Blog
Całkowite wydłużenia stali
W artykule znajdziesz:
Typ I złamania występuje w razie osiągnięcia wytrzymałości stali sprężającej w strefie rozciąganej przed wyczerpaniem nośności strefy ściskanej betonu. Całkowite wydłużenia stali osiągają wartość wydłużeń granicznych. Ten typ złamania powstaje przy małych stopniach zbrojenia, wysokich naprężeniach wstępnego naciągu i małej wydłużalności stali sprężającej. Obrazem zniszczenia jest zerwanie cięgien sprężających (program uprawnienia budowlane na komputer).
Typ II złamania ma również swoje źródło w strefie rozciąganej, ale przyczyną zniszczenia są wydłużenia plastyczne stali tak duże, że powodują przemieszczenie osi obojętnej przekroju ku krawędzi ściskanej, stopniową redukcję pola strefy ściskanej i w końcu zniszczenie betonu wskutek osiągnięcia granicznych skróceń na krawędzi ściskanej. Ten typ złamania występuje przy małych naprężeniach wstępnego naciągu, dużej wydłużalności stali i rozbudowanej strefie ściskanej przekroju (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obrazem zniszczenia jest szerokie rozwarcie jednej rysy (niekiedy przy jednoczesnym zamykaniu się rys sąsiednich), koncentracja krzywizny osi belki w przekroju rysy i lokalne miażdżenie betonu na krawędzi ściskanej. Wytrzymałość stali sprężającej nie zostaje w pełni osiągnięta, ale różnica jest tak niewielka, że przy wymiarowaniu można przyjąć.
Typ III złamania występuje w razie wyczerpania nośności strefy ściskanej betonu przed osiągnięciem wytrzymałości stali sprężającej. Ma to miejsce przy dużych stopniach zbrojenia, zbyt małej strefie ściskanej i zbyt małej wytrzymałości betonu (uprawnienia budowlane). Obrazem zniszczenia jest miażdżenie betonu w strefie ściskanej na dłuższym odcinku, przy czym rozkład i rozwarcie rys w strefie rozciąganej pozostają równomierne.
Konstrukcje sprężone
Konstrukcje sprężone oblicza się dokładniej, a więc i oszczędniej niż żelbetowe. Cięgna sprężające z uwagi na małą średnicę drutów, skład chemiczny i strukturę stali są bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i korozję niż pręty zbrojenia w konstrukcjach żelbetowych (program egzamin ustny). Z kolei większe grubości otulin i wyeliminowanie rys stwarzają konstrukcji sprężonej korzystniejsze warunki pracy w środowiskach agresywnych. Najbardziej niepokojącą cechą konstrukcji sprężonych jest słabe i trudno rozpoznawalne sygnalizowanie postępującej korozji i zbliżania się stanu katastrofalnego. Skłania to do szczególnej ostrożności i dlatego bezpieczeństwo konstrukcji sprężonych należy analizować z dużą wnikliwością, a końcową ocenę uzależniać od konkretnej sytuacji (opinie o programie).
Dotyczy to zwłaszcza stanów granicznych zniszczenia. Stany graniczne użytkowania nie są tak ostro zdefiniowane, a ich osiągnięcie nie prowadzi do tak poważnych skutków, toteż można je traktować bardziej liberalnie. Trzeba natomiast uwzględnić, że w przeciwieństwie do stanów granicznych zniszczenia mogą one wystąpić wielokrotnie i w niektórych przypadkach efekty kolejnych cykli obciążenia mogą kumulować się (segregator aktów prawnych). Zarysowanie ukośne nie jest np. odwracalne: w rysie ukośnej powstają wzajemne przemieszczenia, które uniemożliwiają szczelne zamknięcie rysy po usunięciu obciążenia. W tych warunkach rozwarcie rysy.
Przepisy norm i instrukcji dotyczą zwykłych sytuacji i nie zwalniają projektanta z obowiązku indywidualnego ustalenia wymagań bezpieczeństwa konstrukcji nietypowej lub pracującej w nietypowych warunkach. Przy ocenie takich sytuacji należy wziąć pod uwagę stopień rozpoznania obciążeń i warunków pracy, stopień zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego oraz materialne i psychologiczne skutki awarii konstrukcji(promocja 3 w 1). W tym rozdziale projektowanie rozumiane jest w wąskim sensie. Należy przyjąć, że projektowanie ogólne architektoniczne i konstrukcyjne już zakończono i spełniono wymagania funkcjonalne oraz poprawności układu konstrukcyjnego. Przy tym założeniu projektowanie sprowadza się do szczegółowego doboru materiałów konstrukcyjnych, kształtu i wymiarów elementu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32