Blog

Szereg uproszczeń zdjęcie nr 2
10.09.2020

Chlorek wapniowy

W artykule znajdziesz:

Chlorek wapniowy

Szereg uproszczeń zdjęcie nr 3
Chlorek wapniowy

W wielu badaniach stwierdzono na przykład, że dodatek 4% chlorku wapniowego obniża wytrzymałość 28-dniową w przypadku dojrzewania betonów w normalnej temperaturze (ok. 18 C). Spadek taki zachodzi na pewno przy dalszym wzroście ilości tej domieszki (program uprawnienia budowlane na komputer). Ogólnie można przyjąć, że dodatek 2% chlorku wapniowego powoduje wzrost wytrzymałości 1-dniowej betonu o ok. 200-250% w porównaniu z betonem bez dodatku, przy zachowaniu tej samej wytrzymałości 28-dniowej.

Efektywność działania chlorku wapniowego jest tym większa, im niższa jest temperatura dojrzewającego betonu i środowiska. Na przykład wytrzymałość 7-dniowa betonów z cementu portlandzkiego 350 z dodatkiem 2% chlorku wapniowego wzrasta o ok. 20 o przy temperaturze dojrzewania +5 C, ale o 200″ ,, przy temperaturze -5 C, Zjawiska te tłumaczy ilość i przebieg wydzielonego ciepła z betonu zawierającego chlorek wapniowy. Wyniki jednych z badań wykazuje, że chlorek wapniowy nie zwiększa ogólnej ilości wydzielonego ciepła, a jedynie wpływa na przebieg jego wydzielania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponieważ przebieg wzrostu wytrzymałości betonu zależy od stosunków cieplnych w betonie, staje się zrozumiałe, dlaczego wytrzymałość końcowa betonu z chlorkiem wapniowym nie jest wyższa niż betonu bez niego. Spadek wytrzymałości końcowej przy wyższych ilościach chlorku jest wynikiem głównie zwiększonego skurczu. Przy ustaleniu bilansu cieplnego chlorek wapniowy ma zatem znaczenie tylko dla wytrzymałości początkowych (uprawnienia budowlane).

Dodatek chlorku wapniowego zwiększa stopień ciekłości betonu w takim zakresie, że praktycznie przy 2% jego zawartości można zmniejszyć ilość wody zarobowej nawet o 5% w odniesieniu do koniecznej ilości wody zarobowej w mieszance betonowej. Zmniejszenie ilości wody prowadzi do wzrostu wytrzymałości proporcjonalnie do zmienionego C/W.

Chlorek wapniowy wpływa także na obniżenie temperatury zamarzania wody w mieszance betonowej i można przyjąć następującą zależność:
- przy 2% chlorku wapniowego temperatura zamarzania wody wynosi 3°C,
- przy 4% chlorku wapniowego - temperatura zamarzania wody wynosi 5°C.
Chlorek wapniowy jest obojętny w stosunku do kruszywa i rodzaj kruszywa nie wpływa na jego skuteczność działania. Wyjątek stanowią pyły gliniaste. Nadmierna ich ilość obniża skuteczność działania chlorku wapniowego, gdyż część z niego wchodzi w reakcję z gliną.
Liczne badania wykazały, że wraz z dodatkiem chlorku wapniowego wzrasta w sposób istotny przyczepność betonu do zbrojenia. Wzrost przyczepności tłumaczy się głównie skurczem betonu i aktywnością chlorku wapniowego w stosunku do powierzchni stali.

Chlorek wapniowy występuje w handlu głównie w postaci krystalicznej, albo jako proszek, płatki lub bryły. Chlorek wapniowy jest bardzo higroskopijny i gryzący, dlatego należy przechowywać go w hermetycznie zamkniętych naczyniach (program egzamin ustny).

Zmniejszenie ilości wody

Należy unikać dotykania chlorku wapniowego gołymi rękami. Spotykany w handlu chlorek wapniowy składa się 72-75 o czystego chlorku wapniowego, wody oraz 1-2 soli kuchennej. Wszystkie podane w niniejszym opracowaniu ilości chlorku wapniowego - podobnie jak z reguły we wszystkich publikacjach - odnoszą się do handlowego chlorku wapniowego, aczkolwiek oznaczony jest w publikacjach krótko jako CaCL.
Może być stosowany także chlorek wapniowy występujący w postaci płynnej jako roztwór w wodzie o koncentracji nie mniejszej niż 30% (opinie o programie).

Obowiązujące w Polsce instrukcje podają następujące zalecenia odnośnie do stosowania chlorku wapniowego do betonu.
a) Chlorek wapniowy wolno stosować tylko do betonów, które dojrzewają w temperaturach poniżej + 5 C.
b) Do betonów w konstrukcjach żelbetowych wolno stosować najwyżej 2% chlorku wapniowego w odniesieniu do ciężaru cementu.
c) Zabrania się stosowania chlorku wapniowego do betonów sprężonych.
d) Nie wolno stosować chlorku wapniowego jednocześnie z cementem glinowym.
e) Niecelowe jest stosowanie chlorku wapniowego do betonów wykonywanych z cementu hutniczego (segregator aktów prawnych).
f) Należy ograniczyć ilość chlorku wapniowego do 4′ w betonach niezbrojonych.
g) Ilości ponad 4′,o mogą być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach i trzeba się wtedy liczyć z występowaniem wykwitów w dużych ilościach oraz ciągłą wilgotnością betonu.
h) Nie jest wskazane stosowanie chlorku wapniowego w przypadku elektrycznego podgrzewania betonu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szereg uproszczeń zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szereg uproszczeń zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szereg uproszczeń zdjęcie nr 8 Szereg uproszczeń zdjęcie nr 9 Szereg uproszczeń zdjęcie nr 10
Szereg uproszczeń zdjęcie nr 11
Szereg uproszczeń zdjęcie nr 12 Szereg uproszczeń zdjęcie nr 13 Szereg uproszczeń zdjęcie nr 14
Szereg uproszczeń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szereg uproszczeń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szereg uproszczeń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami