Blog

Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 2
20.02.2020

Badania budynków uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Badania budynków uprawnienia budowlane

Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 3
Badania budynków uprawnienia budowlane

Wiele metod badań uszkodzeń dotyczy również uszkodzeń elementów w budynkach zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi. Są to badania uszkodzeń fundamentów, izolacji fundamentów i ścian piwnic oraz ścian zewnętrznych i wewnętrznych kondygnacji nadziemnych, stropów międzypiętrowych, stropodachów i dachów, klatek schodowych, pokrycia dachów, obróbek blacharskich oraz instalacji w budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze względu jednak na specyfikę budownictwa uprzemysłowionego zakres niektórych z tych badań musi być nieco rozszerzony.

Ściany piwnic wykonane w sposób monolityczny z betonu lub z prefabrykatów należy zbadać, czy nie przemarzają one w okresie obniżonych temperatur. W ścianach z prefabrykatów należy sprawdzić, czy nie występują przecieki przez spoiny. Również w ścianach zewnętrznych kondygnacji nadziemnych należy zbadać uszczelnienie spoin między poszczególnymi prefabrykatami.

Należy dokładnie obejrzeć spoiny wypełnione i sprawdzić, czy między obrzeżem prefabrykatów i materiałem uszczelniającym nie ma rys i spękań mogących spowodować przecieki wód opadowych.

W spoinach otwartych należy sprawdzić, czy na całej ich długości znajdują się uszczelki oraz - w przypadku bardzo szerokich spoin - czy między obrzeżem elementu ściennego a uszczelką może się przedostawać woda opadowa w głąb węzła. Sprawdzamy to za pomocą linijki lub cienkiego pręta, wsuwając je w spoiny między elementami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Badając elementy ścian zewnętrznych należy sprawdzić, czy w fakturze nie występują spękania i rysy.

Opukując drewnianym młotkiem sprawdzamy, czy faktura nie uległa odspojeniu od warstwy izolacji termicznej lub od materiału ściany.
Przy badaniach ścian wewnętrznych należy określić, czy rysy w spoinach między prefabrykatami są spowodowane zwykłymi odkształceniami elementów czy też innymi przyczynami oraz czy nie mogły powstać uszkodzenia połączeń między prefabrykatami w węzłach. W przypadkach bezwzględnie koniecznych należy wykonać odkrywki połączeń w węzłach (uprawnienia budowlane).

Badając ugięcia prefabrykatów stropowych za pomocą próbnych obciążeń należy obciążać poszczególne elementy, sprawdzając za pomocą czujników czy też pomiarów geodezyjnych także ugięcia sąsiednich elementów w celu określenia stopnia ich współpracy z badaną płytą.

Głębokość oparcia płyt stropowych

Głębokość oparcia płyt stropowych na ścianach czy belkach bada się przez pomiar, po usunięciu zaprawy ze spoiny na wąskich odcinkach (program egzamin ustny).

Przy badaniach wytrzymałości betonu, zarówno w elementach ściennych, jak i stropowych, należy zastosować jedną z nieniszczących metod badań, np. za pomocą sklerometru. Pobieranie próbek z elementów budynków (przez ich wycinanie) należy stosować w ostateczności. W celu przeprowadzenia dokładniejszej analizy wyników badań zaleca się uzyskać dane odnośnie do wieku betonu, technologii produkcji itp.

W przypadku badań uszkodzeń elementów budynku, spowodowanych zmianą struktury betonu, należy pobrać próbki i przeprowadzić badania fizykochemiczne (opinie o programie). Próbki należy pobierać z kilku uszkodzonych elementów, dokładnie je oznaczając, a także z nieuszkodzonych części elementów w celu porównania wyników. Z elementów grubych (np. bloki żużlobetonowe) próbki należy pobrać zarówno ze środka elementu, jak i z jego powierzchni. Badania próbek powinny być przeprowadzane w laboratoriach instytucji upoważnionych do wykonywania tego rodzaju badań, przy czym liczbę i wielkość próbek określa dane laboratorium.
Przy badaniach elementów ściennych i stropowych należy również sprawdzić przez opukiwanie młotkiem drewnianym lub stalowym, czy nie nastąpiło odspojenie tynku od powierzchni elementu.

W przypadku gdy zachodzi konieczność określenia siły przyczepności tynku do powierzchni badanego elementu, należy zastosować jedną z metod stosowanych w tym celu w laboratorium.

Przy badaniach przecieków wód opadowych przez ściany i stropodachy stosunkowo trudno określić bezpośrednie miejsce przenikania wód opadowych, gdyż miejsce ich wydostawania się w pomieszczeniach może być nawet bardzo znacznie oddalone od uszkodzenia (promocja 3 w 1).

Miejscami, przez które na ogół następuje przenikanie wód opadowych, są:
- wadliwie wykonane ościeża otworów zewnętrznych,
- wadliwie osadzona stolarka zewnętrzna,
- nieszczelności samej stolarki,
- wadliwie wykonane obróbki blacharskie,
- nieszczelności pokrycia dachu,
- uszkodzenia faktury prefabrykatów ścian,
- pionowe i poziome spoiny prefabrykatów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 8 Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 9 Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 10
Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 11
Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 12 Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 13 Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 14
Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściskanie mimośrodowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami