Blog

28.08.2021

Znajomość reżimu wiatrów

W artykule znajdziesz:

Znajomość reżimu wiatrów

Znajomość reżimu wiatrów

Znajomość reżimu wiatrów pozwala obliczyć odpowiadające mu elementy falowania, które często (z braku środków i wystarczająco długiego czasu obserwacji) trudno jest wyznaczyć bezpośrednim pomiarem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odnośnie do wód powierzchniowych.
Poziomy wody w morzu (bezwzględnie najwyższy i najniższy) oraz najwyższy za okres co najmniej ostatniego dziesięciolecia, wysoki, średni, niski i najniższy za okres ostatniego dziesięciolecia.

Wyznaczanie tych poziomów powinno się odbywać w oparciu o statystykę i rachunek prawdopodobieństwa.
Istnieje możliwość prognozowania sztormowych poziomów wody (tzw. wezbrań sztormowych) na podstawie analizy ruchu niżów barycznych w danym rejonie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Największa wysokość i długość oraz prędkość lub okres fal wiatrowych z zasadniczych kierunków, zaobserwowane bezpośrednio w czasie co najmniej dziesięcioletnim lub wyliczone na podstawie róż kierunków, częstości i prędkości wiatrów z tego samego okresu.

Coraz częściej stosuje się do prognoz falowania analizę statystyczną, mającą na celu określenie przede wszystkim prawdopodobieństwa występowania prędkości i kierunków wiatrów, co do których istnieją najpełniejsze dane z wieloletnich obserwacji, na podstawie której możliwe jest określenie parametrów odpowiadających fal (uprawnienia budowlane). Obserwacje bezpośrednie fal wiatrowych nowoczesnymi środkami dostarczają obrazu ciągów fal w postaci tzw. widm (spektrów) falowania, będących wykresami zmian określającymi procentowo występowanie wartości każdego dowolnie wybranego parametru fali (wysokości, długości, okresu) w dowolnie długim czasie. Możliwe jest na przykład wyznaczenie w ten sposób bezpośrednio wartości ekstremalnych odnośnych parametrów występujących w czasie objętym obserwacjami.

Parametry fal długookresowych

Parametry ewentualnych fal długookresowych (sejsz itp.), mogących w szczególnych wypadkach ukształtowania niektórych akwenów portowych powodować wskutek rezonansu bardzo niekorzystne warunki postoju statków lub inne niepożądane zjawiska (program egzamin ustny).
Kierunki i prędkość prądów morskich występujących w pobliżu miejsca projektowanej budowli oraz czas ich trwania w ciągu roku.
Grubość, zasięg i okres występowania pokrywy lodowej (wyznaczane również najczęściej na drodze analizy statystycznej danych obserwacyjnych); dane co do kierunków i prędkości spływu lodów w pobliżu projektowanej budowli.
Dane co do ruchu rumowiska w sąsiedztwie budowli.

Procentowa zawartość soli, kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie, mogących mieć ujemny wpływ na materiały budowlane. Gdy budowla znajduje się na rzece:
a) Charakterystyczne poziomy wody w rzece (jak poprzednio) (opinie o programie).
b) Objętość przepływu wody odpowiadająca poszczególnym poziomom; średnie i denne prędkości przepływu.
c) Położenie nurtu rzeki i prędkość wody w nurcie przy różnych poziomach, o ile przebiega on w pobliżu miejsca projektowanej budowli.
d) Rodzaj i ilość niesionego przez wodę rumowiska.

Grubość i okres występowania pokrywy lodowej, dane co do kierunków i prędkości spływu lodów w pobliżu miejsca projektowanej budowli, dane co do ewentualnych dawniejszych zatorów w pobliżu miejsca projektowanych budowli.
Zawartość w wodzie szkodliwych związków chemicznych (jak poprzednio) (segregator aktów prawnych).
Gdy budowla znajduje się w obrębie portu, częściowo pod wpływem morza a częściowo rzeki, wówczas z wyżej zestawionych należy wybrać tylko takie dane, które w rozpatrywanym miejscu mogą mieć istotne znaczenie.

Odnośnie do wód gruntowych:
- poziomy wody gruntowej i ich związki z poziomami wody powierzchniowej (jeżeli w miejscu projektowanej budowli występują różne piętra wody gruntowej, należy zebrać dane dotyczące wszystkich pięter, mogących mieć wpływ na budowlę),
- zawartość szkodliwych dla materiałów budowlanych związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie gruntowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami