Blog

21.01.2019

Zasuwy zwrotne w instalacji kanalizacyjnej – czy warto je montować?

W artykule znajdziesz:

Zasuwy zwrotne w instalacji kanalizacyjnej – czy warto je montować?

Prawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjna powinna skutecznie odprowadzać ścieki poza budynek (program na komputer). Aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie zasuw zwrotnych na odpływie, odchodzącym od przyborów, które umiejscowione są niżej niż poziom gruntu. Niezastosowanie zaworów może doprowadzić do cofania się ścieków, gdy dojdzie do zatkania odpływu lub gwałtownego wzrostu poziomu ścieków w sieci kanalizacyjnej, np. w efekcie intensywnych opadów (program na telefon). Z tego właśnie względu w przypadku przyborów, znajdujących się poniżej poziomu gruntu, np. w piwnicy, należy koniecznie zamontować zasuwy zwrotne, które uniemożliwią przepływ ścieków w odwrotnym kierunku. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest podłączenie urządzeń do pompy ściekowej, które przetłacza je wyżej (program na egzamin ustny).

Wykonując doprowadzenie wody do baterii

Wykonując doprowadzenie wody do baterii, warto rozważyć montaż zaworów odcinających z filtrem, zwłaszcza jeśli na zasilaniu nie został zamontowany filtr główny (promocja 3 w 1). Zadaniem takiego filtra jest ochrona przez przedostawaniem się mechanicznych zanieczyszczeń ze studni lub sieci wodociągowej. Rozwiązanie to może być stosowane wyłącznie w sytuacji, gdy filtry będą dostępne nawet po zabudowaniu wanny. Wymagają one okresowego oczyszczania, ponieważ nadmierne zanieczyszczenie może ograniczyć przepływ wody. Lepiej więc od razu zapewnić odpowiedni dostęp, aby w razie potrzeby nie było konieczności kłopotliwego demontażu obudowy (segregator).
W przypadku rur pod baterie ścienne dwutorowe, zawsze należy stosować specjalny szablon, tzw. płytkę mocującą. Skutecznie zapobiega to błędom montażowym i gwarantuje wykonanie właściwych rozstaw oraz prawidłowe ustawienie końcówek przyłączeniowych. Takie postępowanie sprawia, że montaż kranu jest znacznie łatwiejszy. Płytka montażowa usprawnia prace i pozwala na zamontowanie kranu w idealnie poziomej pozycji (opinie). Tym sposobem można też uzyskać doskonałą szczelność połączenia, co jest szczególnie ważne podczas późniejszej eksploatacji. Warto więc od razu wykonywać wszystkie prace zgodnie z regułami, aby mieć pewność, że montaż będzie zrobiony poprawnie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami