Blog

Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 2
29.11.2022

Zalecenia konstrukcyjne

W artykule znajdziesz:

Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 3
Zalecenia konstrukcyjne

Zbrojenie powinno składać się z gotowych siatek połączonych za pomocą łączników o średnicy 6 mm w kształcie haków lub prętów zgrzewanych z prętami siatek. Rozstaw łączników przy krawędziach ścian nie powinien być mniejszy niż rozstaw prętów zbrojenia poziomego. Ponadto zaleca się, aby średnica prętów zbrojenia pionowego była nie mniejsza niż 10 mm i nie większa niż 20 mm, a klasa stali nie wyższa niż A-III (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zalecenia konstrukcyjne dotyczące zbrojenia ścian nośnych nie są jednolite w świetle różnych przepisów. Różnice odnoszą się zarówno do minimalnych i maksymalnych wartości stopnia zbrojenia, rozstawu prętów pionowych i poziomych, jak i samej koncepcji zapewnienia współpracy zbrojenia pionowego i betonu. Według przepisów radzieckich współpraca ta zapewniana jest głównie za pomocą poziomych łączników (odpowiedników strzemion w słupach), wg przepisów USA w dużej mierze za pomocą należytego otulenia betonem i zbrojenia poziomego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zalecenia przyjęte w normach polskich nawiązują do przepisów USA, które dzięki mniejszej liczbie łączników pozwalają na łatwiejsze wykonanie zbrojenia i ścian. Badania doświadczalne potwierdziły, że przy tak sformułowanych warunkach konstrukcyjnych (tj. liczby łączników i zbrojenia pionowego, grubości otuliny itd.) ściany mogą być traktowane jako elementy żelbetowe, nie ulegające zniszczeniu w sposób nagły, bez ostrzeżenia (uprawnienia budowlane).

wykonuje się za pomocą spawania, zgrzewania lub „na zakład” prętów poziomych. Pręty poziome poddane są głównie oddziaływaniu odkształceń skurczowych. Z uwagi zatem na korzystniejsze warunki ich pracy niż w przypadku pełnego rozciągania, pełna długość zakotwienia w rozumieniu PN-76/B- -03264 nie jest wymagana. Wywołane skurczem es = 30-10-5 naprężenie w prętach zbrojenia można oszacować na a « 3,0 • 10 5 - 0,21 -101 = 63 MPa, co stanowi 1/4-r 1/3 wielkości naprężenia odpowiadającego granicy plastyczności stali gładkiej klasy A-0. W takich warunkach długość zakładu prętów zredukować można do /„ « 15 d (program egzamin ustny).

Różnicowanie klas

Bardzo efektywne jest również połączenie „na zakład” prętów pionowych. Z uwagi jednak na potrzebę „odwrócenia” siatek jest ono rzadko stosowane. Stropy monolityczne projektowane są zwykle z betonu tej samej klasy co ściany. Różnicowanie klas nie jest wskazane z uwagi na utrudnienie technologiczne i organizacyjne. Minimalna klasa betonu nie powinna być niższa niż BI5 (opinie o programie).

Przekroje poprzeczne stropów monolitycznych są z reguły przekrojami pełnymi. Przy większych rozpiętościach stosowane są niekiedy stropy kasetonowe. Przemysłowe metody realizacji narzucają wtedy zastosowanie odpowiednich elementów, np. z tworzyw sztucznych, które są układane na formach zinwentaryzowanych. Bardzo efektywne mogą być również stropy wykonywane przy zastosowaniu pustaków ceramicznych.

Wysokości konstrukcyjne stropów monolitycznych ustalane są z uwagi na dopuszczalną wielkość ugięć oraz wymagania w zakresie izolacji akustycznej. Przy grubościach stropów mniejszych niż 16 cm decyduje z reguły kryterium dopuszczalnego ugięcia (segregator aktów prawnych).

W praktyce sprawdzanie odkształceń stropów obowiązuje przede wszystkim w przypadku zastosowania stali o wyższych granicach plastyczności, zatem klasy A-III i wyższej. Istotnym czynnikiem, wymagającym uwzględnienia przy obliczaniu ugięć w stadium użytkowym budynku, jest przyrost ugięcia w wyniku wczesnego rozformowania stropu oraz uwzględnienie warunków zamocowania stropów na podporach.

Przy zastosowaniu nowoczesnych metod realizacji zbrojenia stropów stanowią z reguły gotowe siatki o przekrojach dobranych odpowiednio do warunków zamocowania. Stropy monolityczne powinny być zbrojone nad podporami na moment ujemny. Niezależnie od przyjętego schematu statycznego stropu przekrój zbrojenia podporowego nie powinien być mniejszy niż 1/3 przekroju zbrojenia przęsłowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 8 Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 9 Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 10
Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 11
Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 12 Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 13 Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 14
Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zderzenie wybrzeży skandynawskich zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami