Blog

Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 2
15.12.2020

Zaburzenia brzegowe

W artykule znajdziesz:

Zaburzenia brzegowe

Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 3
Zaburzenia brzegowe

Zaburzenia brzegowe powstałe od wpływu górnego pierścienia stężającego uwzględnia się wg znanych teorii.
Wpływ odcinkowego podparcia powłoki słupami oblicza się podobnie jak dla tarczownic płaskich, mimo że istnieje dokładna teoria odnosząca się do odcinkowego podparcia na obwodzie powłoki walcowej. Różnice obu sposobów obliczania mają praktyczne znaczenie dopiero dla małych średnic powłok walcowych, niespotykanych w zakresie zastosowań do chłodni kominowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Uproszczony sposób obliczenia fundamentu pierścieniowego podany jest w pracach. Ścisłą teorię kołowego pierścienia płytowego z uwzględnieniem podłoża sprężystego można znaleźć w pracy. Pierścień belkowy na podłożu sprężystym rozpatruje Oravas w pracy.

Z uwagi na skomplikowane wywody odsyła się Czytelnika do monografii, w której zawarty jest obszerny przykład liczbowy obliczenia fundamentu pierścieniowego, przeprowadzony dla praktycznie występujących schematów obciążeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcje. Monolityczne chłodnie walcowe wykonywane są wyłącznie
w deskowaniach ślizgowych. Stąd minimalna grubość ścianki powłoki powinna wynosić 15 cm, aby ciężar betonu był większy od sił tarcia.

Największą chłodnię walcową wykonaną do tej pory w kraju. Powłoka tej chłodni ma grubość 20 cm przy wysokości ok. 48 m. Zbrojenie powłoki (liczone na F/ zwiększa się tylko u wylotu komina z uwagi na zaburzenia brzegowe od wpływu górnego pierścienia usztywniającego. Dolna część powłoki o wysokości 3,25 m, mająca od wewnątrz dwa rzędy wsporników pod prefabrykowane belki i płyty eternitowe zraszalnika, zabetonowana została w deskowaniu stałym wraz ze slupami ukośnymi. Dolna część powłoki ma grubość 50 cm i oparta jest na słupach okrągłych o średnicy wynoszącej również 50 cm. Slupy oparte są na filarkach przyściennych zbiornika, tworzących pilastry o wymiarach 0,60X1,40 m w powiązaniu ze ścianką zbiornika o grubości 25 cm. Ścianka zbiornika zakończona jest tacą przeciwrozpryskową o wysięgu 1,50 m (uprawnienia budowlane).

Pierścień dolny powłoki

Wszystkie obciążenia z powłoki chłodni przekazywane są na żelbetową ławę pierścieniową o przekroju 1,00×3,50 m zbrojoną wkładkami żebrowanymi 0 20 mm. Ława oddzielona jest od płyt dna zbiornika dylatacją. Woda obu gowa doprowadzana jest w tej chłodni kanałem o przekroju poprzeczny; 2,00X2,00 m; w przedłużeniu tego kanału wykonana jest żelbetowa ścianka działowa. Największa do tej pory chłodnia walcowa wykonana w deskowaniu ślizgowym ma wysokość 73 m nad terenem; jej średnica wewnętrzna wynosi 53 m, grubość ścianki zaś 24 cm. Wydajność chłodni 16 000 m8/h (program egzamin ustny). Charakterystyczne zbrojenie dolnej części powłoki i slupów ukośnych.

Ławę fundamentową połączoną sztywno z płytą denną zbiornika. Podano natomiast wymiary i zbrojenie ścianki powłoki łącznie z pierścieniem górnym i dolnym (opinie o programie). Charakterystyczne jest tu nieznaczne zbrojenie ścianki, pozostające na granicy minimalnego zbrojenia konstrukcyjnego. Pierścień dolny powłoki oraz ścianka zbiornika są zbrojone jak tarczownica obciążona odcinkowo na brzegu dolnym.

Dno zbiornika nie ma w tym rozwiązaniu szczeliny dylatacyjnej oddzielającej ławę pierścieniową od płyty dennej. Ma to na celu zapewnienie całkowitej szczelności zbiornika, co jest szczególnie ważne przy posadowieniu chłodni na terenach lessowych (segregator aktów prawnych). Płyta denna zbiornika o grubości 22 cm jest zbrojona podwójnie siatką z prętów kalibrowanych N 20 mm (oznaczenia niemieckie).

Powłoki z elementów prefabrykowanych wykonywane są przede wszystkim wg systemu Monnoyera. Element prefabrykowany wraz ze szczegółem połączenia w narożu. Zbrojenie 0 5 mm jest układane w spoinach poziomych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 8 Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 9 Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 10
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 11
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 12 Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 13 Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 14
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Etapy zdobywania uprawnień budowlanych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami