Blog
Brygada racjonalizatorska
W artykule znajdziesz:
Robotniczo-inżynierska brygada racjonalizatorska jest to zespół pracowników reprezentujących różne specjalności (zawody dobiera się w zależności od zagadnienia! powołany do opracowania i realizacji projektu racjonalizatorskiego, mającego na celu usprawnienie produkcji, obniżenie pracochłonności, zmniejszenie kosztów oraz dopomożenie zakładowi pracy w usunięciu wąskich gardeł i trudności produkcji. Brygada składa się z 3-10 robotników i pracowników technicznych, dzięki czemu łączy doświadczenie praktyczne robotników z wiedzą techniczną inżynierów (program uprawnienia budowlane na komputer). Brygada otrzymuje lub wyszukuje sama konkretne zadania i wszystkie prace, począwszy od powstania projektu poprzez techniczne jego opracowanie, wykonanie odpowiedniego urządzenia lub przygotowanie nowego procesu technologicznego, wykonuje zespołowo własnymi siłami i sama pomysł wprowadza do produkcji. Jest rzeczą zrozumiałą, że praca brygady nie wyklucza pomysłów poszczególnych pracowników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obowiązkiem kierownika budowy jest ścisła współpraca z brygadą (wybór tematów), pomaganie w rozwiązywaniu problemów’ oraz przestrzeganie zasad wynagradzania. Szczególnej pomocy trzeba udzielić brygadzie przez zaopatrzenie jej we właściwe materiały i umożliwienie korzystania z odpowiednich narzędzi.
Kierownik budowy powinien prowadzić bardzo ścisłą kontrolę prac brygady. Kontrola nie może być powierzchowna, ale powinna wnikać głęboko w trudności, jakie napotyka brygada i starać się te trudności usunąć (uprawnienia budowlane).
Brygada otrzymuje wynagrodzenie przewidziane dla twórców w przepisach o wynagrodzeniu za dokumentację, za pracę w godzinach pozasłużbowych (jeżeli w tych godzinach pracowała’ oraz premię za współudział w realizacji projektu. Wynagrodzenia za godziny przepracowane przy realizacji projektu nie kumuluje się z miesięcznym uposażeniem, a wypłaca się je na zasadach prac zleconych z funduszów obrotowych. Podkreślić należy, że w przypadku stosowania pomysłu racjonalizatorskiego przez jego twórcę, mimo zmiany norm w następstwie wprowadzenia tego projektu, w stosunku do niego utrzymuje się w mocy poprzednią (niższą) normę w ciągu 6 miesięcy od pierwszego dnia zastosowania usprawnienia (program egzamin ustny).
Przy wprowadzeniu do produkcji pomysłów racjonalizatorskich brygad działających zarówno na terenie budowy, jak i pochodzących z zewnątrz, kierownik budowy musi zapewnić konieczne warunki do ich ciągłego stosowania. Jeżeli usprawnienie zmienia dotychczasowe metody pracy, należy przeszkolić pracowników i czuwać nad nimi tak długo, póki nie uzyskają przewidzianej wydajności.
Brak kontroli
Brygada obowiązana jest opracować odpowiednie instrukcje obsługi nowych urządzeń czy stosowania nowych metod pracy. Pozwala to kierownikowi budowy na kontrolowanie właściwego stosowania usprawnień przez pracowników. Brak kontroli, szczególnie w pierwszym okresie, powoduje niejednokrotnie powrót do starych metod pracy i do zaniechania usprawnień (opinie o programie).
Zarządzenie w sprawie zasad finansowania rozwoju i realizacji wynalazczości przewiduje wynagrodzenie nie tylko dla twórców projektów wynalazczych, lecz również wynagrodzenie i nagrody dla osób współdziałających przy opracowywaniu pracowniczych projektów wynalazczych oraz przy ich realizacji i rozpowszechnianiu.
Kierownik budowy powinien prowadzić ewidencję wprowadzonych i stosowanych pomysłów racjonalizatorskich i usprawnień z zaznaczeniem okresu ich wykorzystania i analizować okresowo osiągnięte dzięki nim oszczędności (segregator aktów prawnych).
Elementy każdej budowli powinny być wykonane zgodnie z projektem i odpowiadać obowiązującym warunkom technicznym i normom, które określają jakość produkcji budowlanej, założenia organizacji i metody wykonania poszczególnych rodzajów robót oraz warunki techniczne odbioru.
W celu zapewnienia należytej jakości robót konieczne jest ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów i przeprowadzanie w czasie realizacji obiektu systematycznej i bieżącej kontroli produkcji. Kontrolę tę przeprowadzają częściowo pracownicy zatrudnieni na budowie przy użyciu takich przyrządów, jak taśma miernicza, metr, poziomnica, pion, niwelator, teodolit i in., częściowo zaś laboratorium połowę, którego zadaniem jest przede wszystkim badanie surowców, materiałów i gotowych wyrobów dostarczanych na budowę, badanie i ustalanie przydatności i możliwości wykorzystania surowców miejscowych oraz badanie przyczyn powodujących złą jakość produkcji i wnioskowanie środków zaradczych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32