Blog
Zawór bezpieczeństwa
W artykule znajdziesz:
Zawór bezpieczeństwa
Zawór bezpieczeństwa należy umieścić w punkcie A lub B zgodnie z wymaganiami normy PN-67/B-02440.
Ideowy schemat węzła, obecnie najczęściej stosowanego w miejskich systemach ciepłowniczych zasilanych z elektrociepłowni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Węzeł w układzie szeregowo-równoległym z wydzielonym zasobnikiem i pompą cyrkulacyjno-ładującą jest zasadniczo przeznaczony dla budynków mieszkalnych. Zaletą tego rozwiązania jest szeregowe połączenie wymiennika pierwszego stopnia i zasobnika. Układ taki zabezpiecza instalację wewnętrzną przed napływem zimnej wody w chwilach szczytowego jej rozbioru przy zbyt małej pojemności zasobnika lub mocy cieplnej wymiennika (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W niektórych ośrodkach ciepłowniczych stosowane są węzły szeregowo-równoległe z wymiennikami przepływowymi jako pierwszy stopień podgrzewania wody i wymiennikiem pojemnościowym jako drugi stopień. Aby zapobiec zjawisku przegrzewania wody w wymienniku pierwszego stopnia, zarówno węzeł szeregowo-równoległy, jak i węzeł z wymiennikiem pojemnościowym można wyposażyć w regulator temperatury z zaworem dwudrogowym zamontowanym w węźle.
Konieczność stosowania w węzłach cieplnych pomp ładujących zasobnik powoduje, oprócz wzrostu nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych, potrzebę prowadzenia okresowych kontroli i remontów, co wobec małej niezawodności pracy tych urządzeń oraz dużej liczby węzłów 6tanowi dużą uciążliwość dla przedsiębiorstw eksploatacyjnych (uprawnienia budowlane). Dlatego w budynkach, w których ze względu na rozległość zładu przewiduje się grawitacyjną instalację cyrkulacyjną, można stosować węzeł z grawitacyjnym ładowaniem zasobnika. Jak wspomniano w rozdz. 2, takie rozwiązanie węzła zaproponował Ołpiński [39]. Schemat węzła w układzie szeregowo-równoległym z zasobnikiem ładowanym ciśnieniem grawitacyjnym obiegu cyrkulacyjnego.
Eliminacja pompy
W węźle tym w obiegu cyrkulacyjnym musi być montowany zawór zwrotny o małym oporze otwarcia. W węzłach tego typu nie jest wskazane instalowanie tradycyjnych grzybkowych zaworów zwrotnych z elementami zamykającymi wykonanymi z metalu z uwagi na zbyt małe ciśnienia dyspozycyjne występujące w obiegu cyrkulacyjnym. Zawór bezpieczeństwa po stronie wody instalacyjnej należy umieścić w punkcie A lub B zgodnie z wymogami normy PN-67/B-02440 (program egzamin ustny).
Innym rozwiązaniem węzła c. w.*u., w którym wyeliminowano pompę ładującą zasobnik, jest węzeł z pojemnościowo-przepływowym wymiennikiem ciepła
Węzły z tymi wymiennikami mogą być wykonywane w dwojaki sposób: z wymiennikiem pojemnościowo-przepływowym jako drugim stopniem podgrzewania wody oraz z wymiennikiem tego samego typu, lecz w wykonaniu dwustopniowym. Rozwiązanie drugie jest korzystniejsze ze względu na to, że ładowanie zasobnika odbywa się również przez wymiennik pierwszego stopnia. Podobną właściwością charakteryzuje się węzeł szeregowo-równoległy z dwustopniowym pojemnościowym wymiennikiem ciepła.
Uproszczone schematy ideowe węzłów c. w. u. z tymi wymiennikami. Przedstawione rozwiązania można wyposażyć w dwudrogowe zawory termostatyczne zapobiegające przegrzewaniu wody w wymienniku I stopnia. Regulatory te należy instalować w węźle w sposób (opinie o programie).
Aby zmniejszyć korozyjną agresywność wody w wyniku częściowego jej odgazowania (przy temperaturze ok. 55°C), można zasobniki c. w. u. łączyć z retencyjno-odgazowującym zbiornikiem wody umieszczonym nad ostatnią kondygnacją budynku.
Stosowanie takiego rozwiązania jest celowe w budynkach, w których instalacja wody zimnej zasilana jest również za pośrednictwem górnego zbiornika (segregator aktów prawnych). W takich bowiem przypadkach warunki konstrukcyjno-budowlane muszą umożliwić umieszczenie zbiorników na odpowiedniej wysokości w stosunku do punktów czerpalnych najwyższej kondygnacji. Przykład węzła c. w. u. z zasobnikiem głównym umieszczonym na poziomie piwnicy oraz zbiornikiem retencyjno-odgazowującym posadowionym nad ostatnią kondygnacją (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32