Blog

Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 2
29.01.2022

Zużycie techniczne

W artykule znajdziesz:

Zużycie techniczne
Zużycie techniczne

W praktyce jednak już sama ocena początkowej sprawności technicznej nastręczać może trudności. Projektowanie budynku prowadzone jest przez specjalistów z różnych dziedzin, jest to więc zagadnienie interdyscyplinarne. Można więc analizować niezawodność konstrukcji budynku z punktu widzenia konstruktora, który oceniałby  jak dotychczas poszczególne stany graniczne konstrukcji, a więc ugięcia, rysy i nośność. Podobnie można następnie rozpatrywać np. różne elementy robót wykończeniowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Powstałaby jednak trudność, jak połączyć te rozważania w celu przeprowadzenia analizy kompleksowej. W praktyce istnieje już współdziałanie specjalistów kilku branż (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ściany zewnętrzne projektowane są np. z uwzględnieniem zagadnień konstrukcyjnych, cieplno-wilgotnościowych, akustycznych, ochrony przeciwpożarowej i częściowo korozji. Istnieje więc tu interdyscyplinarna współpraca specjalistów, lecz jest ona w zasadzie na etapie oceny początkowej sprawności technicznej. Nie rozpatruje się natomiast dotychczas trwałości w powiązaniu z trwałością całego budynku i przystosowania przyjętych rozwiązań do napraw lub wymiany.

Przy kompleksowej analizie niezawodności budynku należy więc problem rozpatrywać z jednej strony interdyscyplinarnie, a z drugiej z uwzględnieniem zjawisk towarzyszących długotrwałej eksploatacji obiektu, tzn. trwałości wszystkich rozwiązań i ich przystosowania do okresowych przeglądów, konserwacji, napraw, a w razie potrzeby do wymiany elementów z uwagi na ich zużycie techniczne lub moralne (konieczność modernizacji) (uprawnienia budowlane).

Można więc zaproponować w tym celu podział budynku na części składowe, które najpierw odrębnie, a potem łącznie w całym budynku poddane byłyby analizie (program egzamin ustny).

Błędy etapu realizacji

Dla budownictwa mieszkaniowego wykonywanego metodami uprzemysłowionymi można zatem budynek podzielić np. na następujące części składowe, tzw. elementy scalone:

  • ściany piwniczne (wraz z fundamentami),
  • stropy (w tym podłogi z podłożami i tynki),
  • ściany nośne wewnętrzne (wraz z tynkami lub tapetami),
  • ściany zewnętrzne wraz z balkonami i loggiami (w tym złącza, elewacje, stolarka okienna i balkonowa),
  • elementy komunikacji wewnętrznej pionowej (klatki schodowe, piony dźwigowe oraz sprzężone z nimi zwykle piony zsypowe i zespoły instalacji sanitarnych ogólnych) oraz poziomej (korytarze, galerie itp.),
  • poddasza i stropodachy (w tym pokrycia),
  • kabiny sanitarne, kanały wentylacyjne i spalinowe,
  • przegrody wewnętrzne, nienośne,
  • pomieszczenia techniczne (hydrofornie, węzły cieplne, stacje trafo, pralnie),
  • instalacje elektryczne, radio, TV, telefon,
  • instalacje wod.-kan. (c.o., ciepłej wody itp.) (opinie o programie).

Po zaprojektowaniu budynku wg tradycyjnych, dotychczasowych zasad należy dodatkowo przeprowadzać analizę niezawodności, kolejno dla każdego z elementów scalonych uwzględniając wszystkie elementy, węzły i materiały wchodzące w skład danej grupy. Dla elementów lub materiałów o trwałości mniejszej od trwałości budynku należy przeanalizować i podać sposób napraw, remontów lub wymiany.

W czasie eksploatacji budynków, mogą ujawniać się wady i uszkodzenia spowodowane wcześniejszymi błędami, popełnionymi na etapie realizacji budynków, oraz mogą powstawać uszkodzenia i uwidaczniać się wady, wynikające ze zużywania technicznego, normalnego lub nieoczekiwanego (segregator aktów prawnych). Dodatkową przyczyną mogą być niewłaściwe warunki eksploatacji, tj. całkowity brak lub niewłaściwie prowadzone przeglądy okresowe i prace konserwacyjne lub niewłaściwe warunki użytkowania pomieszczeń.

Błędy etapu realizacji należy rozumieć w szeroko pojętym zakresie, obejmującym przyjęcie założeń techniczno-ekonomicznych (głównie konstrukcyjno-materiałowych) oraz opracowanie projektu techniczno-roboczego, produkcję materiałów, elementów lub detali, montaż stanu surowego i roboty wykończeniowe (promocja 3 w 1). Dość często przyjęte w projekcie rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i założenia dotyczące np. technologii produkcji elementów lub montażu konstrukcji (sposobu lub kolejności) nastręczają w praktyce trudności, które są powodem powstawania wad i usterek.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 7 Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 8 Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 9
Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 10
Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 11 Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 12 Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 13
Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Naturalne materiały kamienne zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami