Blog

Wężykowanie zdjęcie nr 2
20.05.2022

Bloki przestrzenne

W artykule znajdziesz:

Wężykowanie zdjęcie nr 3
Bloki przestrzenne

Płyty wyjęte z form bateryjnych ustawia się w pozycji pionowej na wózkach, które wprowadza się do autoklawu. Współczynnik załadowania autoklawu o średnicy 2,6 m wynosi 0,42-0,55, tj. dwukrotnie więcej niż przy naparzaniu wyrobów w formach. Dla zabezpieczenia skrajnych płyt przed powstawaniem niedopuszczalnych naprężeń (wskutek gwałtownego skoku temperatury po wyprowadzeniu wózków z autoklawu) ustawiono na nich szczelne osłony stalowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po naparzaniu (przy reżymie 2 + 5 + 3 godz. i ciśnieniu 8 atn) pozostawia się płyty przez 1-2 godz. na wózkach dla stopniowego stygnięcia, a następnie zdejmuje i skierowuje do szpachlowania, hydrofobizacji i barwienia. Sposób ten pozwala zwiększyć odporność na powstawanie rys i zmniejszyć końcową wilgotność wyrobów do 17-23%, uzyskać lepszą powierzchnię, jak również zwiększyć wydajność autoklawów przez skrócenie czasu naparzania i zwiększenie współczynnika ich napełniania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bloki przestrzenne są to zamknięte elementy zwykle o rozmiarze 1 izby, 2 izb lub mieszkania, całkowicie wykończone z zamontowanymi w fabryce układami zaopatrzenia w wodę, kanalizacji (tj. z wodociągami, zlewami, kranami, węzłami sanitarnymi) i z instalacją elektryczną, co eliminuje szereg pracochłonnych robót na placu budowy. Użycie takich elementów umożliwia wykonanie w warunkach fabrycznych do 75-80% wszystkich procesów związanych z budową domu, zmniejszenie ogólnej pracochłonności robót i polepszenie ich jakości (uprawnienia budowlane).

Efektywność gospodarcza budowy

Oprócz tego, w porównaniu z budynkami wielkopłytowymi zmniejsza się 10-krotnie i więcej liczba elementów montażowych na placu budowy i przyspiesza się 2-krotnie budowę obiektu, ponieważ montaż jego części nadziemnej sprowadza się do ustawienia bloków przestrzennych na warstwie zaprawy lub na metalowych wkładkach łącznikowych, ich spawaniu i do nieznacznych robót wykończeniowych (program egzamin ustny).

Efektywność gospodarcza budowy domów z elementów przestrzennych zależy głównie od obniżenia kosztu fabrycznego wytwarzania bloków, a szczególnie robót wykończeniowych. Bloki przestrzenne mogą być monolityczne i składane, a według pracy w konstrukcji budynku - nośne i nienośne. Produkcja bloków monolitowych wymaga specjalnego urządzenia, ale przy jego użyciu są one tańsze i mniej pracochłonne niż składane. Dla budynków 9-kondygnacjowych konstrukcja bloku wymaga zwiększenia powierzchni przekroju węzłów nośnych, wzmocnienia górnych i dolnych węzłów podporowych, jak również zastosowania betonu marki 300 (opinie o programie).

Bloki monolityczne zbroi się z reguły szkieletem przestrzennym (spawanym w szablonie z płaskich szkieletów i siatek), ustawianym w stanie zmontowanym do formy. Bloki monolityczne nośne o grubości 4-h5 cm bywają zwykle jednowarstwowe z betonu zwykłego lub keramzytobetonu marek 100-M50 i nieraz marki 200 (w zależności od liczby kondygnacji i szerokości budynku) (segregator aktów prawnych).

Bloki nienośne są to elementy jednopokojowe, opierające się na ryglach nośnej konstrukcji budynku, i kabiny sanitarno-techniczne, ustawiane na jej przekryciu. Ściany i płyty sufitowe tych elementów należy montować z lekkich materiałów, takich jak gipsobeton odporny na działanie wody. Z lekkiego lub zwykłego żelbetu należy produkować jedynie bloki nośne przejmujące obciążenie wywoływane nie tylko przez ciężar własny i znajdujących się w nich ludzi i przedmiotów, lecz również przez wyżej leżące elementy.

 Bloki dla domów 5-9-piętrowych, montowanych w całości z żelbetowych monolitycznych elementów przestrzennych (typu „kołpak”). Dno bloku stanowi użebrowana żelbetowa płyta, na której montuje się w wytwórni ścianki działowe, podłogi i wyposażenie wewnętrzne, po czym pokrywa się ją przyspawaną osłonką. Bloki opiera się jeden na drugim na narożach lub obwodzie ścian (promocja 3 w 1). Bloki takie należy produkować na zasadzie elastycznej technologii na maszynach CNIIEP mieszkaniowego, z formowaniem z mieszanek betonowych o konsystencji gęstoplastycznej według sposobu przesuwnego rdzenia. Konstrukcja maszyn pozwala na jednej maszynie formującej produkować bloki wszystkich wymaganych typów i rozmiarów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wężykowanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wężykowanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wężykowanie zdjęcie nr 8 Wężykowanie zdjęcie nr 9 Wężykowanie zdjęcie nr 10
Wężykowanie zdjęcie nr 11
Wężykowanie zdjęcie nr 12 Wężykowanie zdjęcie nr 13 Wężykowanie zdjęcie nr 14
Wężykowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wężykowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wężykowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami