Blog
Zbrojenie pasa antysejsmicznego
W artykule znajdziesz:
Zbrojenie pasa antysejsmicznego
Zbrojenie pasa antysejsmicznego powinno wynosić co najmniej 4,5 cm2 gdy szerokość ściany nie przekracza 55 cm i 6,8 cm2 przy większych szerokościach (program uprawnienia budowlane na komputer). Pręty zbrojenia układamy w narożach konieczne jest obustronne zbrojenie prętami ukośnymi.
Dla lepszego powiązania pasa z murem ceglanym należy w tym ostatnim wykonać gniazda u góry i u dołu i wpuścić w nie pionowe pręty zbrojenia, przechodzące przez pas. W budynkach murowanych z wielkich bloków pręty z pasów antysejsmicznych wpuszczamy w szwy pionowe.
Belki stropowe i nadproża. Belki nośne stropów należy kotwić w pasach antysejsmicznych lub w murach. W przypadku sejsmiczności regionu wynoszącej 9 stopni kotwi się wszystkie belki; przy sejsmiczności 8 stopni - co drugą belkę, ale nie rzadziej niż 1,50 m (jeżeli więc rozstaw belek stropowych przekracza 0,80 m, to należy kotwić wszystkie belki) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy sejsmiczności 7 stopni kotwi się również co drugą belkę, jednak w tym przypadku odległość od siebie belek kotwionych nie powinna być większa od 2 m.
Nadproża, podobnie jak pasy antysejsmiczne powinny być żelbetowe, wykonywane na mokro - na całą szerokość ściany.
Zaleca się stosować duże płyty oparte na całym obwodzie w ścianach i zakotwione w nich. Mniejsze elementy stropowe należy łączyć tylko na mokro i za pomocą wypuszczanego zbrojenia. Przy sejsmiczności 9 stopni należy ponadto wykonać na mokro na tych elementach żelbetową płytę zakotwioną w murach lub w pasach antysejsmicznych. Grubość tej płyty powinna wynosić co najmniej 4 cm; jej zbrojenie powinno składać się z prętów 0 6 mm ułożonych w siatkę o oczkach 25X25 cm.
Dźwigary kratowe należy kotwić na obu podporach. Możliwe jest stosowanie wszelkich konstrukcji tych dźwigarów pod warunkiem, że nie będą one przekazywać rozporu poziomego na mury.
Łuki i sklepienia należy wykonywać z żelbetu; przy stosowaniu ich pasy antysejsmiczne powinny być zbrojone dwukrotnie silniej niż to było podane wyżej.
Konstrukcje sprężone obliczać należy na moment niszczący o 25% wyższy niż w warunkach niesejsmicznych (uprawnienia budowlane).
Piece ogrzewnicze
Schody należy wykonywać tylko jako policzkowe, o stopniach monolitycznie utwierdzonych w policzkach. Podesty powinny być związane monolitycznie ze stropami budynków.
Piece ogrzewnicze w mieszkaniach należy wykonywać lekkie i niskie, w pancerzach stalowych z blachy.
Tynkowanie ścian i sufitów należy wykonywać wyłącznie na siatce metalowej (program egzamin ustny). Zaleca się stosować suche tynki w postaci dużych, lekkich płyt.
Na zewnątrz budynku nie należy stosować ciężkich wykładzin, szczególnie z kamienia.
Przy projektowaniu i wykonywaniu tych budowli należy kierować się następującymi zaleceniami:
- Przewidywać co najmniej dwa niezależne źródła poboru wody, najlepiej takie, które by doprowadzały wodę z dwu przeciwnych kierunków; jeśli jednym ze źródeł są studnie, drugim muszą być rzeki lub jeziora. Źródła poboru wody powinny być w miarę możliwości odległe od siebie (opinie o programie).
- Przewidywać zapasy wody w zbiornikach o dwukrotnej pojemności w stosunku do normalnie przewidywanego zapotrzebowania.
- Na terenach o sejsmiczności 8 lub 9 stopni przewidywać co najmniej po dwie wieże ciśnień, po dwa zbiorniki itp.
- zlokalizowane na przeciwległych końcach terytorium zakładu (miasta).
- W rurociągach stosować możliwie niskie ciśnienia robocze (segregator aktów prawnych).
- Zamiast wież ciśnień pożądane jest stosowanie zbiorników podziemnych, umieszczonych na naturalnych wzniesieniach terenu; celowe też bywa stosowanie hydroforów.
- Przy sejsmiczności 9 stopni konstrukcję pompowni wykonywać jako żelbetową monolityczną. Pompownie należy zagłębiać w grunt tak, aby poziom podłogi pompowni wypadał co najmniej 2 m poniżej poziomu otaczającego terenu. Przy sejsmiczności 8 i 9 stopni nie wolno łączyć pompowni z innymi obiektami budowlanymi.
- Wszelkie budowle służące do oczyszczania i magazynowania wody wykonywać jako parterowe.
Zbiorniki zapasowe na wodę wykonywać jako żelbetowe, okrągłe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32