Blog

Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 2
03.08.2021

Betonowe budowle

W artykule znajdziesz:

Betonowe budowle

Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 3
Betonowe budowle

Grecka wyspa Santorino znana jest z tego, że posiada wyłącznie betonowe budowle z miejscowej „ziemi santorinowej odpowiadającej ze względu na właściwości włoskim pucolanom (program uprawnienia budowlane na komputer).
Słynny rzymski Panteon, budowla sprzed około 1900 lat, ma ściany o grubości 6 m, wykonane z betonu tufowego i pucolanowego i oblicowane cegłą. Sklepienie o rozpiętości 37,2 m wykonano również z betonu zawierającego pumeks i pucolanę. Beton o konsystencji półciekłej wlewano do drewnianych deskowań. Obecnie beton w tych konstrukcjach wykazuje wytrzymałość około 200 kG/cm2.
W dawnej Armenii znane były zalety lekkich betonów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dotychczas jeszcze znajdują się większe budowle wzniesione w starożytności, o ścianach i sklepieniach wykonanych z lekkiego drobnoziarnistego betonu pumeksowego o spoiwie wapiennym. Beton stanowi zwykle rdzeń elementu konstrukcyjnego, a zewnętrzne warstwy wykonane są najczęściej z kamieni tufowych. Przy grubości ścian 100-120 cm grubość rdzenia betonowego wynosi około 50 cm. Zewnętrzne warstwy z kamienia tufowego zastępowały deskowanie przy układaniu masy betonowej.
W starożytności lekki beton stosowano również w budowlach wodnych, do kanałów itp., gdyż materiał ten wykazywał zdolność twardnienia nie tylko na powietrzu, lecz i pod wodą. W Kolonii nad Renem, mieście należącym niegdyś do rzymskich kolonii, zachował się z tych czasów kanał wodociągowy, wykonany z miejscowych tufów (uprawnienia budowlane).

W starożytności, średniowieczu oraz w czasach nowożytnych do końca XIX wieku lekkie betony wykonywano z materiałów miejscowych.
W pierwszej połowie XIX wieku uruchomiono na szerszą skalę w Niemczech produkcję materiałów budowlanych, wykorzystując złoża nadreńskiego trasu.
W początkach bieżącego stulecia zaczęto stosować lekkie betony z żużla wielkopiecowego, tj. z materiału odpadowego przy wytapianiu surówki żelaznej (program egzamin ustny). W tym czasie dokonano w Niemczech pierwszych prób wytwarzania betonu jamistego, które początkowo dały ujemne wyniki wskutek niedostatecznego opanowania technologii produkcji.

Betony komórkowe

Zapoczątkowanie produkcji autoklawizowanej cegły wapienno- krzemowej w roku 1880 skierowało uwagę badaczy na możliwość zastosowania autoklawizacji do wyrobu elementów z lekkich betonów (opinie o programie).
Równocześnie rozpoczęto w różnych krajach próby otrzymania materiału porowatego, stosując odpowiednie środki chemiczne, których zadaniem było wywołanie spulchnienia mas betonowych.

Pierwsze wyniki dodatnie osiągnęli Szwedzi, Kreuger i Erickson w roku 1910, dodając do zaprawy cementowej sproszkowany cynk; wskutek reakcji chemicznej w wyższej temperaturze między cynkiem i wodorotlenkiem wapniowym, znajdującym się w cemencie, następowało wydzielanie wodoru, wywołującego spulchnienie betonu. Początkowo nie potrafiono regulować prędkości wydzielania się gazu, wskutek czego otrzymywano materiał gąbczasty, a nie komórkowy (tj. z zamkniętymi porami). Materiał ten, zastosowany mimo pewnych wad w praktyce, był pierwszym gazobetonem (segregator aktów prawnych).
W roku 1923 uzyskano w Danii beton komórkowy spulchniając masę betonową przez dodanie do niej trwałej, oddzielnie przygotowanej piany. Wynalazek ten zapoczątkował produkcję pianobetonu.

Betony komórkowe rozpowszechniały się w budownictwie szczególnie w okresie przed drugą wojną światową, przede wszystkim w Szwecji i Niemczech (produkcja iporytu), a po wojnie - w wielu innych krajach.
Lekki beton stosowany jest na dużą skalę nie tylko w budownictwie lądowym, lecz również w budownictwie okrętowym.

Już w roku 1913 wykonano pierwsze statki żelbetowe w Anglii, Niemczech i w USA. Dalszy rozwój budowy statków żelbetowych przypada na okres pierwszej wojny światowej. W okresie międzywojennym wybudowano kilkaset różnorodnych statków w krajach Europy Zachodniej i w Rosji oraz wielkie okręty morskie - w USA (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 8 Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 9 Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 10
Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 11
Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 12 Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 13 Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 14
Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasada zdolności kształtowania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami