Blog

14.02.2020

Zwykłe deskowanie uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zwykłe deskowanie uprawnienia budowlane

Zwykłe deskowanie uprawnienia budowlane

Stosujemy zwykłe deskowanie i przez wykuty otwór w górze powyżej powierzchni betonowania wlewamy nowy beton. Konieczne jest zastosowanie wibratorów, a w wypadku ich braku należy w deskowanie szybko uderzać drewnianymi młotkami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Słupy zniszczone przez pożar odznaczają się odpryskami narożników o grubości 2-2,5 cm, co nie osłabia bardzo konstrukcji słupa. Przy wyższych temperaturach odpada otulenie na znacznych połaciach powierzchni słupa. Przy długim trwaniu pożaru zniszczenie sięga głębiej, tak że wkładki na 3A swego obwodu, a miejscami zupełnie, nie są otoczone betonem. Przyczyny odprysków są różne. Jeżeli sama wysoka temperatura nie wywoła szkodliwej zmiany struktury betonu, to nieraz woda użyta przy gaszeniu pożaru, zamieniając się gwałtownie w parę, rozsadza kruszywo. Rodzaj kruszyw w dużym stopniu wpływa na odporność betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Największe uszkodzenia powstają w betonach o wapiennym kruszywie, z gruboziarnistego granitu lub piaskowca. Najlepsze okazało się kruszywo z bazaltu, porfiru i innych skał wylewnych młodszych.

Słupy uszkodzone przez pożar naprawiamy w następujący sposób: usuwamy skruszały beton na dwa centymetry w głąb poza stalowe wkładki i oczyszczamy pręty stalowymi szczotkami z łusek rdzy. Jeśli wymiary słupa możemy powiększyć (ważne to jest dla magazynów z materiałami łatwopalnymi), dajemy otulenie 4-6 cm, a więc łączna warstwa nowego betonu wyniesie ok. 8 cm. Wykonujemy deskowanie i betonujemy stosując wibrowanie. Jedynie zastosowanie wibratorów przyczepnych zapewnia dobre związanie betonu starego z nowym (uprawnienia budowlane).

Jeżeli nie jesteśmy związani specjalnymi warunkami przeciwogniowymi, dajemy otulinę normalnej grubości. W tym wypadku najlepiej zastosować beton natryskowy albo przy mniej odpowiedzialnych robotach wykonać narzut zwykłą kielnią murarską. Przy wysokich słupach może nastąpić odgięcie wkładek pionowych wskutek wydłużenia się stali. Wówczas przecina się wkładki, przy czym beton otulający trzeba odkuć na długość 60 średnic i dać nowe pręty pionowe. Stosujemy to dla słupów ściskanych. Dla rozciąganych długość prętów nowych powinna wynosić 120 średnic (prętów nowych). Aby nie zwiększać znacznie ich długości, lepiej jest dawać podwójną ilość prętów cieńszych albo stosować stal żebrowaną.

Przedsiębiorstwa budowlane

Przedsiębiorstwa budowlane z zasady więcej przejawiają staranności przy wykonaniu zbiorników żelbetowych, mimo to zbiorniki nie zawsze okazują się szczelne. Przesączanie się wody może być wstrzymane, jeżeli do wody znajdującej się w zbiorniku dodamy mułu, który powstał w wyniku chemicznej reakcji betonu z rozpuszczonym w wodzie dwutlenkiem węgla (program egzamin ustny). Niekiedy uszczelnienie następuje dzięki hydratacji nieuwodnionego cementu w obecności wody. Im wcześniej wykonuje się wyprawianie powierzchni wodoszczelnej, tym lepsze są wyniki.

Dla lepszego połączenia z wyprawą należy powierzchnie ścian wykonać szorstkie. Dobre wyniki można otrzymać również, dając 12 mm warstwę betonu natryskowego ze szkłem wodnym (NaSiOs). W celu zapewnienia odpowiedniej szczelności ścianki wyprawa powinna być nakładana cienkimi warstwami, ponieważ wytrzymałość jej na skurcz jest mała i nie zachodzi możliwość powstawania rys skurczowych. Należy również chronić wyprawę od szybkiego wysychania. Usuwanie większych rys jest trudne i kosztowne (opinie o programie).

Występują one przeważnie w szwach konstrukcyjnych. W takich wypadkach rozkuwa się rysy w formie litery V na głębokość ok. 2,5 cm i szerokość 5 cm i zapełnia się je zaprawą z cementu portlandzkiego o stosunku 1 : 1 lub bitumem. Nieraz w miejscu pęknięcia ścianki wycina się pasmo o szerokości 15 cm i głębokości 2,5 cm i zapełnia się je bitumem (segregator aktów prawnych). Uszczelnianie rys w grubych ścianach można osiągnąć przez wywiercenie otworu w rysie i wprowadzenie cementu pod ciśnieniem.

W wypadku gdy wiodą gruntowa przesącza się przez dno zbiornika do wewnątrz, to najbardziej racjonalne okazuje się przewiercenie w dnie jednego lub kilku otworów i wstawienie w nie rur. Po uszczelnieniu rur np. smołowanymi włóknami konopi i zalaniu ich szybkowiążącym cementem wykonuje się naprawę dna, polegającą przeważnie na wykonaniu wewnątrz nowego dna i ścianek lub mocnego oblicowania. Praca jest ułatwiona, gdyż nie działa parcie wody. Gdy nowe dno ma dostateczną wytrzymałość, rury zamyka się drewnianymi kołkami i zalewa szybkowiążącym cementem albo otwór zamyka się przez przyspawanie blachy (promocja 3 w 1).

Spękane płyty, zwłaszcza zbiorników cienkościennych, po naprawie dziur należy wzmocnić i równocześnie uszczelnić cienką warstwą betonu na siatce stalowej z obydwu stron.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami