Blog
Belki podszynowe
W artykule znajdziesz:
Belki podszynowe
Belki podszynowe umieszczone są w części podwodnej na dwóch systemach kleszczy, wiążących ze sobą poprzeczne rzędy pali. W celu zapewnienia wózkowi poziomego położenia przy wyciąganiu belki nie są umieszczone na tym samym poziomie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kleszcze przymocowane są do pali za pomocą śrub i zapuszczone na płytki wrąb. Belki podłużne spoczywają wprost na kleszczach, do których przymocowane są klamrami krzyżowymi, a ponadto związane są z palami za pomocą śrub. Wiązanie takie jest nieskomplikowane, może być stosunkowo łatwo wykonane przez nurka.
Jeśli wymagane jest wiązanie trwalsze, to zwykle da się ono wykonać tylko w grodzy na sucho.
Spadek powierzchni operacyjnych wyciągów poprzecznych waha się w granicach od 1 : 5 do 1 : 8, wyciągów podłużnych zaś w granicach od 1 : 10 do 1 : 20 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyposażenie wyciągów stanowią:
- szyny,
- ewentualne urządzenia hamujące,
- wózki wraz z podporami,
- maszynownia wraz z systemem lin i krążków,
- ewentualnie obrotnica lub przesuwnica.
Typ i rozmiar szyn powinien być dostosowany do wartości sil na nie działających. W mniejszych wyciągach wystarczą szyny kolejkowe, w większych potrzebne są zwykłe szyny kolejowe. Można je układać wprost na belkach podłużnych, przymocowując do nich hakami lub śrubami. Cięższe typy szyn wymagają ułożenia na podkładkach, umocowanych na belce jak wyżej (uprawnienia budowlane).
Na gruncie wytrzymałym tory na części nadwodnej mogą być układane na podkładach drewnianych, umieszczonych na odpowiednio przygotowanym podłożu żwirowym lub tłuczniowym. Liczba szyn wyciągu zależy od jego rodzaju oraz od wielkości statków, które mają z niego korzystać.
Liczba szyn
W wyciągach podłużnych liczba szyn wynosi 2 (dla statków o szerokości do ok. 7,5 m) lub 4 (dla statków szerszych). W pierwszym wypadku odstęp szyn waha się w granicach od 3 do 4 m. W wyciągach podłużnych czteroszynowych odstęp między szynami zewnętrznymi dochodzi do 6-7,5 m, dwie zaś pozostałe szyny układa się zwykle blisko siebie w odstępie od 50 do 60 cm (program egzamin ustny).
Liczba szyn w wyciągach poprzecznych zależy przede wszystkim od długości największego statku, jaki ma na nim być wyciągany, oraz od sposobu rozwiązania wózków.
Dla wózków ciągłych (zob. dalej) szyny mogą być rozmieszczone w odstępach równomiernych, co 2,5 do 5,0 m, dla wózków podzielnych zaś szyny grupuje się w zespoły dla każdej części wózka, przy czym układ szyn w zespole może być podobny do układu stosowanego na wyciągach podłużnych.
Niektóre typy wyciągów, jak już była o tym mowa, wymagają osobnych szyn dla kół przednich wózka, a osobnych dla kół tylnych. Szyny te układa się zwykle blisko siebie. Odstęp ich zależny jest od rozwiązania podwozia wózka (opinie o programie).
W niektórych wyciągach znajdują zastosowanie urządzenia hamujące, umieszczone na wypadek zerwania się liny wyciągowej. Urządzenia te składają się z zębatek, układanych wzdłuż szyn na osobnych belkach podłużnych lub na tych samych belkach co szyny sąsiednie. Zębatki te, wykonane zwykle z żeliwa, mają szerokość od 10 do 20 cm, a zęby rozstawione co ok. 15 cm i wystające na ok. 2,5 cm. Do belek przymocowuje się je za pomocą śrub, które muszą być tak rozmieszczone, aby hamulec nie zaczepiał o ich nakrętki.
Gdy rozkład szyn na wyciągach poprzecznych jest równomierny, a na wyciągach podłużnych dwuszynowy, zębatki układa się przy każdej szynie.
Gdy szyny są zgrupowane, np. przy układzie czteroszynowym, zębatkę hamulcową układa się pomiędzy szynami wewnętrznymi w osi wyciągu podłużnego lub w osi układu szyn na wyciągu poprzecznym (segregator aktów prawnych).
Hamulec umocowany na wózku może być rozwiązany rozmaicie.
Mogą go np. stanowić koła zębate osadzone na wspólnej osi z kolami tocznymi tak, aby podczas wyciągania wózka poruszały się po zębatce, i opatrzone w zapadkę uniemożliwiającą ruch wsteczny. Mogą to być również zapadki górnym końcem przymocowane przegubowo do wózka, a dolnym wlokące się po zębatce i zaklinowujące się o nią automatycznie w razie zerwania liny (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32