Blog

Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 2
15.04.2021

Analiza wartości procesu technologicznego

W artykule znajdziesz:

Analiza wartości procesu technologicznego

Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 3
Analiza wartości procesu technologicznego

Należy uzyskać dokładne informacje dotyczące wymagań przyszłych użytkowników (program uprawnienia budowlane na komputer). Informacje te umożliwiają sprecyzowanie parametrów projektowanego wyrobu dla najlepszego spełnienia funkcji a zarazem projektantowi umożliwiają podejmowanie świadomych decyzji „gorsze technicznie a tańsze” czy „droższe i lepsze technicznie” spełnienie funkcji, podejście do analizy wartości projektu, bowiem analizę wartości można przeprowadzać na etapie założeń techniczno-ekonomicznych, projektu technicznego jak i w zastosowaniu do poszczególnych rozwiązań szczegółów (węzłów czy elementów uwidocznionych na rysunkach roboczych).

Stosowanie metody analizy od początku prac projektowych jest bardzo korzystne bo nie ma potrzeby wielokrotnego nieraz przepracowywania projektu. Można również przeprowadzić zespołową analizę wartości projektu wyrobu po jego ukończeniu, posługując się technikami omówionymi w poprzednich rozdziałach oraz darni szczegółowych pytań dotyczących wyboru materiałów, kształtu, jakości, kosztu, instrukcji, wartości użytkowej itp.
W celu poprawy organizacji i treści pracy biur konstrukcyjno-projektowych można przeprowadzić metodą analizy wartości ocenę procesu projektowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Uwolnienie procesu projektowania od zbędnych czynności umożliwi skoncentrowanie uwagi projektantów na najważniejszych sprawach techniczno-ekonomicznych.

Gdy analiza konstrukcji ze względu na prostotę kształtów geometrycznych i wyczerpanie aktualnych możliwości usprawnień nie daje efektów, zastosowanie analizy wartości do procesów technologicznych umożliwia często osiągnięcie jeszcze dużych korzyści, chociażby z tych względów, że rozwój technologii jest bardziej dynamiczny od rozwoju konstrukcji.
Analiza wartości procesu technologicznego jest w pewnym sensie zbliżona do analizy administracji bowiem w obu tych typach analiz mamy do czynienia z analizą procesu.
Jak wiemy funkcja służy do analizowania nośników - wyrobów (ich części) i jest to zdolność wyrobu do realizacji określonego zadania.

Nie można więc wykorzystać funkcji, która jest pomocną w analizie nośników, do analizowania procesu jako takiego, ponieważ każda operacja procesu technologicznego jest funkcją w stosunku do nośnika i jego funkcji.
Przyjęto więc do analizy procesu technologicznego tzw. „technikę zadaniową” (uprawnienia budowlane).
Istota jej wywodzi się z faktu, że każdy proces (operacja) jest wprost zależny od wymaganego zadania. Można zapisać zadanie zdaniem gramatycznym z procesem lub operacją w domyśle (analogia z zapisem funkcji).

Proces technologiczny

Jeżeli zapiszemy przykładowo operację „naparzanie prefabrykatu” to zadaniem tej operacji będzie „przyspieszyć twardnienie”. Wystarczy użyć tylko w każdym zdaniu słowa wiążącego „ma” aby otrzymać zdanie gramatyczne zapisujące zadanie np. naparzanie prefabrykatów ma przyspieszyć twardnienie (program egzamin ustny).

Ten sposób zapisywania operacji procesu technologicznego wyrażający zadanie za pomocą dwóch słów oraz użytego w domyśle słowa wiążącego „ma” pozwala na przedstawienie w miejscu dotychczasowej operacji nowej spełniającej to samo zadanie mniejszym kosztem lub spełniającej rolę kilku operacji w starym procesie. Proces technologiczny dzięki któremu mamy otrzymać wyrób składa się z szeregu operacji lecz często się zdarza, że nie wszystkie operacje są nierozerwalnie związane z finalnym wytworzeniem wyrobu jak również istnieje możliwość określenia ważności zadań spełnianych przez poszczególne operacje (opinie o programie).
Istnieje również możliwość uszeregowania wg ich ważności oraz udziału danej operacji w koszcie całego procesu.

Mając wyznaczone operacje wiodące procesu technologicznego stosując podane w poprzednich rozdziałach techniki możemy wybrać z podanych propozycji optymalne rozwiązanie techniczne procesu technologicznego.
Efekty uzyskiwane w wyniku stosowania analizy wartości (segregator aktów prawnych).

Praktycznie jako wynik wdrożenia rozwiązań opracowanych przy pomocy analizy wartości możemy uzyskać następujące efekty:
- Przy nie zmienionej funkcjonalności obniżka kosztów,
- Przy nie zmienionych kosztach wzrost funkcjonalności,
- Równoczesny wzrost funkcjonalności i obniżki kosztów,
- Przy nieznacznym wzroście kosztów duży wzrost funkcjonalności,
- Przy nieznacznym spadku funkcjonalności duża obniżka kosztów, (ten przypadek wystąpić może jedynie wtedy gdy uprzednie wymagania w zakresie funkcji były w sposób nieuzasadniony wygórowane) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 8 Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 9 Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 10
Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 11
Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 12 Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 13 Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 14
Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Karty kontroli ilości robót zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami