Blog

17.01.2023

Ciśnienie powietrza w piaszczarkach

W artykule znajdziesz:

Ciśnienie powietrza w piaszczarkach

Mechaniczne oczyszczanie powierzchni przeprowadza się za pomocą piaszczarek elektrycznych lub pneumatycznych, szczotek mechanicznych oraz ręcznie: szczotkami, szmatami, pakułami itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Piaszczarki stosowane do oczyszczania powierzchni mogą być typu ssącego lub tłoczącego. Piaszczarki typu ssącego składają się z zasobnika piasku, odbiornika piasku, pistoletu, węża gumowego i przewodu doprowadzającego sprężone powietrze. Ciśnienie powietrza w piaszczarkach tego typu waha się w granicach 2-3 at. Wydajność ich wynosi 0,5-0,7 m2/godz przy równoczesnym zużyciu piasku 28-32 kG/godz. Odległość między powierzchnią oczyszczoną a dyszą aparatu nie może przekraczać 70-80 mm. Aparaty tego typu stosuje się do oczyszczania powierzchni małych i trudno dostępnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciśnienie powietrza w piaszczarkach tego typu waha się w granicach 3-6 at. przy wydajności 4-6 m2/godz. Odległość między powierzchnią oczyszczaną a dyszą aparatu nie może przekraczać 100-150 mm przy nachyleniu dyszy względem powierzchni pod kątem równym 15-30°. Końcówka dyszy aparatu powinna być wykonana z węglików spiekanych, ponieważ inne bardzo szybko się zużywają (dysze żeliwne mogą pracować zaledwie 2-3 godz). Powietrze dostarczane do aparatu musi być odwodnione i odoliwione. Piasek powinien być drobny i suchy (uprawnienia budowlane).

Powierzchnię doskonale oczyszcza się również za pomocą szczotek mechanicznych. Składa się ona z silnika elektrycznego 1, transformatora 2, wału elastycznego 3, szczotki czołowej 4 i obijacza rdzy 5. Aparat przyłącza się do sieci za pomocą zacisków 6. W zależności od rodzaju powierzchni oczyszczonej i jej wielkości można odpowiednio zmieniać szczotki.

Chemiczne oczyszczanie powierzchni polega na obróbce powierzchni za pomocą past kwaśnych lub zasadowych. Ten sposób zaleca się w przypadku oczyszczania powierzchni pokrytych cienką warstwą rdzy, gdy istnieje możliwość dokładnego przemycia powierzchni po obróbce (program egzamin ustny).

Oczyszczanie za pomocą pary

W skład past kwaśnych wchodzą: kwas siarkowy i solny, ług posulfitowy z dodatkiem wypełniacza (ziemia okrzemkowa, azbest itp.). Warstwę pasty o grubości przekraczającej 1 mm nanosi się na oczyszczaną powierzchnię, a następnie po upływie 0,3-3 godz. (czas ten zależy od temperatury) zmywa się silnym strumieniem wody. Po usunięciu pasty kwaśnej oczyszczoną powierzchnię pokrywa się pastą zobojętniającą, która składa się z dwuchromianu wapniowego, ługu posulfitowego, wody i wypełniacza. Pastę tę zmywa się po 20-60 minutach, po czym powierzchnię przemywa się wodą i suszy (opinie o programie).

Powierzchnię można również oczyścić pastami ługowymi, w których skład wchodzą: soda kaustyczna lub kalcynowana oraz nadmanganian potasowy. Warstwę pasty o grubości powyżej 1 mm nakłada się na powierzchnię na okres 1 godziny. Następnie zeskrobuje się ją skrobakami lub łopatkami. Przy znacznej grubości warstwy starej farby oczyszczanie przeprowadza się kilkakrotnie. Powierzchnie z brudu i tłuszczów oczyszcza się szmatami zwilżonymi benzyną,-naftą lub innymi rozpuszczalnikami (segregator aktów prawnych).

Oczyszczanie za pomocą pary stosuje się w celu usunięcia z powierzchni betonu oraz żelbetu brudu i innych nalotów. Po oczyszczeniu powierzchnię suszy się, a następnie wyciera szmatami. Oczyszczanie termiczne stosuje się w przypadku usuwania z powierzchni starej farby. W tym celu powierzchnię ogrzewa się specjalnymi palnikami tlenowo-acetylenowymi lub lampami benzynowymi. Po oczyszczeniu powierzchnię oczyszcza się szczotkami drucianymi i omiata suchą miotełką. Średnia wydajność oczyszczania termicznego przypadająca na 1 palnik wynosi 8-10m2 w czasie jednej zmiany.

Oczyszczanie powierzchni przez mycie wodą należy do najtańszych sposobów oczyszczania. Stosuje się je do oczyszczania powierzchni betonowych. Powierzchnię betonu bardzo zniszczoną przemywa się dodatkowo roztworem ługu sodowego, po czym przemywa się ją ponownie silnym strumieniem wody. Powierzchnie po oczyszczeniu dokładnie się suszy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami