Blog

14.05.2021

Oddzielność kulista

W artykule znajdziesz:

Oddzielność kulista

Oddzielność kulista

Występuje u granitów, diorytów, bazaltów itp. Pojawia się ona wówczas, gdy podczas krystalizacji magmy następowało jej kurczenie się dookoła pewnych ośrodków. Średnice kul wahają się w szerokich granicach. Przy rozpoczynającym się wietrzeniu kule rozluźniają się i rozpadają na koncentryczne skorupy.
Płaszczyzny oddzielności pod wpływem ciśnienia górotwórczego (program uprawnienia budowlane na komputer).

W utworzonych już skałach płaszczyzny oddzielności tworzą się wówczas, gdy skała zostanie poddana ciśnieniu górotwórczemu. Jeżeli ciśnienie jest niezbyt silne, tworzą się rysy, wyższe ciśnienie wywołuje przesunięcie części skały wzdłuż powierzchni od- dzielności, powodując niejednokrotnie roztarcie i rozgniecenie materiału skalnego. Szczeliny wywołane ciśnieniem przebiegają przeważnie stromo, mniej więcej równolegle do siebie i sięgają do nieznacznych głębokości. Niekiedy prostopadle do jednego systemu szczelin występuje drugi, dzięki czemu skała rozpada się na pionowe kolumny lub większe prostopadłościenne człony. Skały, które uległy ciśnieniu górotwórczemu, są do wielu celów technicznych nieprzydatne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy użytkowaniu należy zwracać uwagę na wszelkie płaszczyzny oddzielności i szczeliny.

Jeżeli występują one w dużych odległościach i mają przebieg prawidłowy, można je wyzyskać celowo przy eksploatacji skały dla otrzymania dużych bloków. Oddzielność płytowa i słupowa może być wyzyskana przy eksploatacji materiału na tłuczeń i kamień łamany. Przy licznych i nieprawidłowych spękaniach nie można otrzymać większych i prawidłowych bloków (uprawnienia budowlane).
Zewnętrzne formy, które przybierają poszczególne skały i w których łączą się ze sobą tworząc skorupę ziemską, są bardzo różne i zależne od sposobu tworzenia się skał.

Skały osadowe tworzą warstwy układające się jedne na drugich. Skały wybuchowe wydobywają się z głębi ziemi, przeciskają się przez skały utworzone uprzednio, wypełniają szczeliny i puste przestrzenie w skorupie ziemskiej, tworząc pnie, żyły, lakolity, lub docierają do powierzchni ziemi i rozprzestrzeniając się tworzą pokrywy, strumienie itp.
Żyły skalne są to wypełnienia szczelin w zewnętrznych warstwach skorupy ziemskiej; mają one formy płaskie i przebiegają w różnych kierunkach, przerzynając nieregularnie skały sąsiadujące wybuchowe i osadowe. W skałach osadowych żyły mogą wcisnąć się między warstwy, tworząc tzw. żyły pokładowe. Położenie żył, podobnie jak i warstw, określa się przez oznaczenie ich biegu i upadu (program egzamin ustny).

Lakolity

Pnie są to większe masy skalne o różnej rozciągłości i o okrągławych zarysach, tkwiące w skałach sąsiadujących z często stromo w głąb opadającymi bocznymi płaszczyznami ograniczającymi. Niektóre pnie granitowe rozciągają się na wiele kilometrów wzdłuż i wszerz. Od pni często oddzielają się gałęzie, które w postaci żył przenikają do skał sąsiednich; są to tzw. apofizy.
Lakolity są to masy skalne kształtu bochenkowatego, tworzące się wskutek wciśnięcia się magmy w obręb starszych pokładów skał osadowych przy jednoczesnym częściowym ich wy- sklepieniu. Lakolity wysyłają również apofizy, które często rozwijają się w żyły pokładowe (opinie o programie).

Pokrywy powstają, gdy lawa wulkaniczna rozlewa się szeroko tworząc mniej więcej poziome powierzchnie dochodzące czasami do znacznych rozmiarów. Często spotyka się większą ilość pokryw zastygłych jedna na drugiej. Najczęściej tworzy je magma bazaltowa.
Strumienie powstają, gdy lawa wulkaniczna spływa z miejsca wybuchu po pochyłościach do miejsc niżej położonych.
Skały z biegiem czasu ulegają zmianom pod względem wyglądu zewnętrznego, budowy i składu chemicznego substancji mineralnej (segregator aktów prawnych).

Przyczyny tych zmian są następujące:
a) wpływ wietrzenia mechanicznego, chemicznego lub organicznego,
b) wpływ gazów wulkanicznych, termy, szczawy itp.,
c) wpływ przedzierającej się magmy wywołującej metamorfozę kontaktową,
d) wpływ metamorfozy regionalnej (dynamicznej) spowodowanej ciśnieniem górotwórczym i przesunięciem mas skalnych. Skały poddane tym wpływom ulegają niekiedy daleko idącym przemianom (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami