Blog

Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 2
06.12.2021

Zapora wodna

W artykule znajdziesz:

Zapora wodna

Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 3
Zapora wodna

Wycięte z masywu betonowego próbki 20 X 20 X 20 cm miały współczynnik filtracji 6,1 • 10-7 i 7,6 • 10~7 cm/sek; natomiast dla całej powierzchni betonowej zapory wodnej współczynnik filtracji wynosi 5 • 10-2-=-5 • 10~4 cm/sek. Przyczyną tego zjawiska jest to, że woda nie tylko filtruje przez masę betonową, lecz również przez rysy, szczeliny i wzdłuż prętów zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spotykamy się dość często ze zjawiskiem wzrostu szczelności betonu z upływem czasu.

Zjawisko to nazywamy samouszczelnianiem betonu.
W. Kirakosow opracował zestawienie różnego rodzaju nieszczelności w betonie na podstawie badań przeprowadzanych przez instytut wodno-geologiczny Wodgeo na budowlach wodnych.
Szczeliny powietrzno-wodne powstają wskutek parowania wody, która nie została chemicznie związana z cementem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Porów takich jest tym więcej, im większy jest wskaźnik W/C.
Na powstanie naturalnych szczelin termicznych mają wpływ egzotermiczne procesy wiązania betonu, rozwiązanie podziału na bloki, metody przygotowania masy betonowej i sposób jej układania. Przy dużych masywach betonowych zdarza się często, że wewnętrzne partie betonów mają temperatury zbliżone do stałych, a zewnętrzne są zazwyczaj oziębiane lub znacznie ogrzewane. Poza tym nie trudno zaobserwować, że szczeliny takie powstają prostopadle do długości budowli, a łylkoi w ok. 10°/o mają kierunek biegnący wzdłuż budowli (uprawnienia budowlane).
Szczególnie wrażliwymi miejscami są szwy robocze, które powstają z powodu przerw w betonowaniu. Zmiany temperatury jeszcze bardziej przyczyniają się do powiększania takich szczelin.
Niebezpieczne są również szczeliny powstające wzdłuż prętów zbrojeniowych; zacieki z ich powodu są dość trudne do umiejscowienia i powodują niszczenie zbrojenia. Wówczas obserwuje się często zacieki rdzy, co świadczy o zaawansowanej korozji stali zbrojeniowej (program egzamin ustny).

Filtracja wody

Wahania temperatury wywierają duży wpływ na wodoszczelność betonowych konstrukcji. Szczególnie daje się to zauważyć na masywnych konstrukcjach betonowych budowli wodnych, w przypadkach tych sezonowe zmiany temperatury powodują powiększenie lub zmniejszenie szczelin, rys i wszelkich nieszczelności w samym masywie betonowym, a w szczególności w miejscach połączeń konstrukcji (np. ścian i przegród bocznych z płytami fundamentowymi). Zjawisko wzrostu filtracji występuje w okresach zimowych; zaczyna się w listopadzie i w grudniu, a kończy w marcu i kwietniu (opinie o programie).

W okresie letnim, wobec powiększania się objętości betonu, następuje zanik tych szczelin.
Filtracja wody przez beton uwarunkowana jest również strukturą betonu. W niektórych przypadkach beton posiada strukturę o komórkach i porach zamkniętych, w innym przypadku połączonych.
Wszystko to jest związane w sumie z różnego rodzaju zdolnością nawilżania się i wysychania betonu.
Niszcząco działa jednostronne okresowe nawilżanie i wysychanie betonu,, które powoduje powstanie naprężeń rozciągających w betonie, prowadzących do powstawania powierzchniowych pęknięć i rys. Związane to jest z kapilarnym podciąganiem wody przez beton (segregator aktów prawnych).

Stolników przytacza przykład jednostronnego nawilżania betonowej belki z betonu o składzie 1:2:4 i wskaźniku W/C = 0,5, położonej na płasko na piaskowej poduszce, do której doprowadzona była woda, podtapiająca belkę na 1 cm. To jednostronne nawilżenie wywołało w różnych częściach belki przeciwne znakami odkształcenia.

W strefie nawilżonej (u dołu belki) po 24 godz na podstawie pomiaru stwierdzono odkształcenie jednostkowe rozciągające £ =- = +4 • 10-5, gdy tymczasem w górnej strefie (z wierzchu belki) powstało jednoczesne odkształcenie jednostkowe ściskające s= - 2,2 • 10-5. Mniej więcej takie właśnie odkształcenia obserwuje się przy badaniach belek na zginanie, kiedy wielkość naprężeń rozciągających wynosi ok. 5-7 kG/cm2 (promocja 3 w 1)

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 8 Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 9 Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 10
Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 11
Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 12 Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 13 Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 14
Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonywanie nasypów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami