Blog

Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 2
30.05.2018

Zalety i wady stropów gęstożebrowych

W artykule znajdziesz:

Zalety i wady stropów gęstożebrowych

Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 3
Zalety i wady stropów gęstożebrowych

Stropy gęstożebrowe są najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Składają się z lekkich, gęsto rozstawionych stalowo-ceramicznych lub stalowo-betonowych belek. Przestrzenie między belkami zwykle mają szerokość 60cm i wypełniane są za pomocą pustaków z lekkiego betonu lub ceramicznych. Zarówno materiał, jak i kształt oraz wymiary pustaków są różne w zależności od producenta. Końce bele kotwione są w wieńcu stropowym, dzięki czemu zbrojenie belek i wieńca zostaje połączone. Górną powierzchnię stropu pokrywa się mieszanką betonową, którą wypełnia się również wieniec. Mieszanka mieszczona na stropie nazywana jest nadbetonem, a jego grubość oraz klasa są dokładnie określone w projekcie (program egzamin ustny).

W przypadku stropów o rozpiętości przekraczającej 4-4,5m konieczne jest wykonanie tzw. żeber rozdzielczych, czyli dodatkowych belek, które są umiejscowione prostopadle do belek stropowych. Zadaniem żeber rozdzielczych jest zapobieganie niezależnemu uginaniu się belek w wyniku obciążenia. Tego typu ugięcia, nazywane klawiszowaniem, powodują pękanie tynku na spodzie stropu. Zjawisko klawiszowania można zmniejszyć za pomocą warstwy nadbetonu, który usztywnia konstrukcję i wiąże ze sobą poszczególne belki. W miejscu, w którym opierają się murowane ściany dziełowe biegnące równolegle do desek, niezbędne jest ułożenie dwóch belek obok siebie w celu usztywnienia stropu.

Do zalet stropów gęstożebrowych zalicza się łatwo dostępne elementy, ponieważ są one produkowane przez wiele firm, w tym również lokalnych. Ponadto technologia budowy jest znana wielu wykonawcom, a montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga stosowania ciężkiego sprzętu. Wadą rozwiązania jest trudność wykonania w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach. Ponadto wykonanie stropu gęstożebtowego jest dość pracochłonne zwłaszcza ze względu na konieczność podparcia do czasu pełnej wytrzymałości stropu. Wadą jest także skłonność do klawiszowania i gorsza izolacyjność akustyczna w porównaniu do prefabrykowanych płyt kanałowych i betonowych stropów monolitycznych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 8 Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 9 Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 10
Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 11
Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 12 Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 13 Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 14
Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ogrzewanie centralne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami