Blog

Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 2
29.06.2021

Zarys historyczny

W artykule znajdziesz:

Zarys historyczny

Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 3
Zarys historyczny

Już we wczesnych okresach cywilizacji znane było stosowanie niewypalonej gliny do celów budownictwa. W wielu krajach np. w Mezopotamii, w Hiszpanii, znajdują się szczątki starożytnych budowli, których ściany wykonane były z gliny ubijanej lub z cegieł i bloków niewypalanych. Elementy ścian były uprzednio suszone na słońcu, a przy układaniu poszczególne warstwy łączono zaprawą glinianą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jak wykazały badania, zwłaszcza w krajach, gdzie klimat jest ciepły i suchy, glina surowa (niewypalana) była używana, równolegle z gliną wypaloną w postaci cegieł, przy wznoszeniu budynków mieszkalnych i gospodarczych i przy niektórych robotach wykończeniowych, np. do polep, klepisk i do robót zduńskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

We wszystkich wypadkach używano gliny bez żadnych dodatków pochodzenia przemysłowego. Jedynie dla schudzania dodawano piasku, a dla zwiększenia własności cieplnych - sieczki, sierści itp.
W naszych warunkach klimatycznych ściany z gliny niewypalonej mogą w pewnych wypadkach wykazywać wady, np. w miejscach wilgotnych nie wysychają i pęcznieją; wykonanie tynków na tych ścianach nastręcza pewne trudności. Ponadto mała wytrzymałość gliny niewypalonej ogranicza możliwości wykorzystania tego surowca pod względem konstrukcyjnym (uprawnienia budowlane).
Wykorzystując w szerszym zakresie nowe surowce mineralne przeprowadzono badania nad przemianami, jakie mogą zajść w glinie przy przemieszaniu jej z cementem i wodą.

Okazało się, że po stwardnieniu otrzymano materiał, który odznaczał się znaczną spoistością, dostateczną wytrzymałością i odpornością na wpływy atmosferyczne. Te pozytywne wyniki badań stanowią zwrot w dotychczasowym wykorzystywaniu gliny, gdyż powszechnie spotykana glina może być w szerszym zakresie wprowadzana do budownictwa. Hasło Miczurina: „My nie możemy oczekiwać darów przyrody, ale musimy je sami zdobywać/4 znalazło na tym odcinku swoje odbicie (program egzamin ustny).

Oszczędność cementu

Dzięki nowym odkryciom i pracom uczonych stało się możliwe „zdobywanie darów przyrody44. Rosyjscy uczeni już na początku XX wieku, badając wpływ, jaki na siebie wywierają cement i glina w środowisku wodnym, stwierdzili, że po przemieszaniu tych składników można otrzymać materiał, który po stwardnieniu pod wpływem wilgoci nie pęcznieje, zachowując znaczną spoistość i wytrzymałość i nie wykazując takich wad gliny, jak np. zwiększenie objętości w wodzie, pękanie przy wysychaniu, rozwarstwianie się w niskich temperaturach itp.
Cechy te początkowo zostały wykorzystane przy budowie nawierzchni dróg (tzw. nawierzchni z gliny stabilizowanej), przy czym glina nie była rozdrabniana do miałkości cementu, lecz użyta w drobnych grudkach (opinie o programie).

Prace w tym kierunku i praktyczne osiągnięcia wpłynęły częściowo na usunięcie uprzedzeń co do możliwości uzyskania trwałych tworzyw złożonych z gliny i cementu. Ale dopiero po Rewolucji Październikowej niebywały w historii świata rozmach budownictwa w Związku Radzieckim i rozwijający się dzięki sprzyjającym warunkom ustroju socjalistycznego postęp techniczny skierowały uwagę uczonych na szersze wykorzystanie surowców tradycyjnych, między innymi także gliny (segregator aktów prawnych).

Uczeni radzieccy, jak: Popow, Budników’, Kniaziuk i inni, przeprowadzili obszerne studia i badania laboratoryjne nad tym zagadnieniem. Wyjaśniono wiele spraw związanych z wpływem dodatków gliny na własności zapraw cementowych i korzyści ekonomiczne wynikające z ich stosowania. Między innymi udowodniono, że odpowiedni dodatek gliny do zapraw’ wpływa na polepszenie ich jakości i powoduje oszczędność cementu. Po przeprowadzeniu szeregu badań opracowano w Związku Radzieckim tablice proporcji składników zapraw z dodatkiem gliny dla niektórych marek betonów oraz podano sposoby wykonania mieszanek (promocja 3 w 1).

Opierając się na tych danych zostały wydane przez odpowiednie ministerstwa Rosji zarządzenia (pierwsze w 1940 roku) zalecające - ze względu na oszczędność cementu - stosowanie zapraw cementowo-glinianych do robót murowych i tynkowych oraz do betonów niskich marek. Techniczna literatura radziecka stale propaguje stosowanie tych dodatków, podkreślając ich znaczny wpływ na oszczędność cementu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 8 Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 9 Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 10
Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 11
Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 12 Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 13 Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 14
Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zjawisko fizyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami