Blog
Zabudowa miejska
W artykule znajdziesz:
Intensywna zabudowa miejska – największe wady oraz jej zalety
To oczywiste, że wiele osób marzy o tym, by zamieszkać w centrum swojego miasta. Jednakże, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że życie w tego typu lokalizacjach wiąże się zarówno z szeregiem zalet, jak i uciążliwych wad (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Zgrupowanie intensywnej zabudowy - podstawy prawne. Dokładną definicję “zabudowy śródmiejskiej" zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku “w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" (program na komputer). W rozporządzeniu tym mówi się o “zabudowie śródmiejskiej". Zabudowa śródmiejska to wedle powyżej wymienionych przepisów prawa zgrupowanie intensywnej zabudowy “na obszarze funkcjonalnego śródmieścia" (program na telefon). Obszar ten musi być terenem, który znajduje się w sposób rzeczywisty bądź zaplanowany w centrum miasta (program egzamin ustny).
Fakt utworzenia w terenie zabudowy śródmiejskiej został zawarty w 13. paragrafie rozporządzenia. Stanowi on, że odległość budynków, które zawierają pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi od pozostałych budynków musi pozwalać ich naturalne oświetlenie (opinie o programie).
Osuwiska gruntu ogromnym zagrożeniem
Na powstawanie osuwisk mają wpływ trzy następujące kwestie:
-rzeźba terenu oraz budowa geologiczna,
-bardzo długotrwałe opady deszczu,
-szkodliwa działalność człowieka - na przykład nadmierne obciążanie stoków przez wznoszone obiekty budowlane
Ponadto bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa w znacznym stopniu na powstawanie osuwisk są wibracje powodowane przez ruch pojazdów i prace ziemne. W Polsce osuwiska ziemi powstają najczęściej w rejonie Beskidów, Karpat oraz skarpie wiślanej (promocja 3 w 1).
Opady deszczu, szczególnie letnie, wysokie kilku bądź kilkudniowe ulewy o charakterze katastrofalnym zaliczane są do grona najważniejszych powodów powstawania osuwisk w Karpatach. Osuwiska w tym rejonie powstają również przez deszcze nawalne pochodzenia burzowego. W momencie, gdy opady nawalne nakładają się na wcześniejsze opady rozlewne, zjawisko osuwisk zostaje spotęgowane (segregator aktów prawnych).
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32