Blog

10.05.2023

Aparaty sanitarne i urządzenia

W artykule znajdziesz:

Aparaty sanitarne i urządzenia

Z uwagi na wysokość budynku piony wody zimnej, ciepłej i gazu powinny mieć zmienne średnice, jednak dla zmniejszenia ilości rodzajów kabin, wprowadzono podział na dwa podstawowe rodzaje o stałych średnicach pionów:

  • kabiny, które stosowane będą w budynkach do pięciu kondygnacji włącznie oraz dla pięciu górnych kondygnacji w budynkach średnio wysokich (program uprawnienia budowlane na komputer),
  • kabiny o powiększonych średnicach pionów, które stosowane będą w sześciu dolnych kondygnacjach budynków średnio wysokich.

Kabiny typu KSD projektowane są w oparciu o aparaty sanitarne objęte „Albumem urządzeń sanitarnych” przewidzianych do stosowania w systemie W-70 i kabinach lekkich opracowanych przez Biuro Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego Warszawa, ul. Wierzbowa 9/11 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przewiduje się następujące aparaty:

  • wanna długości 1700 mm w obudowie z baterią stojącą połączoną elastycznie z instalacją i dwa uchwyty do sitka natryskowego,
  • umywalka zmodyfikowana typu Anna z baterią stojącą, połączona elastycznie z instalacją,
  • komplet klozetowy typu Compact składający się z miski ustępowej z zamontowanym na niej zbiornikiem cicho płuczącym,
  • umywalka zmodernizowana 350 x 450 mm z baterią stojącą,
  • połączona elastycznie z instalacją,
  • grzejnik usytuowany za obudową wanny, wykonany z rur gęsto żebrowanych,
  • rura spustowa do podłączenia pralki z kurkiem odcinającym i złączką do węża (uprawnienia budowlane).

Wentylacja. W kabinie sanitarnej przewidziana jest wentylacja mechaniczna. Kanał zbiorczy usytuowany jest w zespole instalacyjnym kabiny. Kanały indywidualne, włączone do kanału zbiorczego, odprowadzają powietrze z pomieszczenia łazienki, w.c. i kuchni w układach połączonych z zestawem lub tylko łazienki i w.c.

W tym przypadku kuchnie zlokalizowane oddzielnie wentylowane są grawitacyjne. Pomieszczenia łazienki i w.c. znajdujące się w kabinie mają wspólny tłumik akustyczny, w którym osadzone są kratki wentylacyjne.

Kabiny typu KSM przewidywane są do stosowania w mieszkaniach małych typu M-l i M-2. Kabina sanitarna mała podzielona jest na pomieszczenie łazienki, w.c. i zespołu instalacyjnego, obejmującego piony instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz podłączenia instalacji mieszkaniowych (program egzamin ustny).

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne oraz ściana oddzielająca w.c. i łazienkę, podłoga i stropy kabiny wykonane są ze żwirobetonu i scalone w jeden przestrzenny element. Ściana zewnętrzna obudowy przy zespole instalacyjnym ma otwór montażowy umożliwiający połączenie pionów instalacyjnych. Otwór montażowy w przypadku sprzężenia kabiny z zestawem kuchennym zamykany jest osłoną z materiałów drewnopochodnych (opinie o programie).

W osłonie umieszczone są drzwiczki umożliwiające odczyt gazomierza i dostęp do wy- dzielczego kurka gazowego. W przypadku sąsiadowania kabiny z pokojem sypialnym do kabiny przystawiona jest ścianka działowa. Ścianka oddzielająca w.c. od zespołu instalacyjnego wykonana jest z materiałów drewnopochodnych lub podobnych i stanowi osłonę awaryjną, umożliwiającą w razie potrzeby dostęp od strony w.c. do zespołu instalacyjnego. W dolnym elemencie tej ścianki usytuowane są drzwiczki umożliwiające użytkownikowi dostęp do zaworów wydzielczych instalacji ciepłej i zimnej wody. Łazienka W kabinie sanitarnej wyposażona jest w następujące urządzenia i aparaty sanitarne:

  • wannę o wym. 1070 x 700 mm w obudowie, wyposażoną w baterię wannową stojącą (segregator aktów prawnych). Do zawieszenia sitka natryskowego przewiduje się dwa uchwyty zawieszone na różnych wysokościach. Na ścianie powyżej krawędzi wanny przewidziany jest uchwyt dla ułatwienia użytkownikowi wstawania,
  • umywalkę o wymiarze 450 x 350 mm osadzoną na wsporniku lub szafce, wyposażoną w baterię umywalkową stojącą,
  • grzejnik usytuowany za obudową wanny, wykonany z rury gęsto żebrowanej,
  • rurę spustową do połączenia pralki z kubkiem odcinającym i złączką do węża.

Część w.c. wyposażona jest w następujące urządzenia i aparaty sanitarne:

  • miskę ustępową fajansową,
  • zbiornik cicho płuczący,
  • tłumik akustyczny, pracujący w układzie wentylacji mechaniczej z osadzoną w obudowie kratką wyciągową (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami