiej jest poprawić istniejący stan przez wprowadzenie dodatkowej izolacji termicznej, lub poprawę istniejącej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przykład wykonania wzmocnienia przez sprężenie pionowe przy nadbudowie komina o wysokości 70 m w Szwajcarii. Komin ten wykonany został z prefabrykatów betonowych o grubości 35 cm u dołu do 15 cm u góry. Zbrojenie w szczelinach prefabrykatów przebiegało pionowo i poziomo. Wewnątrz komina umieszczono wykładzinę termiczną z cegły szamotowej grubości 21 do 12 cm, oddzieloną pustką 8 cm od trzonu komina. Średnica zewnętrzna komina wynosiła u dołu 5,06 m, u góry - 3,14 ma (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zastosowano nadbudowę z tych samych materiałów (grubość ściany 15 cm), co spowodowało przekroczenie naprężeń dopuszczalnych na zginanie (ad0p, = 55kG/ cm2). Wobec tego założono na wysokościach 1,50, +10,60 i +29,10 trzy obręcze poziome, sprężone obwodowo, które łączyły 8 kabli ułożonych po tworzącej komina w prefabrykatach o kształcie litery U.

Kable składały się z 8 lub 12 drutów 0 5 mm (Rr = 170 kG/mm2). Siła sprężająca 165 T zmienia wielkości naprężeń w przekrojach komina. Obręcze kotwiące uzbrojone są drutami 40 0 5 mm, sprężonymi siłą 70 T. Górna obręcz, w której zakotwione są kable, ma przyczepność do trzonu tylko przez tarcie. Sprężenie nastąpiło za pomocą pras hydraulicznych (uprawnienia budowlane). Komin wg prowadzonych obserwacji spełnia jak dotąd przewidziane zadania.
Wzmocnienie fundamentu kołowego polega, na powiększeniu średnicy i grubości płyty fundamentowej.

Powiększenie to wymaga rozkucia istniejącego betonu, połączenia starych wkładek z nowymi (zwykle przez spawanie) oraz ułożenia nowego betonu w takich warunkach i w taki sposób, aby była zapewniona jego współpraca z betonem starym. Celowe jest również obwodowe sprężenie wzmocnionej płyty. Realizacja wzmocnienia wymaga szczegółowego projektu, uwzględniającego warunki lokalne oraz skrupulatnego nadzoru (program egzamin ustny).

Awarie kominów żelbetowych

Historia budownictwa nie notuje poważniejszych awarii kominów żelbetowych. Znane są przypadki przewrócenia się kominów wskutek trzęsień ziemi oraz przechylenia i upadki wskutek szkód górniczych. W większości dotyczy to kominów ceglanych. Z awarii kominów żelbetowych szerzej znana jest awaria w La Cross (Wisconsin, USA), która miała miejsce w lecie 1907 r. Pod działaniem silnego i porywistego wiatru (prędkość ok. 96 km/godz) w 8 dni po zakończeniu budowy załamał się żelbetowy komin cylindryczny o wysokości 45 m (opinie o programie).

Załamanie nastąpiło przy utwierdzeniu w fundamencie tuż powyżej łączników z fundamentów (1,5 m). Komin miał średnicę wewnętrzną 1,8 m, a grubości ścianek wynosiły u dołu 23 cm, u góry 18 cm. Trzon żelbetowy z obu stron był wyłożony oblicówką ceramiczną, stanowiącą specjalne kształtki. Przyczyny katastrofy należy się doszukiwać w błędach projektu i wykonawstwa, a mianowicie: połączenia kształtek niekorzystne dla trzonu, gdyż naruszające jego monolityczność, niska jakość betonu, mała wytrzymałość i przyczepność do zbrojenia.

Połączenie zbrojenia, a szczególnie połączenie pionowych wkładek było niedostateczne (za krótkie, niezwiązane) (segregator aktów prawnych).

Wkładki te o średnicy 25 mm w odstępach co 30 om, miały styki ze zwykłą nakładką o zazębieniach 45 do 60 cm. Zbrojenie poziome o przekroju kwadratowym 13 mm w odległości co 23 cm u dołu, a co 45 cm u góry nie było związane zupełnie ze zbrojeniem pionowym.
Uwagi o perspektywach rozwojowych budownictwa kominów.

Rozwój przemysłu i stale wzrastające zapotrzebowanie energii elektrycznej wymaga budowy nowych zakładów, a tym samym i kominów, które są potrzebne nawet w elektrowniach atomowych. Wymiary ich są coraz większe, wskaźniki zużycia materiałów coraz niższe, a organizacja budowy coraz lepsza. Powstają jednak przy tym zagadnienia, które trzeba opracować naukowo lub rozwiązać konstrukcyjnie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 8 Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 9 Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 10
Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 11
Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 12 Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 13 Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 14
Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Próbki przechowywane w wodzie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami