Blog
Charakterystyka krajowych zasobów mieszkaniowych uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Charakterystyka krajowych zasobów mieszkaniowych uprawnienia budowlane
W celu właściwego programowania budownictwa remontowego istotne jest uwzględnienie w charakterystyce krajowych zasobów mieszkaniowych długości okresu ich eksploatacji oraz technologii. Wielkość zasobów mieszkaniowych w kraju na dzień 7.12.1978 r. została ustalona na podstawie spisu i zestawiona, a wielkość zasobów mieszkaniowych zrealizowana w różnych latach. Strukturę wielu zasobów mieszkaniowych zrealizowanych metodą tradycyjną oraz metodami uprzemysłowionymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Uprzemysłowienie budownictwa w kraju na dużą skalę rozpoczęło się w 1955 r. Według Rocznika statystycznego Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Rocznika statystycznego GUS liczba zrealizowanych izb w różnych technologiach uprzemysłowionych kształtuje się. Na ogólną liczbę 30 000 000 izb prawie 50% izb mieszkalnych na przełomie lat 1978 i 79 znajdowało się w starych budynkach, przy czym 16,7% było zbudowanych przed 1918 r. a 25,4% w latach 1918-1944 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Charakterystykę podstawowych typów budynków mieszkalnych wg stanu na przełomie lat 1967 i 68 (brak aktualnych danych dotyczących rozwiązań konstrukcji budynków zrealizowanych w okresie do 1950 r.). Dane uległy już znacznej zmianie ze względu na przeprowadzone kapitalne remonty, modernizację i wyburzenia pod nowe osiedla z jednej strony, z drugiej zaś strony ze względu na realizacje w kraju licznych nowych osiedli (uprawnienia budowlane). Stan ten z roku na rok się zmienia przy malejącym udziale budownictwa tradycyjnego i wzroście budownictwa realizowanego metodami uprzemysłowionymi. Przy teoretycznej, znacznej długowieczności budynków realizowanych metodami uprzemysłowionymi, istnieją poważne obawy co do występowania w nich w stosunkowo niedługim czasie szeregu usterek. Usterki te mogą być spowodowane z jednej strony zbyt niską jakością materiałów użytych do realizacji tych budynków, z drugiej zaś - błędami popełnionymi przy produkcji prefabrykatów jak i przy wznoszeniu tych budynków.
Charakterystyka budynków o konstrukcji tradycyjnej. Znajdujące się w kraju budynki mieszkalne, zrealizowane metodami tradycyjnymi, zostały wzniesione w różnych okresach i przy użyciu różnych materiałów. Większość tych budynków była wznoszona na podstawie indywidualnie opracowywanych dokumentacji, toteż budynki te różnią się znacznie zarówno rozwiązaniem konstrukcji, jak i wystrojem architektonicznym (program egzamin ustny).
Dopiero po 1945 r., gdy przystąpiono do odbudowy zniszczonych miast w kraju, zaczęto stosować projekty powtarzalne oraz projekty typowe. Niezależnie od rodzaju dokumentacji, na podstawie której te budynki były realizowane, z punktu widzenia remontu i wzmacniania ich konstrukcji cechami charakteryzującymi podstawowe rodzaje budynków są rozwiązania konstrukcyjne oraz zastosowane materiały (opinie o programie). W oparciu o te kryteria budownictwo tradycyjne można podzielić na następujące podstawowe grupy:
- budynki drewniane,
- budynki murowane o stropach drewnianych,
- budynki murowane o stropach ogniotrwałych,
- budynki murowane o konstrukcji żelbetowej (segregator aktów prawnych).
Budynki drewniane
Budynki o konstrukcji drewnianej były realizowane w różnych okresach, przy czym pewna ich część pochodzi nawet z ubiegłego stulecia. Charakterystyka budynków i konstrukcji budowlanych. Przeważnie są to budynki parterowe lub jednopiętrowe, a stosunkowo rzadko - dwupiętrowe. Ławy fundamentowe i podmurówki ścian - z kamienia lub cegły, przy czym budynki te są częściowo podpiwniczone lub niepodpiwniczone.
W znacznej liczbie przypadków budynki drewniane nie mają izolacji poziomej oraz pionowej i ulegają zawilgoceniu (promocja 3 w 1). Ściany wieńcowe - ryglowe lub ramowe, przy czym na terenach ziem zachodnich i na Mazurach często spotyka się mur pruski. Stropy - drewniane, przeważnie ze ślepym pułapem. Więźba dachowa - zazwyczaj o konstrukcji stolcowej oraz płatwiowo-kleszczowej, rzadziej kozłowej lub krokwiowo-jętkowej.
Podłogi - drewniane, ściany - tynkowane na matach trzcinowych. Niepełne wyposażenie instalacyjne, przeważnie instalacja elektryczna i piece węglowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32