Blog
Zawody na uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zawody pozwalające na zdobycie uprawnień budowlanych
Uprawnienia budowlane dają możliwość sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (https://uprawnienia-budowlane.pl). Do egzaminu na uprawnienia mogą przystąpić kandydaci, którzy spełniają warunki określone w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer).
Konieczne jest m.in. posiadanie odpowiedniego wykształcenia i odbycie praktyki zawodowej, która musi być zgodna z wybraną specjalnością oraz zakresem uprawnień budowlanych. Wykształcenie nie musi być wyższe, chyba że uprawnienia mają być bez ograniczeń (program na telefon). W przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie wystarczające jest posiadanie tytułu mistrza lub technika, bądź dyplomu, który stanowi potwierdzenie kwalifikacji na poziomie technika w nauczanym zawodzie (opinie o programie).
Cała lista wymaganych zawodów znajduje się w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zdecydowanie najwięcej jest zawodów pozwalających na zdobycie uprawnień instalacyjnych w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych (segregator aktów prawnych).
O uprawnienia w tej specjalności mogą starać się osoby posiadające tytuł technika urządzeń sanitarnych, technik energetyk, technik gazownictwa, technik inżynierii środowiska i melioracji, monter instalacji gazowych, monter sieci gazowych, monter sieci cieplnych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, monter sieci wodnych i kanalizacyjnych oraz monter sieci i instalacji urządzeń sanitarnych.
Inne specjalności
W przypadku innych specjalności wybór zawodów nie jest tak duży (promocja 3 w 1). Zdecydowanie największe możliwości wyboru specjalności uprawnień budowlanych daje tytuł technika budownictwa. Osoby, które mają ten właśnie zawód mogą starać się o uprawnienia w ograniczonym zakresie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej mostowej, inżynieryjnej drogowej, inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych oraz inżynieryjnej hydrotechnicznej (program egzamin ustny). Jedyna specjalność, do której wymagane jest wyłącznie wykształcenie wyższe, to najmniej popularna specjalność wyburzeniowa.
Najnowsze wpisy
W Polsce dostęp do tekstów aktów prawnych, takich jak ustawy i rozporządzenia, jest ogólnie bezpłatny. Są one publikowane w Dzienniku…
Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…
53 465
98%
32