Blog

Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 2
24.06.2021

Zaprawa cementowa

W artykule znajdziesz:

Zaprawa cementowa

Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 3
Zaprawa cementowa

Zaprawa cementowa jest mieszaniną cementu, piasku i wody. Stosuje się najczęściej cement portlandzki marki 25 lub 35. Kruszywem do zapraw jest piasek o ziarnach !di
5 mm. Zależnie od przeznaczenia rozróżnia się trzy odmiany piasku: I - do zapraw murarskich, w których zawartość ziarn o średnicy 2-4 mm jest nie większa niż 20% masy II - do wypraw tynkarskich z dopuszczalną zawartością ziarn 2-4 mm- 10%, III - do gładzi o ziarnach do 2 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jako dodatki uplastyczniające mogą być użyte: ciasto wapienne, popioły lotne, mączka dolomitowa i związki lignosulfonowe. Dodatki uszczelniające dodawane są w postaci proszków, past i zawiesin do cementu lub wody zarobowej Zaprawę przygotowuje się mieszając najpierw składniki sypkie (cement i piasek) a i do uzyskania jednolitej barwy, a następnie dodaje się wody w ilości odpowiedniej dc żądanej konsystencji. Orientacyjny skład objętościowy zapraw o konsystencji 7 cm stożka pomiarowego i zużycie materiałów na 1 cm3 zaprawy cementowej, a zastosowanie zapraw cementowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaprawy cementowo-wapienne wykonuje się z cementu 25, wapna hydratyzowanego lub ciasta wapiennego oraz piasku i wody. Miesza się najpierw składniki sypkie aż do uzyskania jednorodnej mieszanki, a następnie dodaje wody. Ciasto wapienne należy rozprowadzić w wodzie przed wlaniem jej do suchej mieszanki. Orientacyjny skład objętościowy zapraw o konsystencji 10 cm stożka pomiarowego.

Zaprawy gipsowe przygotowuje się z mieszaniny gipsu budowlanego, piasku, wody i środków opóźniających wiązanie gipsu (uprawnienia budowlane).
Zaprawy gipsowo-wapienne zawierają ponadto wapno hydratyzowane lub ciasto wapienne. Do ich zarobienia przeważnie nie stosuje się środków opóźniających wiązanie. Mieszanie składników odbywa się jak w zaprawie wapiennej. Gips dodaje się zawsze jako ostatni składnik. Nie wolno dolewać wody do pozostałych składników.

Opóźniacze wiązania

Opóźniacze wiązania dodaje się do wody przed wsypaniem piasku. Proporcje objętościowe tych zapraw. Zaprawy te znajdują zastosowanie do tynków wewnętrznych, do murowania ścian z elementów gipsowych oraz mocowania płytek okładzinowych w pomieszczeniach suchych (program egzamin ustny).
Zaprawę szamotową stosowaną do łączenia wyrobów szamotowych sporządza się przez wymieszanie mielonego szamotu z plastyczną gliną ogniotrwałą w stosunku 1:1. Wielkość ziarn szamotu nie powinna przekraczać 2 mm. Zaprawy zarabia się wodą. Na działanie wysokiej temperatury mogą być wystawione dopiero po zupełnym wyschnięciu, ponieważ zaprawa wilgotna pęka pod działaniem ognia. Jeśli temperatura eksploatacji nie przekracza 1000°C, dodaje się 10-30% cementu lub 5-15% szkła wodnego sodowego (objętościowo).

Zaprawę krzemionkową stosuje się do łączenia kształtek krzemionkowych pracujących w temperaturach powyżej 1500°C. Zaprawę składającą się ze zmielonego kwarcytu, piasku i zmielonej gliny ogniotrwałej produkuje zazwyczaj wytwórnia kształtek. Dla temperatur 1100°C zaleca się dodawać do zaprawy szkła wodnego sodowego w ilości 5-15% m stosunku do objętości suchej zaprawy (opinie o programie).
Zaprawa termalitowa służy do łączenia cegieł termalitowych oraz izolacji przewodów przy temperaturze eksploatacyjnej do 900°C. Zaprawa jest produkowana z ziemi okrzemkowej i glinki ogniotrwałej i dostarczana w workach przez wytwórnie cegły termalitowej.
Beton jest to sztuczny kamień, otrzymany przez związanie i stwardnienie zagęszczonej mieszaniny materiału wiążącego i kruszywa. Spośród materiałów wiążących używanych do betonów największe zastosowanie mają spoiwa mineralne, szczególnie cementy (segregator aktów prawnych).

Do chwili zakończenia wiązania cementu, mieszanina składników nazywa się mieszanką. Cement i woda są aktywnymi składnikami mieszanki betonowej. Zaczyn cementowy, powstający przez zarobienie cementu wodą, otula ziarna piasku, tłucznia czy żwiru, wypełnia wolne przestrzenie między nimi i odgrywa rolę smaru nadającego mieszance niezbędną ciekłość. Następnie zaczyn twardniejąc wiąże ziarna kruszywa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 8 Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 9 Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 10
Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 11
Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 12 Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 13 Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 14
Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcje oporowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami