Blog
Zasady sztuki blacharskiej
W artykule znajdziesz:
Zasady sztuki blacharskiej
Odpowiedniej szerokości paski blachy układa się na lepiku pomiędzy dwie warstwy wkładek izolacji ciężkiej z wkładkami, przy czym izolacja bitumiczna kończy się przed wydrą, którą wykłada się jedynie blachą według zasad sztuki blacharskiej, stosowanej przy wykonywaniu pokrycia dachowego z blachy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykonanie zakończenia izolacji w obrębie wydry z zastosowaniem blachy jest na ogół łatwe i dobre w przypadku małych tarasów.
Natomiast na tarasach o dużej powierzchni rozwiązanie takie może przyczynić się do powstawania nieszczelności, ponieważ blacha cynkowa często pęka na zgięciach i stykach lutowanych. Przyczyną tego jest znacznie większy współczynnik rozszerzalności blachy cynkowej od współczynnika rozszerzalności żelbetu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdy lepik łączący blachę z papą twardnieje i staje się łamliwy, następuje rozwarstwienie pomiędzy blachą i papą, co znów jest przyczyną nieszczelności. Z tego względu zaleca się raczej wykonać zakończenie izolacji w obrębie wydr jedynie przez wygięcie jej na ścianę pionową. Niestaranne wygięcie izolacji często jest przyczyną nieszczelności pokrycia tarasów. Przy zakończeniu izolacji wodoszczelnej przy słupkach balustrad szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których słupki balustrady stalowej są przepuszczane przez izolację wodoszczelną (uprawnienia budowlane).
Dolny wieniec ściany lub belka podwalinowa spoczywa w zwykłych budynkach na cokole murowanym lub betonowym. Izolację przeciwwilgociową zazwyczaj w postaci dwóch sklejonych lepikiem warstw papy bitumicznej lub smołowej należy układać na wyrównanym zaprawą i posmarowanym lepikiem asfaltowym względnie smołowym podłożu na wierzchu cokołu lub niżej, lecz na wysokości nie mniejszej niż 40 cm nad terenem (program egzamin ustny).
Zalecenie to wypływa z konieczności zabezpieczenia ścian drewnianych przed nasiąkaniem wodą, pochodzącą z topniejącego śniegu lub z rozpryskujących się kropel deszczu.
Podziemia w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej zwykle są przeznaczone na piwnice, składy paliwa lub płodów rolnych, kotłownie, maszynownie (te ostatnie szczególnie w budynkach większych). W przypadku budynków przemysłowych części zagłębione poniżej poziomu terenu mogą mieć różne przeznaczenie w zależności od rodzaju zakładu przemysłowego i procesów technologicznych, odbywających się w budynku (opinie o programie).
Projektowanie pomieszczeń mieszkalnych
Szczególne znaczenie mają podziemia przeznaczone na schrony na wypadek działań wojennych.
Projektowanie pomieszczeń mieszkalnych w podziemiach ze względów higienicznych zasadniczo nie powinno mieć miejsca. W wyjątkowych przypadkach, gdy piwnice przeznacza się na mieszkania, pomieszczenia te należy odpowiednio zaizolować.
Wobec specjalnego znaczenia pomieszczeń podziemnych w nowoczesnym budownictwie ogólnym i przemysłowym należy szczególną uwagę zwrócić na właściwe i należyte zabezpieczenie budynków przed wilgocią i wodą gruntową (segregator aktów prawnych).
Ogólne zasady wykonywania izolacji lekkich, średnich i ciężkich z różnych materiałów mają w całej rozciągłości zastosowanie również przy izolowaniu przed wilgocią i wodą gruntową budynków z podziemiami. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe połączenie izolacji poziomych ścian z izolacją posadzek (patrz pkt 38) oraz z izolacją pionową ścian.
Prócz izolacji poziomej, układanej tuż nad fundamentem na poziomie izolacji posadzki podziemi, stosuje się drugą izolację poziomą co najmniej 15 cm (lepiej 30 cm) ponad poziomem terenu otaczającego budynek lub też pod dolną płaszczyzną ograniczającą konstrukcję stropu nad podziemiem, jeśli strop ten znajduje się ponad poziomem terenu.
Drugą izolację poziomą ponad terenem daje się zwykle w tym celu, aby zabezpieczyć przed wilgocią wyżej położoną część budynku, a przede wszystkim ściany, w przypadku uszkodzenia lub złego działania pozostałych izolacji (promocja 3 w 1).
Izolację pionową najlepiej wykonywać nie wcześniej, aż wyschną ściany, by nie utrudniać wyparowania wilgoci zawartej w ścianach zaraz po ich wykonaniu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32