Blog
Charakter klinkieru portlandzkiego
W artykule znajdziesz:
Charakter klinkieru portlandzkiego
Charakter klinkieru portlandzkiego, jako konglomeratu syntetycznych minerałów połączonych z lepiszczem, tj. fazą łączącą, uzasadnia stosowanie do jego badania metod petrograficznych. Klasyczne metody mikroskopii optycznej stosowane są do jakościowych badań i ilościowych oznaczeń faz klinkieru już od kilkudziesięciu lat (prawie 80) i do dziś nie straciły na swej użyteczności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obserwacja trawionych zgładów klinkieru w świetle odbitym umożliwia nie tylko identyfikację poszczególnych faz klinkieru, ale także ilościowe określenie jego składu fazowego.
Metodę tę w jej pierwotnej postaci opracował Tavasci, a rozwinęli ją Insley oraz Parker i Nurse (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jako typowe przykłady odczynników do kilkusekundowego trawienia polerowanej powierzchni klinkieru można przytoczyć: 1-5% roztwór kwasu azotowego w alkoholu etylowym, 1-5% wodny roztwór chlorku amonu i nasycony roztwór kwasu salicylowego w metanolu. Stosuje się również trawienie parami fluorowodoru.
Obserwacje w świetle przechodzącym zwykłym i spolaryzowanym stosowane są rzadziej z uwagi na trudną technikę sporządzania cienkich płytek. Obserwacje te umożliwiają poznanie optycznych właściwości minerałów klinkierowych, charakteru ich zbliźniaczania i innych cech budowy (uprawnienia budowlane). Z tych powodów obserwacje te ostatnio są stosowane coraz częściej.
Bliższe poznanie techniki mikroskopii optycznej w zastosowaniu do badań klinkieru portlandzkiego umożliwiają monograficzne opracowania, które przynoszą także przykłady obrazów mikroskopowych różnych typów klinkierów (program egzamin ustny).
Wiele istotnych informacji w zakresie polimorficznych faz klinkierowych przyniosła mikroskopia elektronowa, a stosowanie w tej metodzie szczególnie wysokich napięć (1000 kV) pozwoliło na stwierdzenie i oznaczenie sieciowych defektów minerałów klinkieru oraz umożliwiło obserwowanie interesujących zjawisk przebiegających na granicach faz w czasie termicznej syntezy klinkieru.
Mikroskop elektronowy
Mikroskop elektronowy z wędrującą wiązką (scanning - microscope) był szczególnie owocnie stosowany do obserwacji budowy cementu shydratyzowanego, a ostatnio stosuje się go także do badania faz klinkierowych, przy czym bardzo ciekawe wyniki uzyskał Yamaguchi obserwując preparaty klinkieru trawionego odczynnikami ługującymi selektywnie niektóre minerały (opinie o programie).
Dyfrakcyjna analiza rentgenowska umożliwia określenie fazowego . składu klinkieru, przy czym ostatnio stosuje się aparaturę rentgenowską napięciu roboczym dochodzącym do 60 kV, co zapewnia wysoką dokładność oznaczeń.
Mikrosonda elektronowa stanowi jedno z najdoskonalszych narzędzi do oznaczania składu fazowego heterogenicznych (niejednorodnych) konglomeratów mineralnych, przy jednoczesnym dokładnym ilościowym oznaczeniu składu chemicznego poszczególnych faz. W ubiegłym dziesięcioleciu metoda ta została rozwinięta i udoskonalona w postaci mikro- sondy laserowej i jonowej (segregator aktów prawnych).
Separacja fizyczna polega na wyodrębnianiu poszczególnych faz ze sproszkowanego klinkieru działaniem pola magnetycznego i metodą odwirowania w cieczach ciężkich.
Separacja chemiczna polega na selektywnym rozpuszczaniu poszczególnych faz za pomocą odpowiednio dobranych odczynników. Metoda ta umożliwia wyodrębnienie, a więc i wszechstronne zbadanie, fazy łączącej fazy ferrytowej. Krytycznego podsumowania i obiektywnej oceny przydatności metod badania i oznaczania faz klinkieru portlandzkiego dokonał H. G. Midgley. Autor wskazuje na ograniczenia stosowania każdej z metod i przekonywająco zaleca równoległe stosowanie dwóch lub więcej metod dla osiągnięcia określonego celu analitycznego (promocja 3 w 1).
Informacje zawarte w rozdz. 1 i 2 wskazują na to, że podstawę prawidłowego zestawienia mieszanki surowcowej do wytworzenia klinkieru portlandzkiego musi stanowić pełna znajomość składu chemicznego skał i innych materiałów będących składnikami mieszanki, a także świadome założenia dotyczące proporcji poszczególnych tlenków (modułów), modułu nasycenia, a nawet proporcji poszczególnych faz, jakimi ma się charakteryzować projektowany klinkier.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32