Blog
Złoża pegmatytowe
W artykule znajdziesz:
Złoża pegmatytowe
Z pierwotnych złóż kamieni szlachetnych najpospolitsze są złoża pegmatytowe. Jednak tylko niektóre z nich zawierają wartościowe kamienie szlachetne. Złożami takimi są obfitujące w różnorodne kamienie pegmatyty Uralu. Odkrycie pod koniec XVIII w. na środkowym Uralu, w okolicach wsi Murzinka rzadkich malinowych, a także wiśniowoczerwonych, różowych, fioletowych i zielonych wywołało dużą sensację wśród mineralogów i gemmologów europejskich (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się turmaliny dwubarwne, o różnych odcieniach, które ceniono bardzo wysoko. W okolicach Murzinki znaleziono również bardzo piękne topazy, odznaczające się przezroczystością i czystością, o różnych odcieniach barwy żółtej, zielonej i niebieskiej. Bezbarwne i jasnoniebieskie kryształy topazów, których masa dochodziła niekiedy do kilku kilogramów, znaleziono w tym samym czasie w Górach na Uralu Południowym, gdzie stwierdzono również obecność beryli, turmalinów, cyrkonów, granatów i amazonitów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pod koniec XVIII w. sławne były pochodzące również z okolic Murzinki różnobarwne beryle, wśród których znajdowano należące do rzadkości beryle barwy różowej.
W dolinach rzecznych środkowego Uralu od dawna wydobywano kryształy górskie i ametysty; szczególnie ceniono okazy zawierające igiełkowate wrostki kryształów rutylu i aktynolitu. Z Uralu pochodzą poszukiwane i wysoko cenione szmaragdy, chryzoberyle, fenakity i in.
Bardzo bogate w kamienie szlachetne są także pegmatyty Brazylii, zwłaszcza w okręgach Minas Gerais i Minas Novas, zawierające liczne beryle, topazy, turmaliny, ametysty, agaty i dn (uprawnienia budowlane).
Liczne kamienie szlachetne pochodzą z pegmatytów Madagaskaru, w których znaleziono beryle, turmaliny, topazy, spinele, kunzyty, granaty, kordieryty, amazonity i przezroczyste złociste skalenie.
Podobnie na uwagę zasługują pegmatyty w Kalifornii (okręg Pala, San Diego), skąd pochodzą piękne kunzyty, różowe beryle : podobnie zabarwione turmaliny.
W południowej Azji najpiękniejszych rubinów, szafirów . spineli dostarczają zmetamorfizowane wapienie występujące w Birmie (program egzamin ustny).
Szlachetne okładziny
Na Cejlonie od dawna wydobywano wiele różnych kamieni szlachetnych z wtórnych złóż aluwialnych, które pierwotnie były związane ze skałami metamorficznymi: gnejsami, łupkami i wapieniami krystalicznymi. Podobne aluwialne złoża zawierające rubiny, szafiry i cyrkony znajdują się w Wietnamie i Syjamie.
Ze skałami metamorficznymi związane są rzadkie złoża szmaragdów. W zmetamorfizowanych wapieniach występują szmaragdy w Kolumbii, z łupkami biotytowymi są związane bogate złoża szmaragdów (okolice Swierdłowska) na Uralu, który obfituje również w inne kamienie szlachetne (opinie o programie).
Wartość światowej produkcji kamieni szlachetnych oceniana w okresie przedwojennym dochodziła do jednego procentu udziału w ogólnoświatowej produkcji górniczej. Obecnie szacuje się ją na około 0,5%, co nie oznacza wcale zmniejszenia światowego wydobycia kamieni szlachetnych. Ma to związek ze wzrostem ludności świata i rozwojem przemysłu, co powoduje, że procentowy udział wartości surowców energetycznych przekroczył ostatnio 3U, udział zaś surowców metalicznych w produkcji światowej przekroczył V5 ogólnej wartości wydobywanych surowców mineralnych (segregator aktów prawnych).
Z kamieni szlachetnych występujących w Polsce należy wymienić znany od wieków i zbierany nad Bałtykiem i na Kurpiach bursztyn oraz występujące na Dolnym Śląsku chryzoprazy i nefryty, odmiany kwarcu i chalcedonu, a także minerały krzemianowe, jak beryle, granaty, turmaliny a in.
Dolny Śląsk należy do nielicznych obszarów na świecie, gdzie występują chryzoprazy.
Były one eksploatowane już w średniowieczu w Szklarach i w Kożmicach Śląskich. Używano ich jako materiału na szlachetne okładziny oraz do wyrobów złotniczo- jubilerskich. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się chryzopraz dolnośląski od połowy XVIII w (promocja 3 w 1). Był on ulubionym kamieniem Fryderyka Wielkiego i w różnych muzeach Europy można spotkać wyroby z dolnośląskiego chryzoprazu, zwłaszcza modne niegdyś tabakierki nierzadko zdobione również brylantami.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32