Blog

Tektury surowe zdjęcie nr 2
16.04.2021

Wózki trakowe

W artykule znajdziesz:

Wózki trakowe

Tektury surowe zdjęcie nr 3
Wózki trakowe

Do dźwigni jest przytwierdzony chwytak (zapadka), przyciskany sprężyną (program uprawnienia budowlane na komputer). Do nastawiania walców górnych przy wejściu kloca do ramy służą dwie maglownice (listwy zębate), które w dolnych końcach połączone są z walcami górnymi. Maglownice poruszające się w kierunku pionowym (w wodzidłach) w prowadnicach zazębiają, jak już mówiliśmy, o koła zębate, przenoszące ruch przez inne koła na koło zapadkowe, obciążone ciężarem przewieszonym.

W praktyce spotyka się różnej konstrukcji wózki. Wkleszczanie kloca można uskutecznić przy pomocy systemu śrubowego, lub dźwigniowego połączonego. System dźwigniowy jest lepszy, gdyż zezwala na szybkie i lżejsze wkleszczenie kloca. W nowszych czasach używa się wózków trakowych, samochwytnych, zezwalających na obracanie kloca dokoła swej osi, przesuwanie kloca we wszystkich kierunkach. Zacisk kleszczy i przesuwanie wkleszczonego kloca odbywa się dzięki zastosowaniu dźwigni i korb, pełniących rolę docisku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pod spodem wózka znajduje się koło zębate, które można sprzęgać z łańcuchem bez końca przy pomocy dźwigni. Praktycznie rozwiązane jest to w ten sposób, że przez przycisk nogą dźwigni kółko zębate przestaje się obracać, a łańcuch pociąga wózek za sobą w kierunku traku.

Z chwilą uchwytu kloca przez walec, powtórny przycisk zwalnia kółko na wolny bieg. Kloc zwalnia się samoczynnie z uchwytów dzięki zastosowaniu kciuka (oporków, występów), w który uderza dźwignia systemu wkleszczającego, gdy wózek zbliży się na odpowiednią odległość do traku. Wózki cofa się do tyłu (położenia wyjściowego) dzięki zastosowaniu przeciwwagi tzn. ciężaru przewieszonego na linie. Przy stosowaniu nowoczesnych traków (o podsuwie 7 m/m) używa się 2 pary wózków (uprawnienia budowlane).

Jedna para przednich wózków służy do dowozu kloców, a druga para do odwożenia przetartego materiału. Przy przecieraniu bloków ułożonych podwójnie lub potrójnie (jeden na drugim) na wysokość stosuje się wózki o podwójnych lub potrójnych zaciskach, lub w wypadku stosowania jednego zacisku trzeba, by zaciski ujmowały kloc od góry i dołu (pionowo). Przy układaniu bloków obok siebie w poziomie wymaga się, by górne walce składały się z 2 - 3 części.

Podawanie kloców

Kloc można podawać pod piły grubszym lub cieńszym końcem (program egzamin ustny). Przy podawaniu grubszym końcem opoły (obrzynki) nie dostają się między piły, lub mechanizm trakowy, a poza tym kloc jest silnie umocowany. Podawanie cieńszym końcem gwarantuje możność wycierania (bez opływu - oflisu) do ostrego kantu.
Osadzenie pił w ramie trakowej.
Piły trakowe umocowane są. w ramie trakowej dzięki zastosowaniu systemu kotewkowego. Kotewka taka (uchwyt) jednym końcem
dolnym łączy się z brzeszczotem piły, a górnym z poprzecznicą ramy (opinie o programie). Środkowa część kotewki (uchwytu) nazywa się szyjką. Jest kilka sposobów połączenia brzeszczotu piły z kotewką.

Pierwszy sposób polega na tym, że taśmę piły, która na końcach jest okuta z obu stron skówkami, opaskami wsuwa się w wycięcia szczękowe, (policzkowe) dolnej części uchwytu.
Przy tym systemie trzeba baczyć, by przy zużywaniu się piły, czyli zmiejszaniu się szerokości piły, skracać wystające poza uzębienie części końców brzeszczotu, celem przeniesienia obciążeń na linię środkową płaszczyzny piły (segregator aktów prawnych).

Drugi sposób połączenia brzeszczotu piły z uchwytem polega na tym, że na końcu taśmy (brzeszczotu) przewleczone są prostopadle do płaszczyzn taśmy piły, przesuwalne o parę milimetrów, zawłoczki (zakówki, nity). O każdą taką zawłoczkę (nit) zachwytuje czep (hak) uchwytu (imadła), stanowiącego przedłużenie szyjki kotwicznej.
Trzeci sposób polega na stałym połączeniu szyjki z brzeszczotem przy pomocy zaklepów (nitów), zakówek.

Czwarty sposób polega na stałym połączeniu brzeszczotu z szyjką uchwytu, przy czym zakówki (nity) przewleka się przez poprzeczne wycięcia (bruzdy, widlice), które można przesuwać wraz z szyjką dla przeniesienia naprężeń w brzeszczocie na linię środkową taśmy w miarę jej zużywania się (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tektury surowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tektury surowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tektury surowe zdjęcie nr 8 Tektury surowe zdjęcie nr 9 Tektury surowe zdjęcie nr 10
Tektury surowe zdjęcie nr 11
Tektury surowe zdjęcie nr 12 Tektury surowe zdjęcie nr 13 Tektury surowe zdjęcie nr 14
Tektury surowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tektury surowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tektury surowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami