Blog

Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 2
26.05.2022

Żużel wielkopiecowy

W artykule znajdziesz:

Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 3
Żużel wielkopiecowy

Cement hutniczy produkowany jest przez wspólny przemiał klinkieru cementu portlandzkiego i żużla granulowanego wielkopiecowego, którego zawartość nie przekracza 65% masy mieszaniny, wg normy BS 146: 19582). Żużel jest materiałem odpadowym w produkcji surówki żelaza, przy czym uzyskiwane ilości surówki i żużla są tego samego rzędu. Żużel jest mieszaniną wapna, krzemionki i tlenku glinowego, a więc tych samych tlenków, które tworzą cement portlandzki, lecz nie w tych samych proporcjach (program uprawnienia budowlane na komputer). Chociaż nie jest możliwe podanie dokładnych proporcji tych składników, to można stwierdzić, że żużel uznany za zadowalający ma następujący skład: 42% wapna, 30% krzemionki, 19% tlenku glinowego, 5% magnezji i 1% alkaliów.

Żużel wielkopiecowy zmienia się znacznie co do składu i struktury fizycznej, zależnie od stosowanych procesów produkcyjnych i metody jego chłodzenia. Żużel, który ma być użyty do cementu hutniczego, musi być studzony bardzo szybko, aby zestalał się jak szkliwo, co zapobiega w dużym stopniu krystalizacji. Takie szybkie ochładzanie wodą powoduje również powstawanie żużla o postaci ziarnistej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Żużel może stanowić materiał wiążący w różny sposób. Po pierwsze - może być stosowany razem z wapieniem, jako surowiec do tradycyjnej produkcji cementu portlandzkiego. Klinkier wykonany z tych materiałów używany jest często, razem z żużlem, do produkcji cementu hutniczego (uprawnienia budowlane).

Granulowany żużel

Drugie ważne zastosowanie żużla wielkopiecowego to użycie go do produkcji cementu hutniczego. Suchy granulowany żużel wielkopiecowy dozowany jest z klinkierem cementu portlandzkiego do młyna przemiałowego, oprócz tego dodawany jest gips w celu kontrolowania czasu wiązania (program egzamin ustny). Cement hutniczy produkowany jest od wielu lat w Szkocji, a także w USA, gdzie znany jest jako rodzaj I S cementu i objęty jest normą ASTM C 595-72- Również w RFN stosowany jest cement hutniczy o nazwie Eisenportland (zawartość żużla do 30%) i Hochofen (zawartość żużla 31-7-85%) oraz we Francji, gdzie najbardziej znane są Ciment metallurgique mixte (zawartość żużla 50%) i Ciment de haut foumeau (zawartość żużla 65-h75%). W Belgii opracowano proces Triefa, w którym granulowany żużel zmielony na mokro dozowany jest w postaci szlamu bezpośrednio do betoniarki, razem z cementem portlandzkim i kruszywem. W ten sposób unika się kosztu suszenia żużla, a przemiał na mokro daje większą miałkość, niż suchy przemiał przy tym samym zużyciu energii (opinie o programie).

W Anglii opracowano proces, zwany Cemsave, a w RPA tzw. Slagment, w których granulowany żużel, mielony na sucho dodawany jest do betoniarki jako produkt częściowo zastępujący cement portlandzki; w taki sposób beton z cementem hutniczym produkowany jest na miejscu budowy (segregator aktów prawnych). Podobnie jak beton z cementem hutniczym, tak beton Cemsave ma niższą wczesną wytrzymałość niż przy użyciu tylko cementu portlandzkiego, lecz w późniejszych okresach uzyskiwana jest wytrzymałość co najmniej jednakowa. Jednak urabialność betonu Cemsave jest nieco wyższa, tak że możliwe jest pewne zmniejszenie stosunku wody do sumy cement plus żużel w porównaniu ze stosunkiem wodno-cementowym mieszanki cementu portlandzkiego przy tej samej zawartości kruszywa.

Dokładny charakter hydratacji cementu hutniczego nie jest całkowicie wyjaśniony (promocja 3 w 1). Składniki cementu portlandzkiego hydratyzują w zwykły sposób i wydaje się, że wodorotlenek wapniowy tak wyzwolony dostarcza „rozrusznika” do hydratacji żużla granulowanego. Jednak dalsza hydratacja żużla jest bezpośrednia i nie zależy od związków z wapniem. Cement hutniczy ma właściwości zbliżone do zwykłego cementu portlandzkiego i wymagania normy BS 146:1958 dla miałkości, czasów wiązania i stałości objętości są te same dla obydwu cementów.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 8 Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 9 Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 10
Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 11
Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 12 Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 13 Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 14
Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zamki zawrotnicowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami