Blog

29.09.2020

Zwiększenie nośności fundamentów istniejących

W artykule znajdziesz:

Zwiększenie nośności fundamentów istniejących

Zwiększenie nośności fundamentów istniejących

Sposoby zwiększenia nośności fundamentów można ująć w następujące punkty:
a) poszerzenie fundamentów istniejących,
b) pogłębienie fundamentów istniejących,
c) przekazanie obciążenia na pale lub studnie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poszerzanie fundamentów istniejących. Fundament może być poszerzony przez dobudowę obustronnych lub jednostronnych elementów żelbetowych do istniejącego fundamentu lub wykonanie szerszej płyty pod całą stopą fundamentu. Płyty mogą być wykonane z żelbetu na mokro lub z prefabrykatów, rzadziej z betonu bez zbrojenia. Niezależnie od przyjęcia jednego z wymienionych sposobów, konieczne jest uprzednie skomprymowanie gruntu pod dobudowanymi elementami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wstępne skomprymowanie podyktowane jest potrzebą wyrównania modułów ściśliwości gruntu dodatkowo włączonego do współpracy z fundamentem z modułem gruntu uprzednio już obciążonego. Skomprymowanie gruntu należy wykonać za pomocą obciążenia przekraczającego 1,5-krotnie obciążenie użytkowe. Poziom podstaw dobudowanych elementów niekoniecznie musi być taki sam jak poziom podstawy istniejących fundamentów. Może on być raczej wyższy, natomiast nigdy niższy, gdyż w tym ostatnim przypadku należałoby odsłonić podstawę istniejącego fundamentu, co mogłoby spowodować wypieranie gruntu spod podstawy (uprawnienia budowlane).

Przy wprowadzeniu płyty pod fundament należy zwrócić baczną uwagę na stan murów budynku i w przypadku, jeśli jest on niezadowalający, należy wykonać odciążenie istniejącego fundamentu. Pogłębianie fundamentów istniejących. Pogłębianie fundamentów sprowadza się do wykonania w warunkach bardzo trudnych wykopu pod istniejącymi fundamentami budynku, podwieszenie ścian budynku nad wykopem i wykonania nowego fundamentu. Jako przykłady konstrukcji podtrzymujących ściany budynku mogą służyć konstrukcje, podane w książce Jacoby i Devis. Pogłębianie fundamentów należy wykonywać odcinkami o długości 1,0-M,5 m, uważając, by łączna powierzchnia podstaw jednocześnie wyeliminowanych z pracy fundamentów nie przekraczała 20% powierzchni całkowitej (program egzamin ustny).

Fundamenty na palach

Jako materiał do pogłębiania fundamentów może być użyty beton, cegła, rzadziej kamień.
Przekazanie obciążenia na nowy fundament wykonuje się za pomocą dźwigników hydraulicznych, po czym w poziomą przerwę między nowym fundamentem a podstawą starego wtłacza się zaprawę cementową.
Przekazanie obciążenia na pale lub studnie (opinie o programie).

Przekazanie obciążenia od fundamentów istniejących na pale sprowadza się do przekazania obciążenia od całej budowli na niższe, bardziej wytrzymałe warstwy gruntu. Służą do tego dwa sposoby palowania:
1) oparcie budowli na palach wtłoczonych bezpośrednio pod ławą fundamentową, np. na palach systemu Mega,
2) oparcie budowli na palach zagłębionych po obu stronach ławy fundamentowej, np. na palach Wolfsholza.
Po wykonaniu pali nakłada się na nie wieniec żelbetowy.
Przy wykonywaniu pali po obu stronach fundamentu należy stosować tylko takie pale, przy wykonywaniu których nie powstają wstrząsy oraz które mogą być wykonane w niskich pomieszczeniach piwnicznych (segregator aktów prawnych).
Przekazywanie obciążenia od fundamentów na studnie sprowadza się do wykonania pod fundamentem istniejącym studni z elementów żelbetowych. Studnie te będą stanowić rodzaj słupów. Nad nimi wykonuje się mocny wieniec żelbetowy, pracujący jako belka na wielu podporach.
Fundamenty na palach stanowią odmianę fundamentów głębokich.

Obciążenia z budowli przenoszą się poprzez pale na głębsze warstwy gruntu, bardziej wytrzymałe od warstw powierzchniowych.
Fundamenty te w górnych swych częściach są bardzo podobne do fundamentów płytkich. Podobieństwo to jest tak duże, że można je określić jako „fundamenty płytkie na palach”, składają się one bowiem zwykle z takich samych elementów, z jakich przy danym typie budowli składają się fundamenty płytkie, a więc z ław, stóp, rusztów, bloków lub płyt, z tą różnicą, że elementy te nie spoczywają bezpośrednio na gruncie, lecz na wierzchach pali zagłębionych w gruncie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami