Blog
Barwa powłoki
W artykule znajdziesz:
Na temategzaminu
Odbierając roboty malarskie sprawdza się przede wszystkim wygląd zewnętrzny (czy farba została równomiernie rozłożona) (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie może być plam, grudek pigmentu, smug, pręg, pęcherzy, za cieków, odstających płatków farby itp.
Barwa powłoki musi zgadzać się z projektowaną lub przyjętym wzorem. Połysk powłok nie może występować w powłokach matowych. W powłokach pół matowych połysk powinien odpowiadać połyskowi skorupki kurzego jajka. W powłokach olejnych powinien występować wyraźny tłusty połysk, w powłokach zaś lakierowych - szklisty połysk (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powłoki muszą być odporne na wycieranie. Pociągnięte miękką szmatką nie mogą brudzić. Przeciągnięcie paznokciem po powłoce nie powinno pozostawiać na niej śladu. Podczas malowania mechanicznego obowiązują te same przepisy bezpieczeństwa pracy co przy tynkowaniu mechanicznym (uprawnienia budowlane).
Dużą uwagę należy zwrócić na konserwację i szczelność przewodów, na pracę sprężarek itp. Sprawa ochrony osobistej (ubioru, respiratorów, okularów) i dodatkowego odżywiania (mleko) malarzy jest także bardzo ważna, gdyż malarz styka się z wieloma farbami o szkodliwych dla zdrowia ludzkiego właściwościach. Prócz zabezpieczeń osobistych malarzy należy podczas robót malarskich przestrzegać dobrej wentylacji pomieszczeń i dobrego oświetlenia, aby malarz zbytnio nie zbliżał się do malowanej powierzchni.
Nie mniej ważny jest dobór pędzli, aby farba nie rozpryskiwała się. Konieczne jest urządzenie natrysków dla malarzy, aby po pracy mogli się całkowicie umyć, gdyż odpryski farby zanieczyszczają całe ciało (program egzamin ustny).
Drabiny malarskie przeznaczone do pracy w pomieszczeniach o podłogach drewnianych z desek i deszczułek powinny być za kończone gumą. Do malowania sufitów w pomieszczeniach wyższych niż 5 m nie można stosować drabin, lecz należy ustawić rusztowania.
Stolarka
Stolarkę przed rozpoczęciem szklenia należy przygotować, tzn. dopasować, uregulować okucie, zapokostować oraz raz pomalować farbą olejną razem z wrębami na szyby. Wręby maluje się farbą olejną, aby zabezpieczyć kit przed pochłanianiem pokostu przez drewno. Ubytek pokostu z kitu powoduje jego szybkie wysychanie i kruszenie (opinie o programie).
Taflę przycina się pozostawiając kilka mm luzu we wrębach, aby umożliwić ruchy termiczne drewna i szkła. Przed wstawieniem tafli wrąb należy podkitować cienką warstwą 1 mm kitu, aby przyciśnięta tafla miała dobre oparcie na całej długości wrębu. Po wstawieniu tafli przybija się ją szpilkami rozstawionymi co 30 cm.
Po oszpilkowaniu wrąb wypełnia się kitem, który wyrównuje się w ten sposób, aby tworzył gładką listewkę wokół tafli. Tafle mogą być też mocowane listewkami. W tym wypadku we wrębie rozściela się cienką warstwę kitu, ustawia na niej dopasowaną taflę szkła, kładzie znowu warstewkę kitu i dociska ją listewkami, które przybija się do ramiaków okna lub drzwi. Listewki można też mocować wkrętami. Szklenie okien metalowych lub świetlików dachowych wykonuje się podobnie jak szklenie stolarki drewnianej (segregator aktów prawnych).
Różnica polega jedynie na tym, że ramy metalowe przed oszkleniem należy zagruntować minią. Po wyschnięciu minii wstawia się szkło i podkitowuje szyby kitem miniowym. Ramy i szczebliny metalowe powinny mieć otworki przewiercone w odstępach około 30 cm. Przez otworki te przewleka się szpilki. Aby dociskały one szybę, podkłada się pod nie sprężynujące klamerki. Po oszpilkowaniu tafli wrąb wypełnia się kitem. Wymieniając stłuczone szyby najpierw usuwa się resztki, stary kit, a następnie wstawia nową szybę.
Naprawa szklenia polega też na uzupełnieniu kitu, który z czasem się wykrusza.
Szkło tnie się na równych stołach drewnianych. Najważniejszym narzędziem szklarza jest diament lub kółko, którym nacina on taflę szkła, aby równo wzdłuż rysy s5ę złamała. Na uchwycie tych narzędzi obsadzona jest oprawka wycięciem służącym do obłamywania cienkich pasków szkła.
W oprawce zamocowany jest diament lub kółko z twardej stali. Narzędzia te są różnej wielkości, zależnie od grubości ciętego szkła (promocja 3 w 1).
Podczas nacinania szklarz prowadzi diament wzdłuż linijki. Częściej używa jednak do tego celu kątownika, który ułatwia mu obcięcie szyby pod kątem prostym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32