Blog
Akustyczna izolacyjność właściwa
W artykule znajdziesz:
Hałas rozprzestrzenia się od źródła swego powstawania różnymi drogami. Hałas przenosi się przez podłogę, stropy i ściany w postaci drgań materiałowych oraz przez powietrze w postaci drgań powietrznych. Te ostatnie drgania specjalnie łatwo przenoszą się poprzez drzwi i okna, a także są emitowane przez drgające powierzchnie, którymi przenoszą się drgania materiałowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na rozprzestrzenianie się drgań materiałowych oraz fakt, że średnia akustyczna izolacyjność właściwa typowych okien zewnętrznych wynosi ok. 20-F22 dB, a typowych drzwi 18-20 dB niejednokrotnie może być celowe takie rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń znajdujących się w danym budynku, aby pomieszczenia wymagające ciszy były umieszczane z dala od pomieszczeń hałaśliwych lub od źródeł hałasu znajdujących się na zewnątrz danego budynku. Oczywiście takie założenia można najskuteczniej zrealizować w okresie opracowywania projektu wstępnego nowego zakładu. Przykład poprawnego pod względem akustycznym rozplanowania pomieszczeń o różnym przeznaczeniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ze względu na rozprzestrzenianie się drgań materiałowych należy dążyć do tego, aby pomieszczenia, w których mają być przeprowadzane specjalnie hałaśliwe procesy produkcyjne, znajdowały się na parterze danego budynku (uprawnienia budowlane). Kiedy podczas trwania takiego procesu poziom hałasu przekracza wartość 115-120 dB, osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu należy umieszczać w specjalnych kabinach dźwiękoszczelnych lub na zewnątrz tego pomieszczenia, w specjalnych pomieszczeniach aparaturowo-kontrolnych, które przylegają do pomieszczenia hałaśliwego; zaopatruje się je w okna dżwiękoszczelne, przez które można obserwować prawidłowość danego procesu produkcyjnego (program egzamin ustny).
Prawidłowe rozplanowanie pomieszczeń
Do takich hałaśliwych procesów produkcyjnych można m. in. zaliczyć hamowanie silników, zwłaszcza odrzutowych, i próby w strzelnicach wytwórni broni. Szereg przykładów (z istniejących polskich zakładów produkcyjnych) nieprawidłowego oraz prawidłowego pod względem akustycznym rozplanowania pomieszczeń w przypadku występowania jednego lub kilku (opinie o programie). Pomieszczenia do czyszczenia i chłodzenia broni przylegają bezpośrednio do kabin strzelniczych, wskutek czego poziom ciśnienia akustycznego w tych pomieszczeniach zawiera się podczas strzelania w granicach 102-M08 dB. Usytuowanie wymienionych pomieszczeń tak, aby wejście do kabin strzelniczych odbywało się nie bezpośrednio, a przez korytarz wytłumiony materiałem dźwiękochłonnym, powinno zmniejszyć poziom ciśnienia akustycznego występującego w omawianych pomieszczeniach do ok. 83-91 dB.
Poszczególne kabiny aparaturowo-kontrolne mają dwie, a nawet trzy ściany stykające się bezpośrednio z boksami, w których są hamowane silniki tłokowe, lub z przestrzenią, na którą boks jest otwarty. Oprócz tego wskutek braku odpowiednich urządzeń wentylacyjnych praca w kabinach odbywa się z konieczności przy otwartych oknach i drzwiach (segregator aktów prawnych). W wyniku takiego stanu, kiedy poziom ciśnienia akustycznego w boksach wynosi ok. 130 dB, w kabinach zawiera się on w granicach 100-M10 dB. Podobnie niezadowalająca sytuacja występuje w przypadku hamowni przedstawionej na schemacie IV, ponieważ korytarz dzielący pomieszczenia kontrolno-aparaturowe wychodzi bezpośrednio na przedsionek boksów, w których są hamowane silniki; w tym przypadku poziom ciśnienia akustycznego w obu wymienionych pomieszczeniach zawiera się w granicach 93-99 dB.
Prawidłowe rozplanowanie pomieszczeń hamowni silników tłokowych; pomieszczenia aparaturowo- -kontrolne przylegają tu do boksów z silnikami stosunkowo niedużą powierzchnią, a wyjście z tych pomieszczeń prowadzi do specjalnego przedsionka i dopiero z niego na korytarz (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32