Blog

Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 2
25.02.2020

Budynki wielkopłytowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Budynki wielkopłytowe uprawnienia budowlane

Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 3
Budynki wielkopłytowe uprawnienia budowlane

W budynkach wielkopłytowych występują dwa typy spoin pionowych: wypełnione i otwarte, przy czym spoiny wypełnione występują przede wszystkim w starszych systemach budownictwa wielkopłytowego. Przecieki występują zarówno w jednym, jak i w drugim typie spoin (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przecieki natomiast przez spoiny poziome występują przeważnie w budynkach realizowanych na podstawie pierwszych rozwiązań projektowych.

W późniejszych rozwiązaniach kształtów elementów ścian zewnętrznych zastosowano w górnej, poziomej płaszczyźnie elementów ściennych próg przeciwdeszczowy, a w dolnej płaszczyźnie - odpowiedniej długości kapinos, co w sumie uniemożliwia bezpośrednie przenikanie wód opadowych do budynku przez spoiny poziome.
Przecieki występują tylko w sporadycznych przypadkach i są spowodowane wadami elementów ściennych powstałymi w czasie ich produkcji luli montażu.

Po stwierdzeniu, że przenikanie wód opadowych następuje przez spoiny pionowe, a w fakturze elewacyjnej nie występują żadne rysy ani spękania, należy spoiny te uszczelnić (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy spoinach wypełnionych i uszczelnianiu ich kitem prace wykonuje się przy zachowaniu warunków podanych poprzednio przy uszczelnianiu ścian z elementów wielkoblokowych.

W tym przypadku spoiny pionowe są uszczelniane kitem na całej ich długości, spoiny poziome natomiast na odcinkach długości 30-40 cm z obu stron węzła.
Przy uszczelnianiu pionowych spoin otwartych kitem należy najpierw spoiny te częściowo wypełnić odpadkami styropianu, wełny mineralnej, impregnowanych płyt pilśniowych, gumy itp. na taką głębokość, aby do uszczelnienia pozostał jeszcze odcinek spoiny głębokości 4-5 cm. Unika się w ten sposób nadmiernego zużycia kitu (uprawnienia budowlane).

Dalsze prace przy uszczelnianiu spoin przebiegają w sposób i przy zachowaniu warunków omówionych poprzednio.
Przy innych sposobach uszczelniania spoin pionowych (omówionych poprzednio) przed wypełnieniem ich zaprawą cementową spoiny te należy również wypełnić materiałami uszczelniającymi na taką głębokość, aby do wy
pełnienia zaprawą cementową pozostał jeszcze odcinek spoiny głębokości 2-3 cm. Pozostałe prace wykonuje się za pomocą siatki Rabitza lub Izofolii i siatki z włókna szklanego, w sposób opisany poprzednio (program egzamin ustny).

Spoiny ścian zewnętrznych

Przy przeciekach przez spoiny ścian zewnętrznych wykonanych z prefabrykatów wielkowymiarowych z betonu komórkowego uszczelnianie tych ścian wykonuje się jednym ze sposobów omówionych poprzednio. Przykład uszczelnienia spoin pionowych i poziomych ściany zewnętrznej wykonanej z elementów z betonu komórkowego.

Gdy zbyt wąskie spoiny uniemożliwiają uszczelnienie ich kitem za pomocą pistoletu lub ręcznie, stosuje się jeden z innych sposobów podanych wyżej (opinie o programie).
Likwidacja rys w spoinach wewnątrz budynku. W budynkach wykonanych z elementów prefabrykowanych w spoinach między elementami ściennymi i stropowymi w czasie eksploatacji budynków powstają rysy i spękania w tynku, a także na powierzchniach szpachlowanych.

Dopóki nie udoskonalono techniki remontu budynków z prefabrykatów, rysy ukrywano w głębi spoin, usuwając z nich tynk i częściowo zaprawę na głębokość 10-15 mm, a następnie tynkowano, pozostawiając dokładnie w osi poiny bruzdę szerokości 5-8 mm i głębokości około 10 mm. Powstała po pewnym czasie nowa rysa pozostawała ukryta w tej bruździe i była mało widoczna.
Obecnie stosuje się metodę likwidacji rys i spękań w spoinach, zarówno między elementami ściennymi, jak i stropowymi, zapewniającą trwałą likwidację tych objawów (segregator aktów prawnych).

Do likwidacji rys i spękań w spoinach można przystąpić najwcześniej po dwóch latach od rozpoczęcia eksploatacji budynku (następuje stabilizacja rozwarcia tych rys).
Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, czy rysy zostały spowodowane czynnikami charakterystycznymi dla budownictwa z prefabrykatów (odkształcenia termiczne, skurcz materiałów itp.) czy też innymi.

Z powierzchni ścian sufitów, na których wystąpiły rysy czy też spękania w spoinach, należy usunąć tynk lub warstwę szpachli na szerokości po ok. 10 cm z obu stron spoiny, wzdłuż całej rysy. Również w przypadku odpadania lub łuszczenia się tynku lub warstwy szpachli z innych powierzchni ścian i sufitów powierzchnie te należy oczyścić i usunąć tynk, jeśli stwierdzono brak jego przyczepności do podłoża.

Po usunięciu tynku lub szpachli powierzchnie te należy dokładnie oczyścić szczotkami metalowymi, a następnie odkurzaczem przemysłowym lub za pomocą sprężonego powietrza (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 8 Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 9 Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 10
Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 11
Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 12 Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 13 Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 14
Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zachować bezpieczeństwo zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami