Blog

24.04.2021

Zadania planowania

W artykule znajdziesz:

Zadania planowania

Zadania planowania

Po zapoznaniu się z całokształtem zagadnień techniczno-organizacyjnych na budowie możemy łatwo dojść do wniosku, że kierowanie i koordynacja prac na budowie nie jest rzeczą łatwą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na dużych budowach może istnieć pewien scentralizowany system kierowania przebiegiem produkcji (np. budowa Huty Warszawa).

System ten nosi nazwę dyspozytorskiego systemu zarządzania budową i jest realizowany przez specjalnego pracownika technicznego, zwanego dyspozytorem, lub zespół pracowników, który podlega bezpośrednio kierownikowi budowy. Służba dyspozytorska zaopatrzona jest w środki łączności (telefoniczne centrale dyspozytorskie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do zadań głównych służby dyspozytorskiej należy:
a) zapewnienie rytmicznego przebiegu produkcji;
b) dopilnowanie ścisłego wykonania planów;
c) dopilnowanie terminowego dostarczenia środków produkcji (materiały, prefabrykaty, maszyny itp.).

Planować to znaczy obmyśleć projekt lub zarys jakiejś pracy, aby można było następnie na tej podstawie zamierzenie realizować (uprawnienia budowlane).
Tematem naszych rozważań będzie zagadnienie planowania społecznych procesów produkcji, a więc .ustalania dla społeczeństwa zadań na pewien okres czasu i środków, którymi te zadania będą realizowane. Aby plany takie opracować, konieczna jest znajomość praw rozwoju społecznego oraz praw ekonomicznych rządzących produkcją społeczną. I tutaj, opierając się na obserwacji rozwoju społeczeństw, musimy stwierdzić, że takie planowanie nie jest możliwe w społeczeństwach na wszystkich etapach ich rozwoju. Planowanie społecznych procesów produkcji możliwe jest dopiero w państwach o ustroju socjalistycznym, w którym procesami produkcji można kierować zarówno w całości gospodarki narodowej, jak i w jej poszczególnych ogniwach (program egzamin ustny).

Prawa ekonomiczne

Planowanie jest obiektywnym prawem ekonomii socjalizmu. Tak jak ekonomia polityczna bada prawa rządzące produkcją i jej rozdziałem, tak nauka o planowaniu bada nie prawa ekonomiczne, ale formy i metody kierowania gospodarką narodową na podstawie wykorzystania praw zbadanych przez ekonomię. Jednym z praw ekonomii socjalizmu jest właśnie prawo planowania gospodarki narodowej i dlatego też gospodarkę narodową w ustroju socjalistycznym cechuje centralne planowanie (opinie o programie). To prawo planowania gospodarki narodowej wynika z istnienia socjalistycznej własności środków produkcji, co właśnie ma miejsce w państwach o ustroju socjalistycznym.

W państwie kapitalistycznym, gdzie życie gospodarcze jest w rękach prywatnych kapitalistów, których interesy są często sprzeczne, nie można tych interesów podporządkować pod jeden wspólny plan gospodarczy, gdyż działano by wbrew interesom osobistym kapitalistów. Mają oni wprawdzie coś w rodzaju planów, które jednak, nie oparte na socjalistycznej własności środków produkcji, uwzględniają jedynie osobiste interesy kapitalistów i dlatego na ich podstawie nie można kierować całością gospodarki w kraju.
Natomiast w państwie socjalistycznym plany są dyrektywnymi i są obowiązujące dla organów wykonawczych (segregator aktów prawnych).

Widzimy więc, że planowanie jest systemem zarządzania państwem w ustroju socjalistycznym. Planowanie jednak może być również realizowane w krajach demokracji ludowych (to znaczy w krajach będących w okresie przejściowym do socjalizmu), bo chociaż w tych krajach nie wszystkie środki produkcji znajdują się w ręku państwa, to jednak państwo, posiadając ich
być uzgodniony z planem potrzeb rolnictwa i z planem szkolenia nowych kadr itd.

Widzimy więc, że zgodność wewnętrzna planu jest podstawowym warunkiem jego realizacji. Plan źle opracowany i nie uzgodniony wewnętrznie nie tylko nie nadaje się do realizacji, lecz może wywołać w życiu gospodarczym wiele chaosu. Dla zapewnienia zdolności wewnętrznej planów posługujemy się tzw. metodą bilansową, która polega na porównaniu strony czynnej ze stroną bierną (zapotrzebowania i pokrycia). Jeżeli metoda ta wykaże nam, że zapotrzebowanie jest większe od pokrycia, wówczas należy przedsięwziąć pewne środki dla zrównoważenia obu stron (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami