Blog

02.09.2020

Ciężar próbny

W artykule znajdziesz:

Ciężar próbny

Ciężar próbny

W przypadku gdy wytrzymałość betonu po rozmontowaniu deskowania konstrukcji jest nie ustalona i nie można określić współczynnika bezpieczeństwa w sposób teoretyczny, a istnieją wątpliwości co do pewności konstrukcji, należy sprawdzić jej wytrzymałość przez próbne obciążenie, wykonane najwcześniej w 6 tygodni od przepisanego w PN-63/B-06251 terminu rozdeskowania (program uprawnienia budowlane na komputer). Obciążenie próbne (oprócz obciążenia stałego) powinno wynosić:
- przy obliczeniowym obciążeniu użytkowym do 700 kG/m2 - 140% tego obciążenia (lecz nie więcej jak 1000 kG/m2),
- przy obliczeniowym obciążeniu użytkowym większym niż 1000 kG/m2 - 100% tego obciążenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do obciążenia stałego zalicza się - oprócz ciężaru własnego konstrukcji - także ciężar wszystkich elementów spoczywających stale na tej konstrukcji, jak np. ciężar podłogi, tynku, pokrycia dachowego, ścianek działowych itp. W przypadku braku wszystkich lub niektórych elementów obciążenia stałego należy badaną konstrukcję obciążyć balastem, odpowiadającym ciężarowi brakujących elementów.
Ciężar próbny powinien pozostawać na konstrukcji co najmniej 6 godzin, po czym należy zmierzyć całkowite ugięcie (uprawnienia budowlane). W 6 godzin po zdjęciu obciążenia próbnego, z pozostawieniem jednak całkowitego ciężaru stałego, należy zmierzyć ugięcie trwale.

Najpierw rozdeskowujemy slupy, później płyty i żebra, a w końcu podciągi. Usuwanie spodnich deskowań belek oraz podtrzymujących stempli należy wykonywać stopniowo, nie rozbierając zbyt dużej liczby stojaków jednocześnie. W pierwszej kolejności rozluźniamy kliny pod stemplami i usuwamy je, obserwując równocześnie konstrukcją, potem usuwamy deski między stemplami i wreszcie - przeważnie po pewnym dodatkowym czasie - usuwamy stemple. Rozdeskowanie poszczególnych pięter następuje oczywiście w kolejności zabetonowania (program egzamin ustny).
Rozdeskowanie rozpoczyna się przez usunięcie ramki przy wycięciach do deskowań belek i podciągów oraz dwóch górnych jarzm. Wówczas podważając płyty boczne w szczelinie stykowej oddziela się je od betonu. Zdejmując coraz niższe jarzma i równocześnie oddzielając płyty od betonu, dochodzi się do dołu. Ze zdjęciem ostatniego jarzma usuwa się swobodnie poszczególne płyty.

Ściany

Rozdeskowanie wysokich ścian przenoszących parcie wiatru powinno nastąpić w terminach podanych dla belek. Dla ścian niskich, przenoszących tylko ciężar własny, obowiązują terminy jak dla słupów. Rozdeskowanie rozpoczyna się od zwolnienia ściągaczy, po czym podważając poszczególne płyty oddziela się je od betonu. Przy wysokich ścianach, po zwolnieniu ściągaczy, demontuje się zastrzały i kleszcze, a później poszczególne płyty (opinie o programie).

W pierwszej kolejności usuwa się deskowanie płyty i deskowanie boczne belek i podciągów. Następnie zwalnia się częściowo kliny pod stojakami, a po oddzieleniu od betonu spodnich deskowań belek i podciągów wybija się całkowicie kliny i usuwa stojaki. Elementy składowe deskowania powinny być oznaczone przed ich rozmontowaniem.
Jeżeli przystępujemy do betonowania stropów wyższej kondygnacji, należy pozostawić rusztowania spodów deskowań żeber i podciągów ostatniego stropu, ponieważ rozdeskowany strop będzie obciążony przez następny (segregator aktów prawnych).

Rozdeskowanie - jak konstrukcji szkieletowych. Zaleca się ostrożnie postępować przy rozdeskowywaniu przegubów, gdyż wskutek dużych sił poprzecznych może nastąpić w ich okolicy ścięcie betonu. Beton otulający przeguby stalowe powinien zawierać podwyższoną ilość cementu.

Przy cienkich lukach o większych rozpiętościach kolejność rozdeskowania poszczególnych odcinków luku jest bardzo ważna, gdyż można wskutek pozostawienia podparć w niewłaściwych miejscach zamienić łuk na belkę i wprowadzić do konstrukcji - pierwotnie nieprzewidziane - naprężenia zginające.

Podstemplowanie lukowej konstrukcji w kluczu może łatwo spowodować katastrofą wskutek zniesienia parcia poziomego i zakłócenia tym sposobem równowagi wewnętrznej. Rozdeskowanie należy zaczynać od środka i posuwać się systematycznie (i symetrycznie) ku wezgłowiom (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami