Blog

24.05.2021

Zasobniki wody uzdatnionej

W artykule znajdziesz:

Zasobniki wody uzdatnionej

Zasobniki wody uzdatnionej

Zasobniki wody uzdatnionej instalowane przed pompami uzupełniającymi wyrównują zmienność obciążeń i pozwalają na obniżenie nominalnej wydajności stacji uzdatniania wody (program uprawnienia budowlane na komputer). Opisany sposób przygotowania wody uzupełniającej jest stosunkowa kosztowny. Koszt jednego m3 wody uzdatnionej tym systemem wynosił ok. 10-12 zł, co miało znaczący wpływ na cenę energii cieplnej dostarczanej odbiorcom.

Głównie z tego powodu opracowano nowy system uzdatniania wody dla sieci z bezpośrednim poborem c. w. u., gdyż ilość wody uzupełniającej w tym przypadku jest szczególnie duża (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Uwzględniając fakt, że jakość wody uzupełniającej dla sieci cieplnej nie musi spełniać wymagań stawianych wodzie zasilającej kotły parowe elektrociepłowni, zastosowano następujący schemat uzdatniania wody:
- wstępną zimną dekarbonizację wapnem w reaktorach powolnych,
- filtrowanie wody zdekarbonizowanej (uprawnienia budowlane).

Wiadomości dotyczące jakości ciepłej wody użytkowej pobieranej z sieci cieplnej podano na podstawie wyników badań prowadzonych w Warszawie w latach 1973-1974 oraz badań wcześniejszych [30]. Oczywiste jest, że w innych systemach ciepłowniczych oraz innych procesach uzdatniania, odmiennym składzie chemicznym wody uzupełniającej oraz innym stanie technicznym sieci cieplnej właściwości wody sieciowej mogą znacznie różnić się od wyznaczonych w analizowanych badaniach.
W tablicy 4-1 przeprowadzono porównanie jakości wody sieciowej z wartościami granicznymi dla wody pitnej (p. załącznik 1) oraz z właściwościami wody wodociągowej [30].

Badana woda sieciowa była uzdatniana. Niektóre wyniki analiz wody sieciowej przekraczają znacznie normy sanitarne dla wody pitnej. Uwaga ta dotyczy w szczególności właściwości fizycznych, a więc mętności, barwy, zapachu oraz posiewu na żelatynie i agarze, odczynu i zawartości żelaza. Ponadto, jak wykazały dalsze badania jakość wody ulega w czasie znacznym zmianom. Mętność wody waha się w zakresie 2-8 mg/dm3 Si02, barwa 10-1-50 mg/dm3 Pt, odczyn zmienia się od pH = 7,15 do pH = 9,05. Ulega zmianie również twardość wody w przedziale 2,2-i-2,9 mval/dm3, zasadowość - 0,54-1,7 mval/dm3 oraz zawartość żelaza Fe = 0,05-1-1,7 mg/dm3 (program egzamin ustny).

Centralne ogrzewanie

W wodzie sieciowej występują również związki nie wykazane w normach sanitarnych. Związki te, a szczególnie amoniak i azotyny, powodowały największe zastrzeżenia ze strony służb sanitarno-epidemiologicznych. Zarówno badania wcześniejsze [30], jak i badania prowadzone w latach 1973-74 wykazały, że w wodzie sieciowej warszawskiego systemu ciepłowniczego związki te występowały w dużych stężeniach. Na przykład zawartość amoniaku NH3 dochodziła do 1,60 mg/dm3, a azotynów - NOa do 0,01-0,80 mg/dm3 (opinie o programie).

Tak wysokie stężenia HN3 oraz N02 i N03 dyskwalifikują wodę sieciową pod względem sanitarnym. Badania bakteriologiczne dały wynik pozytywny; woda sieciowa pod tym względem nie budziła zastrzeżeń.
Natomiast odbiorcy najbardziej krytycznie ocenili właściwości organoleptyczne wody, a przede wszystkim jej barwę i mętność. Okresowo w czasie sezonu ogrzewczego, a szczególnie przy rozruchu instalacji centralnego ogrzewania, woda sieciowa miała barwę brunatną i nie nadawała się do mycia i prania (segregator aktów prawnych).

Ogólnie można stwierdzić, że przy obowiązujących obecnie przepisach sanitarnych woda sieciowa krążąca w systemach ciepłowniczych nie spełnia wymagań dotyczących wody na potrzeby konsumpcyjne. Natomiast na potrzeby gospodarcze woda sieciowa w zasadzie może być stosowana. Jednak i na te potrzeby w pewnych okresach jej jakość jest nie wystarczająca (promocja 3 w 1).

Z uwagi na fakt, że przepisy sanitarne nie rozróżniają potrzeb konsumpcyjnych i gospodarczych, oraz z uwagi na możliwość przedostawania się wody sieciowej do instalacji wodociągowej (pitnej), bezpośredniego poboru c. w. u. nie należy stosować w budownictwie mieszkaniowym oraz obiektach o podobnym przeznaczeniu, takich jak hotele, szpitale, domy wczasowe itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami