Blog
Zużycie betonu
W artykule znajdziesz:
Zużycie betonu
Pierwszy zbiornik wykonano wg klasycznych wzorów: ściany zamocowane w silnej płycie dennej, przekrycie - strop grzybkowy oparty na słupach 50 X 50 cm ustawionych w siatce 5 x 5 m. Przekroje przyjęto dosyć niekorzystne; płyta denna ma grubość 30 cm, pod ścianą jest pogrubiona do 80 cm, płyta stropowa - 20 cm. Ściana o stałej grubości 50 cm została u dołu pogrubiona do 80 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zużycie betonu marki 170 wynosiło: na ściany 730 m3, na przekrycie 180 m3, na dno 460 m3, ogółem 1370 ms, a zużycie stali Qr 2500 kG/cm2 na cały zbiornik 117 t.
Następny zbiornik o tej samej pojemności wykonano podobnie, lecz zmieniono przekrycie, które wykonano w kształcie namiotów 5X5 m, o wysokości 50 cm, ustawionych na słupach. Płytę denną wykonano o grubości 28 cm na 20 cm warstwie piasku i 5 cm warstwie chudego betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ściany, zaprojektowane o zmiennej grubości, górną 20 cm, pogrubia się ku dołowi do 70 cm i łączy się z pogrubioną do 70 cm płytą denną. Namioty przekrycia mają górną płytę i boki 8 cm, dolne płyty sięgające pasmami w obie strony nad słupami zaprojektowano o grubości 15 cm. Konstrukcję przekrycia osłonięto od góry izolacją i warstwą chudego betonu. Pewien kłopot sprawiła konieczność umieszczenia w każdym namiocie osobnego wywietrznika. Ogółem zużyto na 1 zbiornik 1100 m betonu i 112 t stali. Całość konstrukcji wykonano na mokro. Przy wykonaniu namiotów jako prefabrykatów łączonych w pasmach głowicowych można byłoby uzyskać duże oszczędności drewna.
W trzecim zbiorniku usunięto słupy, co pozwoliło z kolei na zupełnie inne rozwiązanie dna (uprawnienia budowlane).
Przekryciem jest tu kopuła żelbetowa o grubości 8 cm, oparta na żelbetowym pierścieniu swobodnie ułożonym na rozszerzonej u góry ścianie. W środku kopuły dano wywietrznik o średnicy 80 cm zawierającą 48% asfaltu P80, 32% tzw. zielonego oleju (destylat sopy naftowej w temperaturze 2604-350 °C) i 20% azbestu. Przedtem zagruntowano beton w szczelinie mieszaniną 50% asfaltu P80 i 50% zielonego oleju.
Zastosowanie kopuły
Zastosowanie kopuły i cienkiej płyty dennej oraz częściowo stali Qr = = 3600 kG/cm2 pozwoliło zmniejszyć ilość betonu do 900 ms oraz stali do 85,5 t (program egzamin ustny). Na samą kopułę zużyto tylko 4,6 t stali Qr = 2500 kG/cm2 (w płycie) i 13,3 t stali Qr = 3600 kG/cm2 (w pierścieniu), na płytę denną tylko 1,2 t stali Qr = 2500 kG/cm2, natomiast na ściany aż 66,4 t tej stali. W ścianie zrezygnowano z zastosowania stali Qr = 3600 kG/cm2 ze względu na konieczność wymiarowania ściany na zarysowanie. Niewątpliwie dalsze poważne oszczędności na stali można by uzyskać przez przyjęcie schematu ściany jako swobodnie przesuwnej u dołu, a jeszcze większe na stali i na betonie przez sprężenie ściany i pierścienia kopuły.
Przy przesuwnej ścianie pierścień fundamentowy wypadłby stosunkowo wąski ze względu na dobre posadowienie na skale piaskowcowej (opinie o programie).
Podziemny żelbetowy zbiornik walcowy na wodę pitną o średnicy 16,20 m, posadowiony na palach i przekryty kopułą wykonaną z prefabrykatów. Płyta dna o grubości 10 cm została oddzielona od pierścienia fundamentowego ściany i ułożona na podłożu wykonanym z (licząc od dołu): 20 cm warstwy gliny, 15 cm warstwy filtracyjnej z silnie ubitego tłucznia z pospółką i 15 cm warstwy gruzobetonu (segregator aktów prawnych).
Na płycie wykonano warstwę gładzi 1,5 cm, na niej 4 x papę bitumiczną na lepiku asfaltowym, następnie beton wyrównawczy w spadku i 4 cm gładź cementową z dodatkiem środka uszczelniającego. Beton wyrównawczy i gładź górną podzielono dylatacjami pierścieniowymi i promienistymi o szerokości 1 cm.
Rozwiązanie uszczelnienia dylatacji sznurem konopnym ułożonym między 4 warstwami papy.
Sznur ten ma działać amortyzująco, podobnie jak wygięte w kształcie litery Q paski blachy w tradycyjnych rozwiązaniach dylatacji. Ścianę zbiornika o wysokości 4,30 m wykonano o zmiennej grubości 204-15 cm i uzbrojono stalą Qr = 2500 kG/cm2 (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32